מנהיגי האיחוד האירופי במגעים על הגירה: "איטליה מערימה קשיים"

גורם דיפלומטי אמר כי כמה ממדינות האיחוד הסכימו על נוסח טיוטה, אולם איטליה סירבה עד כה לקבל את ההסכמות שהושגו כחלק ממדיניותה הנוקשה בנושא הכנסת מהגרים לשטחה

כמה ממנהיגי האיחוד האירופי הסכימו אתמול (חמישי) על טיוטה הנוגעת למדיניות בנושאים הגנה וסחר אולם טרם הגיעו להסכמה סופית - כך מסר גורם דיפלומטי צרפתי. איטליה סירבה תחילה לקבל את ההבנות שהושגו, כשברקע מדיניותה הנוקשה בנושא קבלת מהגרים לשטחה. 

"מדינה חברה אחת לא קיבלה את ההסכמות, לכן אין הבנות בשלב זה", אמר דונלד טאסק, ראש מועצת האיחוד האירופי. ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, לא קיבל את ההבנות שהושגו במטרה להפעיל לחץ על שאר החברות לקבל את עמדת איטליה בנושא הגירה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לקראת הבחירות במקסיקו: 130 פוליטיקאים נרצחו תוך עשרה חודשים

הלחימה בסוריה: איזנקוט הגיע לפגישה דחופה עם הרמטכ"ל האמריקני

הפגישה במוסד והשיחות בווינה: פרטים חדשים על ההסכם עם פולין

ההצהרה המשותפת, אותה חסמה איטליה, אמורה הייתה למתוח ביקורת על מכסי הסחר שהטילה ארה"ב והביעה תמיכה בצעדים דומים מצד מדינות אירופה. קונטה אמר שיוכל לקבל את ההבנות רק לאחר ש-28 המנהיגים האירופאים יגיעו להסכמה על כלל הנושאים שנידונו, כאמור, במיוחד בנושא הגירה.

 ספינת מהגרים לאיטליה - אילוסטרציה
 

ספינת מהגרים לאיטליה - אילוסטרציה( רויטרס)

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הזהירה בטרם יצאה למפסגה בבריסל, כי עתידו של האיחוד האירופי תלוי ביכולתו למצוא פתרונות ל"שאלות החיוניות" בנושא הגירה. צרפת הציעה, בניסיון להגיע להסכמה, להתיר למדינות המסרבות לקבל את ההסכמות על מכסות המהגרים לשלם יותר לסוכנות הגבולות של האיחוד האירופי.

בתוך כך, מלטה הודיעה כי תסרב מהיום לקבל סירות מהגרים שהובאו על ידי ארגונים בין-לאומיים. אתמול קיבלה המדינה אונייה שעל סיפונה 230 מהגרים לעגון בנמל, אולם ראש הממשלה הודיע כי מדובר במחווה חד-פעמית.

לפני כשבועיים הודיע שר הפנים של איטליה, מתאו סלביני, כי הוא אוסר על ספינות מהגרים נוספות, של שני ארגוני סיוע בין-לאומיים הפועלים בים התיכון, לעגון בנמלי המדינה. זאת, לאחר שאסר קודם לכן על ספינות מהגרים להיכנס לאיטליה", בצעד שנוי במחלוקת שעורר ביקורת מצד עמיתיו האירופים וארגוני הסיוע.

סלביני, מנהיג מפלגת הימין "הליגה הצפונית" וסגן ראש הממשלה, הגיב אז בפייסבוק ובטוויטר לטענות נגדו מטעם ארגוני הסיוע, והבהיר: "הם צריכים לדעת שאיטליה לא רוצה עוד להשתתף בעסק של הגירה לא חוקית, ולכן הם יהיו חייבים לכוון לנמלים אחרים, לא באיטליה".