לאחר שאיים: חיים רמון תבע את הסטודנטית שדרשה למנוע העסקתו

השר לשעבר שהורשע בעבירת מין תובע 75 אלף שקלים מיו"ר תא "תל אביביות" באוניברסיטת ת"א, שכינתה אותו עבריין מין. הוא ציטט בתביעה מפסק הדין: "האירוע היה חד פעמי"

שר המשפטים לשעבר חיים רמון הגיש היום (חמישי) תביעה בסך 75 אלף שקלים נגד הדר שגיא, יו"ר תא הסטודנטיות "תל אביביות" באוניברסיטת תל אביב, לאחר שכינתה אותו עבריין מין וקראה לאוניברסיטה לא להעסיקו. כפי שפורסם לראשונה ב"כאן", בתביעה טען רמון כי ביהמ"ש לא הטיל קלון במעשיו וקבע כי "האירוע שבו הורשע היה חד פעמי ואין בו כדי להעיד שעסקינן בעבריין מין".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הגיבה לתביעה שהגיש חיים רמון, אותה כינתה תביעת השתקה. "יש לזכור שמדובר באדם שהורשע במעשה מגונה והעובדה שהחליט לנקוט בצעד בריוני ולהגיש תביעת דיבה ממשיכה את הקו המביש שבו נקט במשפטו – כאשר צמצם את מעשיו ואחריותו ומנגד הגזים והפריז באשר לחלקה של המתלוננת", מסרה סוליציאנו. "יש לגנות בכל פה את הבחירה הכוחנית של רמון, שרומס כעת סטודנטית צעירה שהשתמשה בחופש הביטוי כדי למחות על העסקתו. על אוניברסיטת תל אביב להימנע מהעסקת מרצה שמשתמש בתביעות השתקה כדי לחסום את חופש הביטוי, שהוא עיקרון יסוד במוסד להשכלה גבוהה".

רמון, שהורשע במעשה מגונה בחיילת, צפוי להתחיל ללמד בשנת הלימודים הקרובה קורס באוניברסיטת תל אביב. בחדשות עשר פורסם לראשונה כי סטודנטיות מתא "תל אביביות" העבירו מכתב מחאה חריף לראשי המוסד, שבו הן דורשות לבטל את ההחלטה. "לא ייתכן שמי שהורשע במעשה מגונה באישה צעירה, ואף הכפיש את שמה כחלק ממסע מתוקשר שליווה את התיק המשפטי נגדו, ילמד כעת נשים צעירות, סטודנטיות באוניברסיטה", טענו הסטודנטיות במכתבן. "העסקה של עבריין מין על ידי האוניברסיטה מהווה עמדה ברורה של תמיכה באדם זה".

רמון, שאמור ללמד קורס בשם "סמכות ללא אחריות, אחריות ללא סמכות" בחוג למדע המדינה, על האופן שבו מתקבלות החלטות במדינת ישראל, מסר בתגובה למכתב כי "עד המקרה, שאירע לפני 12 שנים, ולאחריו לא דבק בי רבב".

 מכתב הסטודנטיות נגד מינוי חיים רמון
 

מכתב הסטודנטיות נגד מינוי חיים רמון( חדשות עשר)

 

בריאיון טלפוני לתכנית "אורלי וגיא" לפני כחודש, הוא כינה את את תא הסטודנטיות "קבוצת טרור פמינסטי קיצוני". בהמשך השיחה הציב רמון אולטימטום בפני הסטודנטיות, והצהיר כי אם לא יתנצלו תוך 48 שעות הוא יגיש תביעת דיבה נגדן. שגיא הגיבה אז כי "הוא מוזמן לנסות, המונח המשפטי 'עבריין מין' מתייחס לאדם שביצע עבירה כדוגמת זו שהוא ביצע, ולכן אין שום סיכוי שאנחנו חוזרות בנו מהאמירה הזאת. אם אוניברסיטת תל אביב מעוניינת לפתוח בתכנית לשיקום עבריינים זה דבר מבורך בעיניי. לא כמרצים".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה לפרסום מכתב תא הסטודנטיות כי "חיים רמון הוזמן לתת מספר הרצאות בסוגייה של קבלת החלטות במסגרת שיעור באוניברסיטת תל אביב. רמון ריצה את עונשו ושילם את חובו לחברה".