הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון לצידו של קצין צבאי, רויטרס

במטרה לפתח מחויבות אזרחית - מקרון יוזם שירות לאומי חובה

נשיא צרפת הציע לחייב את כל בני ובנות ה-16 במדינה להשתתף בתכנית שבמסגרתה יתרמו הנערים לקהילה במקביל להכנה צבאית. ארגוני הנוער מתנגדים וטוענים לפגיעה בחופש הבחירה

ממשלת צרפת הציגה אתמול (רביעי) תוכנית שתחזיר את השירות הלאומי ותחייב את כל בני ה-16 במדינה לקחת בה חלק. הרעיון, שהועלה ע"י נשיא הרפובליקה עמנואל מקרון במסע הבחירות לנשיאות, שואף לקדם תחושה של מחויבות אזרחית ואחדות לאומית בקרב הנוער הצרפתי. עם זאת, יש לא מעט גורמים שמתנגדים להצעה.

אם יאושר השירות הלאומי החדש הוא יכלול את כל בני ובנות ה-16 במדינה. התוכנית תחלוק לשני שלבים: השלב הראשון יימשך כחודש, שבמהלכו יינתן דגש על תרבות אזרחית "שתאפשר לצעירים ליצור קשרים חדשים ולפתח את תפקידם בחברה", כך על פי ההצעה הממשלתית. במסגרת שלב זה הנערים יוכלו ללמד ולתרום לקהילה לצד הכנה צבאית עם המשטרה, הצבא ושירותי הכבאות.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בזמן שהתבקשנו לקצר את המקלחת - 100 מיליארד ליטרים נעלמו בים

בצבעים ובתלת מימד: כוכב מאדים כפי שלא הכרתם • צפו בתיעוד

צה"ל לדרג המדיני: לא לעימות בעזה - עד להשלמת מכשול המנהרות

נשיא צרפת, עמנואל מקרון
 

נשיא צרפת, עמנואל מקרון (רויטרס)

 

השלב השני יתמקד בהתנדבות לתקופה של לפחות שלושה חודשים ועד שנה. בתקופה זו הנערים יוכלו להתנדב בחיזוק המורשת, בפעילות סביבתית או בעבודה סוציאלית.

זאת לא בדיוק התוכנית שאותה הציע מקרון במהלך מסע הבחירות לנשיאות אשתקד. אז הציע שכל האזרחים הצרפתיים יאלצו לשרת בצבא למשך חודש אחד בין הגילאים 18 עד 21. בימים אלה התוכנית רוככה למה שמכונה "שירות לאומי אוניברסלי", ככל הנראה מהחשש שפתיחת שורות הצבא תוביל לעומס יתר כלכלי על המערכת הצבאית.

מבחינת הממשלה הצרפתית מטרת השירות הלאומי החדש היא לעודד את האזרחים הצרפתים הצעירים לקחת חלק בחיי האומה ולקדם לכידות חברתית. עלות התוכנית מוערכת בכ-1.6 מיליארד אירו לשנה.

קבוצת עבודה, שהוקמה כדי לבחון את התוכנית, הזהירה כי החוקה הצרפתית אוסרת על המדינה לכפות על אזרחיה להתרחק מביתם, למעט במקרה של הגנה על המולדת. מלבד הסתייגות זאת, גם 14 ארגוני נוער הביעו את התנגדותם להצעה. "בחירת המחויבות חשובה באותה מידה כמו המחויבות עצמה, אם לא יותר", טענו הארגונים, ודרשו לממש את חופש הבחירה שלהם.