הקרב על דרעא: צבא אסד מנסה לגייס אלפי אזרחים דרוזים לשורותיו

מעל חצי מיליון מבני העדה חיים באזורים אותם מנסה הצבא הסורי לכבוש מידי המורדים, והם נקרעים בין הפטריוטיזם האופייני להם לבין הרצון להתנער מהשלטון - שנלחם באחיהם

ממשל אסד יצא בימים האחרונים למבצע צבאי רחב היקף בנסיון לבסס מחדש את אחיזתו במחוזות דרעא וסויידא הגדולים. מעל חצי מיליון אזרחים דרוזים חיים באזור סויידא בלבד, והם חלוקים בדעותיהם בין הפטריוטיזם האופייני לעדה, לבין הצורך להגן על עצמם כמיעוט קטן שסבל מייחס בלתי הוגן מצד השלטון, בעוד הצבא הסורי דורש מהם להתגייס לשורותיו.

במסגרת מלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה מזה כשבע שנים, מתקיימים קרבות עקובים מדם בין כוחות צבא אסד לבין ארגוני מורדים באזורים רבים המכילים אוכלוסייה דרוזית, שסבלה במהלך הקרבות מנסיונות טבח מצד המורדים, וגם מתקיפות מצד השלטון.

 מחוז דרעא בו מתקיימים הקרבות בימים האחרונים
 

מחוז דרעא בו מתקיימים הקרבות בימים האחרונים(google earth )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חרף התנגדות רוסיה: הארגון למניעת נשק כימי יוכל להאשים מדינות

ערוץ אחורי, לחץ אמריקני: המגעים החשאיים לסיום המשבר עם פולין

החשד נגד בתה של פאדיה קדיס ובן זוגה - רצח בכוונה תחילה

58 אלף דרוזים בסוריה מוגדרים כעריקים, בשל סירובים להתגייס לצבא שנלחם באחיהם הדרוזים באזורים אחרים של המדינה. הדילמה איננה פשוטה עבור בני העדה, שהנאמנות לשלטון המקומי באשר הוא, היא חלק מרכזי באמונתם. בעבר קמה קבוצה אידיאולוגית בקרב הדרוזים שהכריזה כי תילחם בצבא אסד, וקראה: "סוריה מעל הכול". העדה הדרוזית הונהגה עד לאחרונה על ידי שלושה אנשי דת מרכזיים, אלא שאחד מהם חוסל על ידי צבא אסד. למרות זאת, שני המנהיגים הנותרים לא צפויים להנהיג התנערות עממית מהשלטון המקומי, אלא לנהל קו ניטרלי שיקרא לשמור על נאמנות מסוייגת.

כאמור, בימים האחרונים מנהל צבא אסד לחימה בכוחות המורדים שבמחוז דרעא. אמש נמשכו התקיפות של המשטר, ודווח כי הצבא הצליח לכבוש חלק מהשטח באזור הדרומי של המחוז, הקרוב לגבול עם ירדן. האו"ם דיווח כי למעלה מ-45 אלף איש נמלטו מאזור הלחימה בעקבות ההפצצות. לדברי הארגון, הפליטים נעים לכיוון הגבול עם ירדן, במטרה לחצות אותו ולהיכנס למדינה השכנה. שר החוץ הירדני, הכחיש את הדיווח.