חמישה נורו במרילנד, טוויטר

"היום אנחנו חסרי מילים": גיליון חדש אחרי מסע הירי במרילנד

ב"קפיטל גאזט" מנסים לחזור לשגרה - השער כלל מחווה לנרצחים ועמוד הדעות נותר מיותם פרט לטקסט קצר. הרוצח הובא בפני שופט והואשם בחמישה סעיפים של רצח מדרגה ראשונה

מנסים לחזור לשגרה: במערכת "קפיטל גאזט" במרילנד שבארצות הברית ממשיכים לעבוד למרות הטבח שאירע במשרדי העיתון ואשר במסגרתו נרצחו חמישה חברי מערכת.

 "כן, אנחנו מוציאים עיתון מזורגג", נכתב בחשבון הטוויטר של העיתון שעות ספורות לפני שיצא הגיליון החדש. על שער הגיליון הופיעו תמונות חמשת ההרוגים תחת הכותרת "חמישה הרוגים בקפיטל". עמוד הדעות נותר ריק פרט לטקסט: "היום אנחנו חסרי מילים. השארנו את העמוד הזה ריק בכוונה לזכר קורבנות הירי במערכת שלנו: ג'רלד פישמן, בוב היאסן, ג'ון מקנמרה, רבקה סמית' ו-וונדי ווינטרס. מחר נשיב את עמוד הדעות למטרתו - הצגה לקוראינו של מאמרי דעה על העולם הסובב אותם, במטרה להפוך אותך לאזרחים טובים יותר".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

במבצע לילי מיוחד: צה"ל העביר סיוע הומניטרי לפליטים בסוריה

הקטל בכבישים: אופנוען נהרג בראש העין; נהג משאית נדרס למוות

להתראות כיתה א': תלמידי היסודי והגנים יוצאים לחופשת הקיץ

ג'רוד ראמוס בן ה-38 נכנס אמש למערכת "קפיטל גאזט" וירה למוות בחמישה בני אדם. ראמוס הובא לפני שופט והואשם בחמישה סעיפים של רצח מדרגה ראשונה. הרקע למסע הירי הקטלני בו נקט ראמוס לכאורה הוא בידיעה שפורסמה בעיתון בשנת 2011 הקשורה להליך פלילי ששמו של האיש נקשר בו. מסמכים משפטיים שפורסמו בכלי התקשורת בארצות הברית מראים כי ראמוס הודה בחודש יולי 2011 בהטרדה. הוא נידון ל-90 ימי מאסר אך עונש זה הוקפא ובמקום ראמוס קיבל 18 חודשים של מאסר על תנאי תחת השגחה.

 ג'רוד ראמוס, החשוד בירי בעיתון במרילנד
 

ג'רוד ראמוס, החשוד בירי בעיתון במרילנד(משטרת מרילנד)

 

חמישה ימים מאוחר יותר, פרסם העיתון ידיעה תחת הכותרת: "ג'רוד רוצה להיות חבר שלך". בכתבה הביאו בעיתון את עדותה הנרחבת של האישה שטענה כי ראמוס הטריד אותה.

יש לציין כי הידיעה שפורסמה ביולי 2011 כבר לא מופיעה באתר של העיתון אך במסמכים המשפטיים שהוגשו לבית המשפט כחלק מההליך בין הצדדים הכתבה הופיעה במלואה. ראמוס תבע את העיתון תביעת דיבה בטענה להשמצה בשנת 2012 ואף יצא בקמפיין חריף נגד העיתון ברשתות החברתיות. שנה מאוחר יותר קבע ביהמ"ש כי אין בסיס לתביעתו של האיש.

גם בערעור שהגיש ראמוס - הוא הפסיד. בשנת 2015 בית משפט לערעורים במדינה קבע כי ההחלטה של הערכאה הנמוכה יותר נכונה וכי ראמוס לא טען שהפרטים שהובאו בכתבה שקריים.

במהלך האירוע הקשה, פונה הבניין בו ממוקמת מערכת העיתון וכוחות הביטחון סרקו את האזור על מנת לקבוע אם בזירה יש יורה נוסף או שהוטמנו בבניין מטענים. בהמשך, מסרו במשטרה כי איתרו חפץ שלפי החשד היה מטען חבלה. לא ידוע על אירועי ירי נוספים, אולם כוחות משטרה נשלחו למערכות חדשות נוספות באזור כאמצעי זהירות. נוסף על כך, משטרת ניו יורק ומשטרת לוס אנג'לס שלחו צוותים למערכות החדשות שבשטחן על מנת לנקוט משנה זהירות.

מהבית הלבן נמסר כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל תדרוך בנוגע לפרטי המקרה. בהמשך, צייץ הנשיא: "מחשבותיי ותפילותיי עם הקורבנות ובני משפחותיהם".