"פיונגיאנג מנסה לרמות את ארה"ב. קים ממשיך להעשיר אורניום"

רשת "NBC" דיווחה מפי גורמי מודיעין אמריקנים כי למרות ההבנות שהושגו בפסגה, קוריאה הצפונית הגבירה בחודשים האחרונים את ייצור הדלק המשמש לייצור נשק גרעיני

קוריאה הצפונית הגבירה בחודשים האחרונים את העשרת האורניום המשמש לייצור נשק גרעיני. כך דיווחה הלילה (שבת) רשת "NBC" מפי לפחות חמישה גורמי מודיעין. עוד עולה מהדיווח כי קוריאה הצפונית ממשיכה את פעילותה הגרעינית בכמה אתרים במדינה זאת על אף ההבנות שהושגו בפסגה בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לשליט מפיונגיאנג, קים ג'ונג און, לפני כשבועיים. לפי הדיווח, בפיונגיאנג אף מסתירים מידע בנוגע לכמות הטילים שברשותה.

לפי גורמי המודיעין, קים אף מסתיר את המתקנים שבהם נערכת הפעילות הגרעינית וזאת על מנת לקבל הטבות נוספות במסגרת המגעים עם ארה"ב. "קוריאה הצפונית מנסה לרמות אותנו. היא ניסתה להסתיר דברים במשך זמן רב ואנו יודעים זאת", אמר אחד הגורמים. עוד דווח כי נוסף לפעילות במתקן הגרעיני ביונגביון, קוריאה הצפונית מתחזקת מתקן נוסף.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

התחזית: שבת חמה וים מסוכן; בשבוע הבא תורגש התחממות

ארה"ב: גידול במשקל 23 ק"ג הוסר משחלותיה של צעירה

מונדיאל: אחרי שלב בתים מפתיע - מה מצפה לאוהדים בשמינית הגמר?

בתוך כך, שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, יגיע לקוריאה הצפונית בהמשך השבוע במסגרת המגעים בין שתי המדינות. פומפאו טען השבוע כי בניגוד להצהרות טראמפ, קוריאה הצפונית עדיין מהווה איום. אתמול מסרה מחלקת המדינה האמריקנית כי פומפאו שוחח עם מקבילו הדרום-קוריאני קאנג בנוגע לצעדים הבאים מול פיונגיאנג וכי השניים הסכימו להמשיך להפעיל לחץ על המדינה המבודדת עד שזו תתפרק מנשק גרעיני. שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, ביקר בקוריאה הדרומית ואמר כי ביטול התרגיל הצבאי המשותף הגדיל את ההזדמנות עבור הדיפלומטים האמריקנים לנהל משא ומתן עם קוריאה הצפונית.

 צילום לווין של הכור הגרעיני ביונגביון בה נראים משאבה לקירור מים ותעלת מים חדשות
 

צילום לווין של הכור הגרעיני ביונגביון בה נראים משאבה לקירור מים ותעלת מים חדשות (אתר 38north)

 

מוקדם יותר השבוע, פורסמו צילומי לווין חדשים באתר "north38" אשר הוכיחו כי קוריאה הצפונית ממשיכה לשדרג את הכור הגרעיני ביונגביון. לפי הצילומים, מערכת הקירור של הכור לייצור פלוטיניום עברה שינויים ולפחות שני מבנים חדשים לא תעשייתים הוקמו במקום. המבנים ישמשו, ככל הנראה, לביקור פקידים. נוסף לכך, הושלמה בניית בניין הנדסה חדש ונמשכת בניית מבנים נוספים באתר.

מומחים שצוטטו ב"גרדיאן", טענו כי המשך הפעילות הצפון-קוריאנית לא מפתיעה. לדבריהם, הקוריאנים צפויים להמשיך בפיתוח עד אשר תגיע הנחיה ברורה מההנהגה לחדול.

כמו כן, בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר השבוע כי ארה"ב תציג בקרוב לוח זמנים מפורט עבור המשטר בפיונגיאנג עם דרישות למימוש ההבנות שהושגו בפסגת המנהיגים. הגורם האמריקני אמר כי "עוד מעט נדע אם הם יפעלו כפי שהבטיחו או לא". עוד הוסיף כי לוחות הזמנים יהיו מהירים מספיק כדי להבין אם כוונת המשטר הצפון קוריאני לשיתוף פעולה היו כנות, ואם קוריאה הצפונית אכן מחויבת לפירוז גרעיני בשטחה. בפיונגיאנג לא התייחסו לדברים.