תאומו הפוליטי של נתניהו? ר"מ הונגריה מגיע לביקור בישראל

חרף המחאה במערכת הפוליטית, ויקטור אורבן השנוי במחלוקת יגיע ארצה בחודש הבא. ההונגרי, בדומה לרה"מ נתניהו, מתנגד חריף לכניסת מהגרים ומנסה לבצע שינוי בשיטת המשטר

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן יגיע בחודש הבא לישראל. במערכת הפוליטית כבר יצאו נגד ההחלטה להזמינו לביקור, ונדמה שלו ולראש הממשלה בנימין נתניהו יש הרבה מן המשותף.

אורבן הוא המנהיג השנוי ביותר במחלוקת באיחוד האירופי, הוא מדבר על פלישה מוסלמית לאירופה ומכנה משהו חדש שהוא מכנה "דמוקרטיה לא ליברלית", ומה שמתנגדיו קראו לו משטר לא דמוקרטי. אורבן נמצא בקרב בלתי פוסק עם ממסד האיחוד האירופי וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בנושא הגירה.

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה
 

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"אני מלא חיים": מראדונה מבקש להסיר את הספק סביב מצבו הרפואי

"הלב מאושר": אח של הנווטת שנהרגה בנפאל מקבל כנפי טייס

"הטריד דיירים ואיים על המנהל": הואשם באלימות במרכז לאוטיסטים

"אנחנו מאמינים שהנצרות היא תקוותה האחרונה של אירופה", אמר אורבן בנאום. "לפי הערכות, מספר המהגרים ילך ויגדל בקצב מהיר במדינות האירופיות ממערב לנו. על צרפת והולנד לא אומר דבר, אבל אפילו את הגרמנים מאלצים לצאת מהערים הגרמניות הגדולות ביותר. מהגרים משתלטים קודם על הערים הגדולות. אם המצב הזה יימשך, התרבות והזהות שלנו כפי שאנחנו מכירים אותן יחדלו מלהתקיים.

אורבן תוקף בשנים האחרון את ג'ורג' סורוס, המיליארדר היהודי ממוצא הונגרי שתורם לארגוני חברה אזרחית בהונגריה. סורוס הותקף בקמפיין של אורבן וממשלתו.  אורבן העביר חוק בפרלמנט שכל מי שמסייע למסתננים, מהגרים בהונגריה – דינו מאסר. כמו אורבן, גם נתניהו וממשלתו תוקפים ארגוני חברה אזרחית בישראל.

אורבן הוא חלק מקבוצה שנקראת ברית וישיגרד, הכוללת את הונגריה, פולין, סלובקיה וצ'כיה. נתניהו מנסה באמצעות ארבע המדינות הללו לפרק את הקונצנזוס באיחוד האירופי בנושא ישראל וההתנחלויות וכך הוא חוסם החלטות אנטי ישראליות בתוך האיחוד.

אם כן, אורבן ונתניהו הם כמעט תאומים פוליטיים, בשפה ובאסטרטגיה בה הם משתמשים. רפורמת המשילות של ממשלת ישראל אף מזכירה את הרפורמה שמנסה לבצע אורבן במדינתו.

כאמור, אתמול סוכם בפגישה בבודפשט בין אורבן ליועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת כי הוא יגיע לביקור בישראל. זהו הביקור הראשון של אורבן בישראל כראש ממשלה.

 בן-שבת קיים גם מפגש משותף עם היועצים לביטחון לאומי של מדינות ברית וישיגרד - הונגריה, פולין, צ'כיה וסלובקיה. מדובר במפגש המשך לפסגת ראשי המדינות שהתקיימה לפני שנה בבודפשט בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו. בחודש אפריל האחרון זכה אורבן בבחירות בפעם השלישית ברציפות. ראש הממשלה נתניהו התקשר לאורבן ובירך אותו על ניצחונו בבחירות. נתניהו היה המנהיג הזר הראשון שהתקשר לאורבן לאחר ניצחונו.