הלחימה בסוריה: איזנקוט הגיע לפגישה דחופה עם הרמטכ"ל האמריקני

הרמטכ"ל הישראלי נחת בארה"ב, לקראת שיחתו עם דנפורד. השניים ידונו בעיקר בהשתלטותו מחדש של צבא אסד על שטחים צפונית לגבול רמת הגולן, ועל התבססות איראן במדינה

הרמטכ"ל גדי איזנקוט נאלץ להחמיץ אתמול (חמישי) את טקס הענקת כנפי טיסה לבוגרי קורס טיס בבסיס חצרים, כי נקרא לפגישה דחופה עם מקבילו האמריקני, הרמטכ"ל ג'וזף דנפורד - כך נמסר אמש מדובר צה"ל. 

בפגישתם, השניים ישוחחו בעיקר על המצב החדש המסתמן בסוריה, בין היתר ההתבססות האיראנית במדינה וכיבוש מחדש של צבא אסד את אזור דרום סוריה, על גבול רמת הגולן. איזנקוט ישהה בארה"ב זמן קצר וישוב מיד לישראל. ההקפצה הזאת של הרמטכ"ל מלמדת על כך שיש לאמריקנים ולישראל סוגיות רבות עליהן הם צריכים להיות מתואמים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הפגישה במוסד והשיחות בווינה: פרטים חדשים על ההסכם עם פולין

בכיר ישראלי: "לא נכניס פליטים סורים - נסייע ברמה ההומניטרית"

תאומו הפוליטי של נתניהו? ר"מ הונגריה מגיע לביקור בישראל

הרמטכ"ל האמריקני ג'וזף דנפורד
 

הרמטכ"ל האמריקני ג'וזף דנפורד(רויטרס )

 

אמש פורסמו בחדשות עשר דבריו של פקיד ישראלי בכיר בנושא. על רקע המבצע אליו יצא צבא סוריה בדרום המדינה, נערכים בישראל להתמודד עם אפשרות של גל פליטים שיגיע לאזור הגבול ברמת הגולן. בישראל מודאגים מאוד מהתרחיש הזה ומבהירים כי לא יאפשרו כניסת פליטים סורים לשטח ישראל. "אף פליט סורי לא ייכנס לשטח ישראל, אך היכן שנוכל לסייע ברמה ההומניטארית אנחנו נסייע", אמר הבכיר.

בשנים האחרונות מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה קיימה ישראל מאמץ נרחב למתן סיוע הומניטארי ואספקת מזון ותרופות לאוכלוסייה האזרחית שבצד הסורי של הגבול ברמת הגולן, המזוהה עם המורדים במשטר אסד. במסגרת זו גם נכנסו אלפי סורים לטיפולים רפואיים בבתי חולים בישראל, במקרים רבים טיפולים מצילי חיים במסגרת ההבנות שהתפתחו בין הצדדים בשנים האחרונות פעלו אותן קבוצות מורדים כדי לשמור על השקט באזור הגבול ולמנוע כניסה של גורמי טרור.

בתוך כך, הקרמלין והבית הלבן הודיעו היום כי הפגישה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין תיערך ב-16 ביולי בהלסינקי, בירת פינלנד. מהקרמלין נמסר כי שני המנהיגים ידונו ביחסי ארה"ב-רוסיה ובסוגיות בין-לאומיות. עד כה פוטין פגש את טראמפ פעמיים, אך לזמן קצר ובשולי ועידות בין-לאומיות.

אתמול מסר דיפלומט מערבי לעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון כי הנושא המרכזי בפגישתם של שני המנהיגים יהיה דרישת האמריקנים כי איראן תיסוג מסוריה באופן מלא. עוד אמר הדיפלומט כי ארה"ב לא מתנגדת להישארותו של נשיא סוריה בשאר אל אסד בשלטון, ואף מוכנה להעניק לו אור ירוק להשיב אליו חזרה את כל השטחים הנמצאים כעת בידי המורדים.

הדיפלומט הדגיש כי הממשל האמריקני עומד על כך שאיראן תעזוב את סוריה באופן מלא. הוא הוסיף כי גם ירדן מתנגדת לנוכחות איראנית, כמו גם לנוכחות פליטים על גבולה עם סוריה. לפי הדיפלומט המערבי, הבכירים האמריקנים מבינים כי רוסיה לא תשלם מחיר יקר בעבור הישארות איראן בסוריה. המקור ציין כי לישראל אור ירוק לתקוף מטרות איראניות בכל מקום ובכל זמן.