מפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל, דובר צה"ל

"יגנו על הגבולות": לראשונה בצה"ל – נשים יפקדו על טנקים

ארבע חיילות יסיימו היום את קורס הפיקוד, ויעמדו בראש צוותים שיורכבו מנשים. קצין שריון ראשי: "אם ידרשו לרדוף אחרי חוליית דאע"ש שתחדור מסיני - הן יוכלו לעשות זאת"

צעד גדול במאבק למען שילוב נשים בתפקידים במערך הלחימה: היום (חמישי), לראשונה בתולדות צה"ל, יוסמכו נשים לתפקיד מפקדת טנק. ארבע לוחמות שריון שאותרו לקורס הפיקוד, סיימו אותו בהצלחה, וישתתפו היום בטקס הסיום, בראשות קצין שריון ראשי תת אלוף גיא חסון.

במהלך חודש יולי 2017, החלו בחיל השריון בפיילוט שמטרתו לשלב לוחמות במערך הגנת הגבולות. הפיילוט החל בתהליך מיון לאיתור לוחמות פוטנציאליות, שנבחרו מתוך ארבעת גדודי חי"ר גבולות, שהביעו מוטיבציה להשתלב בתפקידי לחימה.

 אחת ממפקדות הטנק הראשונות בצה"ל
 

אחת ממפקדות הטנק הראשונות בצה"ל(דובר צה"ל )

 

15 הלוחמות שנבחרו החלו בתהליך ההכשרה, שכלל שמונה שבועות של טירונות, שישה שבועות של אימון מקצועי ו-14 שבועות אימון מתקדם. לאחר סיום ההכשרה, החלו הלוחמות בתעסוקה מבצעית בעוצבת אדום שבגבול מצרים. 10 בנות סיימו את ההכשרה, ומתוכן - ארבע אותרו לקורס מט"קים ומ"כים, קורס הפיקוד של חיל השריון.

קורס הפיקוד שעברו הלוחמות היה זהה כמעט לחלוטין לקורס אותו עברו הלוחמים, מלבד שבוע המלחמה, ששונה לשבוע בט"ש מוגבר, בהתאם לייעוד המבצעי של הלוחמות. במהלך הקורס עברו הלוחמות כשירויות באש, ניווטים, לש"ב ועוד.

 מפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל סוחבות אלונקה
 

מפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל סוחבות אלונקה(חדשות עשר )

 

כאמור, 10 לוחמות מתוך ה-15 שהחלו את מסלול ההכשרה – סיימו אותו. מחיל שריון נמסר כי לדעת גורמים מקצועיים, אחוז הנושרות מהמסלול הוא סביר לאור העובדה כי מדובר בפיילוט.

קצין שריון ראשי תא"ל גיא חסון הבהיר הבוקר בשיחה עם כתבים כי מפקדות הטנקים יעמדו בראש צוות שיורכב מלוחמות בלבד. הוא ציין כי צוות המורכב מבנות יכול להפעיל טנק בהגנת גבולות ואמר: "אם הן יידרשו לחצות גבול במרדף אחרי חוליית דאעש שתנסה לחדור מסיני הן יוכלו לעשות את זה".

מפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל
 

מפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל(sucr mv"kדובר צה"ל )

 

"ביקרתי אותן לפני שבועיים בהכשרה בזמן שעשו שבוע סימולציה על הגנת הגבולות בתנאי לחץ - הן יעמדו במה שנדרש מהן", הוסיף, "מדובר כאן בארבע בנות מדהימות ונחושות, לא התפשרנו ולא ויתרנו להן על כלום והן עשו את זה כמו לוחמות אמיתיות".

תא"ל חסון התייחס לתוצאות הפיילוט. "זו פעם ראשונה שיש בצה"ל התנסות כל כך מקצועית שאינה מוגבלת בזמן ואני מאד גאה שעשינו את זה ללא פציעות של הבנות", אמר, "שילוב נשים יאפשר לנו להפנות כוחות ליותר אימונים ללוחמים ולוחמות". הוא הוסיף כי יציג את תוצאות ומסקנות הפיילוט לרמטכ"ל.

 מפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל
 

מפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל (דובר צה"ל)

 

ארבע מפקדות הטנק הראשונות בצה"ל

נגה שינה, בת 20 מבנימינה, התחילה את דרכה בגדוד ברדלס

"זהו תפקיד בעל הכשרה מאוד מעניינת ומאתגרת. בנוסף, זהו תפקיד ראשון מסוגו לנשים, ופותח דלת לנשים לתפקיד חדש. אנשים בסביבתי חושבים שמדובר בהזדמנות מאוד חיובית כיוון שמדובר בתפקיד ראשון מסוגו, להיות חלוצה ולהיות האישה הראשונה שתהיה בשריון".

שירן טטרואשוויל, בת 20 מגן יבנה, התחילה את דרכה בגדוד קרקל

"הכי חשוב בטנק זו הרעות אחת לשנייה. התקופה שהכי תיזכר לי היטב היא הצמ"פ, בה הייתי עם הצוות שלי 24 שעות, שבעה ימים ביממה. היינו מצחיקות, עוזרות ומדרבנות אחת את השנייה גם כשהיה קשה, ולא ויתרנו אחת לשנייה. בלעדיהן כל השהות בטנק הייתה יכולה להיות שונה בשבילי".

שרלוט דוידוביץ פלד, בת 20 מתל אביב, התחילה את דרכה בגדוד קרקל

"המוטיבציה שלי גבוהה כי עשיתי עלייה בכדי לשרת בצה"ל, ובחרתי להיות בקרבי. אני מאמינה שצה"ל צריך לתת הזדמנות גדולה יותר לנשים בכל תפקידי הלוחמה בצבא, למרות שהמבנה הפיזיולוגי שונה משל הבנים".

אסנת לוי, בת 19 מירושלים, התחילה את דרכה בגדוד קרקל

"אני באמת חושבת שזכיתי בשירות משמעותי ומעניין שלא כל אחד זוכה בו. אני לא מכירה הרבה בנות שזכו לעשות הכשרה של ח"יר ושריון בשירות אחד, וכל כך הרבה הסמכות כמו שהספקתי לעבור".