האקר (אילוסטרציה), fottolia

פרשת סייבר ביטחונית-כלכלית חמורה: הפרקליטות הגישה כתב אישום

מחלקת הסייבר הגישה את כתב האישום יחד עם בקשה למעצר של הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. יתר הפרטים אסורים בפרסום עד לתחילת החודש הבא

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה היום (חמישי) כתב אישום חמור נגד אדם אחד בגין מעורבות בפרשיית סייבר ביטחונית-כלכלית. במקביל מכתב האישום, הפרקליטות ביקשה את מעצרו של הנאשם עד תום ההלכים המשפטיים נגדו. יתר הפרטים אסורים לפרסום עד ה-5 ביולי הקרוב.

לפני עשרה ימים הותר לפרסום כי השר לשעבר גונן שגב מואשם בריגול למען איראן. שגב התגורר בשנים האחרונות באבוג'ה בירת ניגריה, לאחר שנשלל ממנו רישיון הרופא בישראל. הוא פתח שם קליניקה ועבד כרופא, ובין היתר שימש גם כ"רופא אמון" של שגרירות ישראל באבוג'ה והעניק שירותים רפואיים גם לשגרירויות זרות באבוג'ה.

מפרטי הפרשה עולה כי הקשר עם טהראן נוצר ב-2012 לאחר ששגרירות איראן בניגריה יצרה עמו קשר כדי שייתן חוות דעת רפואית על השגריר האיראני. בהמשך, אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו. על פי ההערכות, שגב מסר להם מידע שאליו נחשף כשר האנרגיה והתשתיות בעניין תחום החשמל והאנרגיה.

שירותי הביטחון מעריכים כי שגב פעל מתוך רצון לנקום בישראל. השר לשעבר, כך מעריכים, זעם על ישראל ששללה ממנו את רישיון הרופא לצמיתות. עם זאת, שגב טען כי "אמרתי לאיראנים שחשתי כעס ואכזבה מישראל כדי ליצור אצלם אמון".

על פי ההערכות, ברשימת עדי התביעה נגד השר לשעבר מופיעים שמות של בכירים מאוד לשעבר בצה"ל. שגב יושב כעת במעצר בכלא גלבוע. למרות העבירות הביטחוניות בהם הוא מואשם, הוא הושם באגף הפלילי, לצד אסירים אחרים וללא פיקוח מיוחד. גורמים בכירים בשב"ס, בהם גורמי מודיעין, אומרים כי שגב מתוכנן גם בהמשך לשבת באגף עם אסירים פליליים אחרים וכי הוא לא מוגדר "אסיר בסיכון גבוה".