נתניהו ויורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, רויטרס

דיווח בלבנון: נתניהו נפגש בשבוע שעבר עם יורש העצר הסעודי

רשת "אל-מיאדין" דיווחה מפי גורם בכיר באחת ממדינות המפרץ כי השניים דנו ב"עסקת המאה" ובהכרה בירושלים כבירת ישראל. בכיר ישראלי: לא היתה פגישה בין נתניהו ליורש העצר

רשת הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה דיווחה היום (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן נפגשו בשבוע שעבר. כך מסר לערוץ הלבנוני מקור ממדינות המפרץ. בכיר ישראלי הכחיש את הדברים ואמר כי לא היתה פגישה בין נתניהו ליורש העצר

בדיווח הלבנוני נאמר כי הפגישה הייתה ביוזמתו של יורש העצר של איחוד האמירויות הערביות, מוחמד בן זאיד, ובתיכנונו. עוד אמר הבכיר כי הפגישה עסקה ב"עסקת המאה" ובהכרה בירושלים כבירת ישראל. לפי הדיווח, ישנו קשר בין ההפגנות על המצב הכלכלי בירדן לאחרונה לפגישת בן סלמאן ונתניהו, בה כביכול דובר על צעדים שיקלו שיביאו להזרמת כספים לירדן. הבכיר אמרי כי גישת ירדן בעניין ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל השתנתה לאחר הפגישה בין שני המנהיגים.

 ראש הממשלה נתניהו ומלך ירדן עבדאללה השני. ארכיון
 

ראש הממשלה נתניהו ומלך ירדן עבדאללה השני. ארכיון(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מחאת הנכים: המפגינים חסמו את איילון בדרישה להעלאת הקצבה

לאחר שאיים: חיים רמון תבע את הסטודנטית שדרשה למנוע העסקתו

הקרמלין והבית הלבן הודיעו: פסגת פוטין-טראמפ תיערך באמצע יולי

בשבוע שעבר נפגשו נתניהו ומלך ירדן עבדאללה השני, בעמאן שבירדן. ראש הממשלה והמלך שוחחו על ההתפתחויות באזור, על קידום התהליך המדיני ועל קידום היחסים הכלכליים בין שתי המדינות. מלשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה חזר על מחויבותה של ישראל לשמירת הסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים. ראש המוסד יוסי כהן הצטרף לפגישה אך שגריר ישראל בירדן, אמיר וייסברוד, לא הוזמן לפגישה. עוד השתתפו בפגישה: המזכיר הצבאי אליעזר טולדנו, היועץ המדיני יונתן שכטר, ראש הסגל יואב הורביץ והיועץ הכלכלי אבי שמחון.

מדובר בפגישה הפומבית הראשונה בין נתניהו לבין המלך עבדאללה מזה כמה שנים, ובמיוחד מאז התקרית בשגרירות ישראל בירדן ביולי 2017. בתקשורת הירדנית דווח כי מלך ירדן עבדאללה הדגיש לנתניהו בפגישתם את הצורך להשיג התקדמות במאמצים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני בהתבסס על פתרון שתי המדינות, וכי זו הדרך היחידה להשיג שלום ויציבות באזור. כמו כן, אמר המלך לנתניהו כי מעמדה של ירושלים עבור המוסלמים והנוצרים חשוב בדיוק כפי שהוא עבור היהודים, וכי ירושלים היא מפתח השלום ועל מצבה להיות מוכרע במסגרת מו"מ לשלום קבע. השניים גם דנו בסוגיות אחרות כמו תעלת הימים בין ים המלח לים סוף ובעניינים כלכליים נוספים.

כמה ימים לאחר מכן נפגש נתניהו בלשכתו שבירושלים עם ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב טראמפ, ונציגו המיוחד למו"מ בין-לאומי ג'ייסון גרינבלט. בפגישה, שנמשכה כארבע שעות, נכחו גם שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר ושגריר ארה"ב ישראל דייויד פרידמן. 

על פי הודעת הבית הלבן, "הם דנו בדרכים להקל על המצב ההומניטרי בעזה תוך שמירה על בטחונה של ישראל. בנוסף, הם דנו במחויבות המתמשכת של ממשל טראמפ ושל ישראל להמשך קידום השלום בין ישראלים לפלסטינים". מלשכת רה"מ נמסר כי ראש הממשלה נתניהו הביע הערכה לנשיא טראמפ על תמיכתו בישראל. הצוותים דנו בקידום התהליך המדיני, בהתפתחויות באזור ובמצב הביטחוני וההומניטרי בעזה".
 

קושנר וגרינבלט הגיעו לאזור כדי לדון על עיתוי אפשרי להצגת תוכנית השלום של הנשיא טראמפ וכן על המשבר ברצועת עזה. "עד כה אין לאף אחד תוכנית ברורה איך לפתור את המשבר בעזה ואנחנו רוצים לדון על כך עם הישראלים ועם מדינות האזור", אמר לחדשות עשר בכיר בממשל האמריקני לאחר שפורסם דבר הגעתם. נתניהו ייפגש במוצאי שבת פעם נוספת עם שליחי הבית הלבן, כדי להמשיך לדון עמם בנושא תכנית השלום של טראמפ והמאמצים למנוע הידרדרות ברצועת עזה.