בארה"ב ובאו"ם מתקשים לגייס כסף לשיקום עזה

לדברי בכיר ישראלי, רה"מ אמר בפגישה סגורה כי שליחי טראמפ למזה"ת ממוקדים במציאת פיתרון למשבר ברצועה, ושלא הציגו בפניו את תוכנית השלום שלהם

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפגישה סגורה כי השליחים האמריקנים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלאט לא הציגו לו את תכנית השלום עליה הם עובדים במהלך ביקורם בירושלים לפני שבוע. פקיד בכיר שהשתתף בישיבה הסגורה ציין כי נתניהו אמר שהאמריקנים ממוקדים כעת בניסיון למצוא פתרון למשבר בעזה, אולם מתקשים לגייס כספים ממדינות העולם לשיקום התשתיות ברצועה.

הפקיד הבכיר אמר כי בביקורם של קושנר וגרינבלאט בישראל ובמדינות האזור הנושא של המשבר ההומניטארי בעזה היה נושא מרכזי וכי הנושא נמצא במקום גבוה ביותר בסדר העדיפויות של צוות השלום של הבית הלבן. האמריקנים פועלים בשיתוף פעולה עם שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב שמקדיש גם כן את רוב זמנו לנושא עזה ואף גיבש תכנית פעולה במסגרתה תוקם קרן בינלאומית בניהול האו"ם שתגייס כספים לשיקום התשתיות ברצועה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רחפן צה"ל הופל ברצועה; משרד הבריאות בעזה: נער נהרג

במבצע לילי מיוחד: צה"ל העביר סיוע הומניטרי לפליטים בסוריה

חרדים סירבו לשבת ליד נשים במטוס - הטייס הזיז אותן ממקומן

לדברי הפקיד הבכיר מלאדנוב והאמריקנים הצליחו להגביר את העיסוק בנושא עזה במדינות האזור ובקהילה הבינלאומית אולם המאמצים שלהם עוד לא התגבשו לכדי פעולה משותפת של קבוצת מדינות. הפקיד הבכיר ציין שהאו"ם והאמריקנים מתקשים לגייס כספים ממדינות העולם. כינוס של המדינות התורמות לעזה שתוכנן להתקיים בקהיר לא יצא לפועל כי לא הייתה נכונות לתרום כסף.

אחת הבעיות העיקריות עמן מתמודדים האמריקאים והאו"ם הינה חוסר הנכונות של הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן לשתף פעולה עם כל מהלך לשיפור המצב בעזה. ההתלבטות הגדולה גם של קושנר וגרינבלאט וגם של מלאדנוב האם מוציאים לפועל מהלך לייצוב המצב בעזה בלי אבו-מאזן. הפקיד הבכיר ציין כי מדובר בהחלטה אסטרטגית שעד כה נמנעים מלקבל לגביה החלטה.

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר בשבוע שעבר בריאיון לרדיו "קול פלסטין" כי מטרת ביקורם של אנשי ממשל טראמפ, ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלאט במזרח התיכון הייתה "להפיל את ההנהגה הפלסטינית בגדה המערבית".

עוד אמר עריקאת כי השניים ניסו בביקורם "לחסל את סוכנות הסעד אונר"א ואת סוגיית הפליטים". עם זאת הוא ציין כי "העמדה הערבית הייתה מאוחדת ודבקה בעקרונות היסוד".

עריקאת ציין כי שני השליחים האמריקאיים האזינו "לעמדה ערבית מאוחדת, לפיה הפתרון הוא בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 כשבירתה ירושלים המזרחית, ותוך פתרון של סוגיית הפליטים וסוגיית ירושלים וזאת בהסתמך על ההחלטות הבין-לאומית".

עריקאת הוסיף כי "הצד הערבי לא שינה את עמדתו, דבר שאותו הפלסטינים מעריכים, ואנחנו מקווים שההנהגה האמריקנית כבר הבינה שהסוגיה הפלסטינית אינה בגדר של סחר חליפין". עוד הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית הייתה בקשר קבוע עם המדינות הערביות במטרה לתאם את העמדות – בניהן ירדן, מצרים, ערב הסעודית, קטר והאמירויות.

"הסבב האמריקני הגיעו בשל העובדה שההנהגה האמריקנית סברה שהיא הצליחה להפיל את סוגיית ירושלים", המשיך עריקאת. "עכשיו הם רוצים לחסל את אונר"א וזאת באמצעות העברת הסיוע ישירות למדינות שמארחות פליטים פלסטינים, הרחק מידיה של הסוכנות".

עוד אמר עריקאת כי "וושינגטון חותרת במטרה לסדר עסקה כלכלית ברצועת עזה ששוויה מוערך במיליארד דולר שיושקעו לטובת הקמת פרויקטים שמבודדים מאונר"א תחת מה שנקרא 'פתרון המשבר ההומניטרי', וכל זאת במטרה לחסל את סוגיית הפליטים הפלסטיניים". הוא הדגיש ש"ההתרכזות בנושא עזה והשיח אודות מה שנקרא המשבר ההומניטרי, הם בגדר מילים בטלות, שמקפלות בתוכן מטרות מסוכנות".