דת ומדינה: כמעט מחצית מהיהודים בישראל מגדירים עצמם חילונים

הלמ"ס חשפה נתונים על מידת הדתיות בישראל, לפי הגדרה עצמית. רק 11% מהערבים מגדירים עצמם חילונים. בכל המגזרים: ככל שמידת הדתיות עולה – ההכנסות יורדות • חשבון פשוט

חשבון פשוט: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה השבוע את דוח "פני החברה" לשנת 2016 שבודק היבטים חברתיים של האוכלוסייה בישראל. בדוח הנוכחי התמקדו בלמ"ס בהגדרה עצמית לפי מידת דתיות.

לפי נתוני סקר כוח אדם, 45% מהיהודים מגדירים עצמם כחילונים, לעומת 11% באוכלוסייה הערבית. בכל מקרה, רוב האוכלוסייה הכללית מגדיר עצמו דתי או מסורתי. 17% מהיהודים בני 20  ומעלה דיווחו שהם דתיים יותר ממה שהיו בעבר, אל מול 15% שאמרו שהם דתיים פחות. לעומת זאת, 41% מהערבים דיווחו כי הם דתיים יותר ממה שהיו בעבר, בזמן שהרוב – 56% - לא שינו את מידת דתיותם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"נבל ברשות התורה": אהרון רמתי וכת הנשים משכונת הבוכרים בי-ם

ב"שישי": הצעירה שנלחמת בגבורה בגבר שתקף אותה מינית בילדותה

מנהיגי האיחוד האירופי במגעים על הגירה: "איטליה מערימה קשיים"

יש הבדלים גם ברמת החיים בין חילונים לדתיים.  בכל המגזרים ההכנסות יורדות כשמידת הדתיות עולה. נתון מעניין נוסף נוגע להשכלה: אלו המנהלים אורח חיים המוגדרים חילונים או דתיים מאוד ישנה השכלה גבוהה יותר מאשר לאלו המנהלים אורח חיים דתי או מסורתי. דווקא בנקודות הקיצון יש יותר השכלה ויותר תארים אקדמיים. הדבר נכון גם לגברים וגם לנשים, גם יהודים וגם ערבים.

בכל הנוגע לנדיבות, 65% מהאוכלוסייה היהודית דיווחו כי תרמו כסף בשנה האחרונה לארגונים חברתיים או לאנשים פרטיים: 91% מהחרדים, 78% אחוזים מהדתיים ורק 60% מהחילונים.