הפגישה במוסד והשיחות בווינה: פרטים חדשים על ההסכם עם פולין

נתניהו ומורביצקי מינו מקורבים שיפעלו באופן חשאי כדי להביא לפתרון משבר חוק השואה הפולני. הפולנים ביקשו שיחות בוורשה, אך ישראל סירבה ודרשה מקום נייטרלי

ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי הוא זה שיזם את הקמת ערוץ השיחות החשאי בין ישראל לפולין שהוביל לפתרון משבר חוק השואה הפולני. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי לפני כמה חודשים ביקש מורוביצקי מראש הממשלה בנימין נתניהו למנות צוות של אנשי אמונו שיפעל מתחת לרדאר ובמנותק מהמערכת הרשמית. פחות מעשרה אנשים בישראל ידעו על קיום הערוץ החשאי.

נתניהו מינה את מנכ"ל משרד החוץ לשעבר יוסף צ'חנובר ואת היועץ לביטחון לאומי לשעבר יעקב נגל לנהל את השיחות מהצד הישראלי. השניים כבר עבדו יחד בעבר בשיחות החשאיות לסיום המשבר עם טורקיה. מהצד הפולני מונו שני חברי פרלמנט שנחשבים למקורבים לראש הממשלה מורביצקי.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הודו: מטייל ישראלי נהרג בתאונת דרכים בצפון המדינה

קבוצת נערים לכודה במערה בתאילנד: הגשם הכבד מקשה על החילוץ

דיווח בלבנון: נתניהו נפגש בשבוע שעבר עם יורש העצר הסעודי

פקיד ישראלי בכיר אמר שהפולנים הציעו לקיים את השיחות החשאיות בוורשה, אך ישראל סירבה באופן עקרוני והבהירה כי הן יתקיימו או במקום ניטרלי או בישראל. לבסוף התקיימו רוב המפגשים בווינה בלי ידיעת שגרירות ישראל. במקביל למפגשים החשאיים החליפו הצדדים טיוטות בהתכתבויות בדואר אלקטרוני מאובטח. 

ראש ממשלת מטאוש מורבייצקי
 

ראש ממשלת מטאוש מורבייצקי (רויטרס )

 

במהלך השיחות דרשה ישראל כי יבוטלו הסעיפים החדשים בחוק שקובעים אחריות פלילית לכל מי שטוען כי פולנים אחראים לפשעי הנאצים. הפולנים רצו בתמורה הצהרה משותפת שתומכת בנרטיב שלהם לגבי מלחמת העולם השנייה. ישראל הבהירה שתיתן הצהרה כזו אך רק אחרי שהסעיפים הבעייתיים בחוק יבוטלו באופן סופי.

לפני שבועיים הגיעו שני חברי הפרלמנט הפולנים שניהלו את המו"מ לישראל לפגישה מכרעת שהתקיימה תחת מעטה סודיות במטה המוסד בגלילות. פקיד ישראלי בכיר ציין כי באותה פגישה חשאית התרחש משבר כאשר הפולנים חזרו בהם מהסכמתם כי קודם כל יבוטל החוק ורק לאחר מכן תפורסם ההצהרה המשותפת. הפולנים ביקשו כי ישראל תחתום על ההצהרה כבר באותה פגישה עוד לפני ביטול החוק. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי עד עכשיו לא ברור האם מדובר היה במשבר מכוון או באי-הבנה. ישראל התעקשה על הנוסחה המקורית ויום לאחר מכן יושרו ההדורים והושג הסכם.

נתניהו היה צריך למסור את ההצהרה המשותפת אתמול בשבע בערב אך התעכב כרבע שעה. הסיבה לעיכוב לא היתה האיחורים הרגילים של נתניהו, אלא העובדה שראש הממשלה המתין עד לקבלת אישור סופי שנשיא פולין אכן חתם על ביטול החוק. רק לאחר קבלת האישור הזה התייצב נתניהו מול המצלמות ומסר את ההצהרה.

פקיד ישראלי בכיר אמר כי כל סעיפי ההצהרה המשותפת אושרו ע"י היסטוריונים ישראלים ובראשם פרופ' דינה פורת. "לא שילמנו ולא ויתרנו", אמר הפקיד הבכיר. "היינו מעדיפים שלא תהיה הצהרה אבל זה לא סוף העולם במיוחד כי זה הביא לביטול החוק"