במבצע לילי מיוחד: צה"ל העביר סיוע הומניטרי לפליטים בסוריה

ישראל פעלה ב-4 מוקדים במקביל ומסרה, בין היתר, 13 טון מזון, 300 אוהלים וציוד רפואי, לאלפי הסורים שנמלטו מדרעא. ליברמן: "לא נקבל אף פליט סורי בשטחנו"

  • פורסם ב:
  • 29/06/2018 11:16
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/06/2018 15:04
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

הלחימה בסוריה: ישראל העבירה הלילה (שישי) סיוע הומניטרי רב לאלפי תושבי סוריה שנמלטו מאזור הלחימה בדרעא, שבדרום המדינה, לכיוון הגבול הישראלי. במסגרת המבצע הלילי המיוחד, שארך מספר שעות והתקיים בארבעה מוקדים בדרום ובמרכז רמת הגולן הסורית, מסרה ישראל 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, 30 טון של ביגוד והנעלה, שלושה משטחי ציוד רפואי ו-300 אוהלים.

במחנות הפליטים, שממוקמים סמוך למשולש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן, נמצאים אלפי אנשים שחיים בתנאים ירודים. בין היתר, יש מחסור במזון, מים, חשמל ומצרכים בסיסיים נוספים.

בווידאו: צה"ל במבצע להעברת סיוע הומניטרי לפליטים בסוריה

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
חשד לתאונת פגע וברח קטלנית: נהג משאית נהרג בכביש 6

למרות הקמפיין המסית: מצעד הגאווה בראשון לציון יוצא לדרך

ארבעה נערים חולצו בכינרת לאחר שנסחפו 600 מטר • תיעוד


אתמול, הבהיר פקיד ישראלי בכיר כי למרות הסיוע הישראלי, צה"ל לא יאפשר כניסת פליטים לארץ. "אף פליט סורי לא ייכנס לשטח ישראל, אך היכן שנוכל לסייע ברמה ההומניטארית אנחנו נסייע", אמר הפקיד הבכיר. 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס בחשבון הטוויטר שלו למבצע: "אנחנו עוקבים מקרוב אחר הנעשה בדרום סוריה. נקפיד על שמירת האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. כמו תמיד נהיה מוכנים להעמיד כל סיוע הומניטרי לאזרחים נשים וילדים, אך לא נקבל אף פליט סורי בשטחנו. תודה לחיילי צה"ל על העבודה סביב השעון בכל החזיתות", כתב. 

כזכור, בשבועות האחרונים החלה לחימה בדרום סוריה לקראת מבצע צבא אסד לכיבוש מחוז דרעא מידי המורדים. על רקע המבצע, לא ברור עדיין כיצד ישראל תסייע לפליטים ולאותם גורמי אופוזיציה סורים עמם פעלה בתיאום בשנים האחרונות והאם תעניק להם הגנה מפני צבא אסד בשטח סוריה. נציב זכויות האדם של האו"ם, זיאד ראיד אל-חוסיין, מסר כי הארגון חושש מכך שאזרחים רבים יילכדו בלחימה בין הכוחות השונים באזור, דבר שיוביל לדבריו ל"קטסטרופה".

 חיילים מסייעים הומניטרית
 

חיילים מסייעים הומניטרית( דובר צה"ל)

 

אחת האפשרויות היא שישראל תפעל מול רוסיה כדי שכוחות המשטרה הצבאית הרוסית שנמצאים בדרום סוריה ימנעו מעשי טבח נגד האוכלוסייה האזרחית הסורית שנמצאת באזור הגבול ברמת הגולן. בשבועות האחרונים מנעה המשטרה הצבאית הרוסית בכמה מקרים ביצעו מעשי טבח נגד אוכלוסייה באזורים בצפון סוריה עליהם השתלט צבא אסד מידי המורדים.

מוקדם יותר, הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע לפגישה עם מקבילו האמריקני, הרמטכ"ל ג'וזף דנפורד - כך נמסר מדובר צה"ל. בפגישתם, השניים ישוחחו בעיקר על המצב החדש המסתמן בסוריה, בין היתר ההתבססות האיראנית במדינה וכיבוש מחדש של צבא אסד את אזור דרום סוריה, על גבול רמת הגולן. 

ביום שלישי, אמר שר החוץ הירדני, איימן ספדי, אמר כי ארצו לא תקלוט פליטים שיגיעו מסוריה. "אין נוכחות פליטים בגבול שלנו, הם נעים לכיוון פנים-סוריה", טען ספדי, שהטיל את האחריות על סיוע לתושבי דרום סוריה על האו"ם.