צעדת השיבה, רויטרס

חמאס: סוגיית הנעדרים הישראלים תיפתר רק עם שחרור מאות אסירים

"א-שרק אל-אווסט" דיווח כי ארגון הטרור בוחן שלוש הצעות הנוגעות לפתרון המצב ברצועת עזה. עם זאת, בחמאס דורשים את שחרור אסירי עסקת שליט שנעצרו שוב

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח היום (שבת) מפי מקורות פלסטינים מקורבים לחמאס כי ארגון הטרור בוחן שלוש הצעות עיקריות ממתווכים הנוגעות לפתרון המצב ההומניטרי והביטחוני ברצועת עזה. המקורות הבהירו כי בחמאס מסרבים לקשור כל הצעה בסוגיית הנעדרים הישראלים ומתעקשים על כך שזה יהיה במסגרת "עסקת חילופים" שתכלול שחרור של מאות אסירים פלסטינים.

עוד אמרו המקורות לעיתון כי את אחת ההצעות הגיש ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון. הצעה אחרת על פי המקורות הוגשה על ידי גורם ערבי לו יש קשר חזק עם חמאס. הצעה שלישית הוגשה באמצעות מדינה זרה לה יש גם כן קשר עם חמאס. משלחת של חמאס ביקרה לאחרונה במדינה הזו ופגשה בה בכירים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סוריה: מו"מ להפסקת אש במקביל לתקיפות ולכניעת המורדים

שוחרר מהכלא - והוחזר לאחר שלא שילם למונית על הנסיעה לביתו

ארה"ב: גידול במשקל 23 ק"ג הוסר משחלותיה של צעירה

המקורות ציינו כי חמאס רואה את הצעת מלאדנוב כהומניטרית גרידא שלא תעזור בשיפור המצב הכלכלי של רצועת עזה באופן מהותי אלא רק באופן זמני ולא באופן שיהיו לו ערבויות. עוד נמסר כי ההצעה לא כוללת כל הסכם בטחוני שיש ערבויות לכך שישראל תבצע אותו. המקורות גילו כי חלק מההצעות שהגיש מלאדנוב קשורות בהכנסת דלק באופן קבוע לתחנת הכוח בעזה בתמיכה בינלאומית, פתיחת המעברים של הרצועה באופן תמידי והכנסת כל סוגי הסחורות הדרושות עם השמירה על זכותה של ישראל לביטחון בעזרת מניעת מספר מהסחורות שניתן להשתמש בהן בייצור נשק וטילים. כמו כן, על פי הצעותיו יורחבו שטחי הדיג ותינתן תמיכה לפרויקטים כלכליים.

סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל
 

סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול (באדיבות המשפחה)

 

המקורות אמרו כי חמאס רואה בכל הדברים האלו פתרונות זמניים וכי הוא רוצה פרויקטים כלכליים קבועים, פתרון סופי של משבר החשמל בעזה, הסרת המצור באופן מלא מרצועת עזה וסירוב לכל ניסיונות ישראל לקבוע רשימות סחורות אסורות לכניסה בתירוץ של שימוש דואלי.

כמו כן, סיפרו המקורות כי ההצעות שהוגשו ממדינה ערבית וממדינה אחרת כוללות הגשת סיוע הומניטרי מלא לרצועת עזה, פתיחת המעברים באופן מלא והכנסת כל הסחורות בתנאי שיהיה הסכם בטחוני מלא עם הגעה לרגיעה שתכלול בתוכה עסקה בנוגע לנעדרים הישראלים.

המקורות הסבו את תשומת הלב לכך שחמאס מסרב לכל הצעה שלא כוללת עסקת חילופי שבויים שכוללת אסירים תמורת אסירים ושתהיה בתנאים ברורים ובפיקוח בינלאומי על יישום כל הסעיפים שלה ושתכלול את שחרור כל האסירים מעסקת שליט שנעצרו שוב.

לפי המקורות, חמאס רואה את כל ההצעות האלו כחסרות ולא שלמות ושיש צורך לפתחן על מנת שיהיו ראויות ליישום ושיכללו את כל הבעיות הקשורות בעזה ללא פגיעה בנשק של חמאס ובכוחו, דבר שישראל מנסה לכלול בחלק מההצעות שהוגשו לה כמו הפסקת חפירת המנהרות, עצירת ירי הטילים והתחייבות מלאה למנוע כל מתקפה מעזה למשך לפחות 5 שנים.

 הפגנה במסגרת צעדת השיבה בעזה
 

הפגנה במסגרת צעדת השיבה בעזה (חדשות עשר)

 

בתוך כך, בכיר חמאס איסמאעיל רדוואן אמר "ישראל אינה רצינית בעניין עסקה לחילופי שבויים. ביום שבו ישראל תיענה לתנאים שלנו, בהם שחרור מאות אסירים פלסטיניים, אנחנו נהיה מוכנים". אתמול, שני פלסטינים נהרגו במהלך ההפגנות ברצועת עזה, בהן השתתפו כ-2,000 אנשים, בשישה מוקדים שונים. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי 415 בני אדם נפצעו, וכי שלושה מהפצועים הם חובשים.

כמו כן, הפלסטינים דיווחו כי מפקד חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, ומפקדים נוספים הגיעו לאוהלי צעדות שיבה לצורך הצטרפות לפעילויות על הגדר ותמיכה בהן. בכיר הג׳יהאד האסלאמי ברצועה, ח׳אלד אלבטש, אמר כי צעדות השיבה יימשכו.