סוריה: מו"מ להפסקת אש במקביל לתקיפות ולכניעת המורדים

נציגי המורדים קיימו שתי פגישות עם המתווכים הרוסים בניסיון להביא לסיום הלחימה בדרעא שבדרום המדינה. דובר אחד מארגוני האופוזיציה: "הפגישה הסתיימה בכישלון"

איברהים ג'סאווי, דובר המורדים המתנגדים לנשיא סוריה בשאר אסד, אישר הבוקר (שבת) כי החלו מגעים בתיווך רוסי להפסקת אש באזור דרעא שבדרום המדינה, כך דווח בסוכנות הידיעות "רויטרס".

לדבריו, משלחת המורכבת מאזרחים ואנשי צבא קיימה פגישה ראשונית עם המתווכים הרוסים והיום התקיימה פגישה שנייה. "הוועדה קיימה את הפגישה הראשונה שלה עם קצינים רוסים שהציגו את דרישותיהם", אמר ג'סאווי. השיחות בין הצדדים לא עוסקות במחוז קונייטרה, הסמוך לגבול עם ישראל. דובר אחד מארגוני האופוזיציה הסורית הודיע כי הפגישה עם הרוסים הסתיימה בכישלון. 

בתוך כך, דווח כי לפחות שבעה בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות רוסיות על מספר עיירות בפרברי דרעא. בתקשורת הממשלתית הסורית מדווחים בינתיים כי עוד כפרים באזור הצטרפו לפיוס הלאומי, כהגדרתם וקיבלו בברכה את כניסת צבא אסד לשם. ​

עוד כתבות בחדשות עשר >>

שוחרר מהכלא - והוחזר לאחר שלא שילם למונית על הנסיעה לביתו

"פיונגיאנג מנסה לרמות את ארה"ב. קים ממשיך להעשיר אורניום"

"היה לי קל להתל בטראמפ": קומיקאי אמריקני טוען כי מתח הנשיא

 עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה
 

עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה (רויטרס)

 

אתמול דיווח בכיר בירדן כי הושגה הפסקת אש באזור. במקביל נציבות האו"ם לפליטים שבירדן הזהירה מ"קטסטרופה" הומניטרית, נוכח 160 אלף בני אדם שנעקרו מבתיהם במחוז דרעא, במסגרת מבצע צבא אסד לכבוש מחדש את האזור מידי המורדים.

מספר העקורים המתקרבים לאזור הגבול של סוריה עם ירדן וישראל, גדל ביותר ממאה אלף בני אדם מתחילת השבוע, שכן ביום שני מספרם היה 45,000. "אנו מצפים שמספר העקורים עוד יגדל הלילה", אמר דובר הנציבות בירדן.

ביום חמישי העבירה ישראל סיוע הומניטרי רב לאלפי תושבי סוריה שנמלטו מאזור הלחימה בדרעא לכיוון הגבול הישראלי. במסגרת המבצע הלילי המיוחד, שארך מספר שעות והתקיים בארבעה מוקדים בדרום ובמרכז רמת הגולן הסורית, מסרה ישראל 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, 30 טון של ביגוד והנעלה, שלושה משטחי ציוד רפואי ו-300 אוהלים. במחנות הפליטים, שממוקמים סמוך למשולש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן, נמצאים אלפי אנשים שחיים בתנאים ירודים. בין היתר, יש מחסור במזון, מים, חשמל ומצרכים בסיסיים נוספים.

  נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אל-עאלם" האיראנית. ארכיון
 

נשיא סוריה אסד ("אלעאלם")

 

באמצע השבוע הבהיר פקיד ישראלי בכיר כי למרות הסיוע הישראלי, צה"ל לא יאפשר כניסת פליטים לארץ. "אף פליט סורי לא ייכנס לשטח ישראל, אך היכן שנוכל לסייע ברמה ההומניטארית אנחנו נסייע", אמר הפקיד הבכיר

שר החוץ הירדני, איימן ספדי, אמר ביום שלישי כי ארצו לא תקלוט פליטים שיגיעו מסוריה. "אין נוכחות פליטים בגבול שלנו, הם נעים לכיוון פנים-סוריה", טען ספדי, שהטיל את האחריות על סיוע לתושבי דרום סוריה על האו"ם.