נתניהו מוסר הצהרה בנושא החוק הפולני, חדשות עשר

נתניהו על ביטול "חוק השואה" בפולין: "עמדנו על משמר האמת"

רה"מ מסר כי "הקשרים עם פולין חשובים לנו". הוא התייחס בדבריו ל"אכזריות מצד פולנים", והבהיר: "מתנגדים להאשמת כל הפולנים". שמולי: "הממשלה מכילה את שכתוב ההיסטוריה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (רביעי) במסיבת עיתונאים שכינס בקרייה לביטול "חוק השואה" בפולין, ואמר כי הוא "שמח שממשלת פולין, הפרלמנט, הסנאט ונשיא פולין החליטו על ביטול מלא של סעיפי החוק שעוררו סערה בישראל ובעולם". לדבריו, "הקשרים עם פולין חשובים לנו ומושתתים על אמון".

"עמדנו על משמר האמת וקיימנו את חובתנו להבטיח את האמת ההיסטורית לגבי השואה", הוסיף, "ברור שהשואה הייתה פשע חסר תקדים שבוצע על ידי גרמניה הנאצית נגד היהודים ויהודי פולין. אנחנו מגנים כל מקרה של אכזריות מצד פולנים נגד יהודים בשואה, אבל זוכרים שהיו פולנים חסידי אומות עולם". ראש הממשלה הבהיר: "אנחנו מתנגדים לנסיונות להאשים את כל הפולנים באחריות לפשעי הנאצים".

נתניהו עוד אמר כי "אנו תומכים בחופש ביטוי ומחקר היסטורי של השואה בלי כל חשש ממגבלות משפטיות. אף חוק לא יכול לשנות זאת ואף חוק לא ישנה זאת". 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חרף התנגדות רוסיה: הארגון למניעת נשק כימי יוכל להאשים מדינות

ראש ממשלת הונגריה יגיע לביקור בישראל בחודש הבא

חשד: מנהלת ביצעה מעשים מגונים בתלמידות בצפת

 נתניהו וראש ממשלת פולין
 

נתניהו וראש ממשלת פולין( רויטרס)

 

ראש הממשלה הודה לצוות הישראלי שהוביל את המגעים החשאיים עם ממשלת פולין, כפי שנחשף בחדשות עשר, בהם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר יוסף צ'חנובר והיועץ לביטחון לאומי לשעבר יעקב נגל, שנכחו במסיבת העיתונאים. הוא הודה גם למנכ"ל משרד החוץ יובל רותם ולהיסטוריונית דינה פורת, שליוו את המגעים. נגל אמר במסיבת העיתונאים כי "לא התפשרנו. הבאנו לביטול סעיפי החוק ושיקמנו את היחסים עם פולין".

במקביל להצהרת נתניהו וצוותו, ראש ממשלת פולין מתיאש מורוביצקי מסר הצהרה דומה לתקשורת. כמו כן, שגריר פולין בישראל נכח במסיבת העיתונאים של נתניהו. 


ההצהרה המשותפת לישראל ולפולין שהקריא נתניהו:

במהלך 30 השנים האחרונות, הקשרים בין פולין וישראל ובין העמים שלנו מושתתים על יסודות חזקים של אמון והבנה. ישראל ופולין חולקות ידידות ושותפות קרובה מזה שנים רבות. אנו משתפים פעולה בזירה הבינלאומית, גם בכל הקשור לזיכרון וחינוך השואה. שיתוף פעולה זה מתאפיין ברוח של כבוד הדדי לזהות ולרגישות ההיסטורית, לרבות בכל הנוגע לפרקים הטרגיים ביותר בהיסטוריה המשותפת שלנו.

ישראל מברכת על החלטתה של ממשלת פולין להקים את הצוות הפולני הרשמי שיקיים דיאלוג עם ישראל  בסוגיות היסטוריות הנוגעות לשואה. ברור לכל שהשואה הייתה פשע חסר תקדים שבוצע ע"י גרמניה הנאצית נגד העם היהודי, ובכלל זה נגד כל הפולנים ממוצא יהודי.

מאז ומתמיד הביעה פולין מידה גבוהה מאוד של הבנה לגבי משמעות השואה כפרק הטרגי ביותר בחוויה הלאומית היהודית. אנו מאמינים שקיימת אחריות משותפת לבצע מחקר חופשי, לקדם הבנה ולשמר את הזיכרון ההיסטורי של השואה. מאז ומעולם הסכמנו על כך שהמונח "מחנות ריכוז/השמדה פולניים" שגוי מיסודו ומפחית מאחריותם של הגרמנים להקמת המחנות הללו.

ממשלת פולין הגולה בתקופת המלחמה ניסתה לעצור את הפעולות האלה של הנאצים באמצעות העלאת המודעות בקרב בנות הברית המערביות לרצח השיטתי של יהודי פולין. אנו מכירים ומוקיעים כל מקרה של התאכזרות כלפי יהודים על ידי פולנים במהלך מלחמת העולם השנייה. אנו זוכרים בכבוד את מעשי הגבורה של פולנים רבים, בייחוד חסידי אומות עולם, שסיכנו את חייהם למען הצלת יהודים.

אנו דוחים את הניסיונות להאשים את פולין או את האומה הפולנית בכללותה בזוועות שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם  מאומות שונות. העובדה המצערת היא שאנשים מסוימים, ללא קשר למוצאם, דתם או השקפת עולמם, חשפו את הצד האפל ביותר שלהם בתקופה זו.

אנו מכירים בעובדה שזרועות של המחתרת הפולנית, בהפעלה של  ממשלת פולין הגולה, יצרו מנגנון של עזרה וסיוע שיטתיים לעם היהודי, ושבתי המשפט של הממשלה הגולה מיצו את הדין עם פולנים ששיתפו פעולה עם רשויות הכיבוש הגרמני, כולל על הסגרת יהודים.

אנו תומכים בחופש ביטוי ומחקר היסטורי על כל היבטי השואה, על מנת שאפשר יהיה לקיימם ללא כל חשש מהליכים משפטיים. הדבר חל גם, אבל לא רק, על סטודנטים, מורים, חוקרים, עיתונאים וכמובן הניצולים ומשפחותיהם. חשוב שלא יהיו חשופים לאישומים משפטיים כלשהם על מימוש זכותם לחופש הדיבור וחופש אקדמי בכל הקשור לשואה.

שום חוק לא יוכל לשנות זאת ולא ישנה זאת. שתי הממשלות מגנות בתוקף את האנטישמיות על כל צורותיה ומביעות את מחויבותן להיאבק בכל ביטוייה. שתי הממשלות אף מביעות את התנגדותן ל"אנטי-פולניות" ולכל סטריאוטיפ לאומי שלילי אחר. ממשלות פולין וישראל קוראות לכינונו מחדש של דיאלוג תרבותי ומכבד בשיח הציבורי.

ח"כ איציק שמולי, יוזם החוק הנגדי בכנסת לחוק הפולני, מסר הערב כי "זהו ניסיון מביך של ראש הממשלה לקחת חוק בזוי שהיה ונותר חוק הכחשת שואה, ולהציג את ריכוכו כהישג". לדבריו, "עדיין, האשמת פולנים בשותפות לפשע נגד יהודים תיחשב לעבירה שתגרור ענישה אזרחית במקום פלילית. להביע קורת רוח על כך זו ממש רמיסת המחויבות שלנו לזכרם של הנספים ולכבודם של הניצולים". שמולי סיכם: "העולם צריך לדעת ולזכור, ואם ממשלת ישראל מתפשרת על כך ומוכנה להכיל את הניסיונות הבזויים לשכתב את ההיסטוריה זה דבר חמור ומביש".

גם ח"כ איילת נחמיאס ורבין הגיבה לדברי נתניהו, וטענה כי "אי אפשר לדבר במונחי הישג על ארוע קשה כל כך. כל כך הרבה זמן כל כך הרבה אנשים נחשפו לרעיון הכחשת מוטיבים מרכזיים בשואה בגלל ההתנהלות הקלוקלת של משרד החוץ בראשות נתניהו". לדבריה, "מה שעשוי להספיק ברמת היחסים הדיפלומטיים לא בהכרח מספק ברמה ההיסטורית וחייב להיות כרוך במעשים נוספים מצד הממשלה הפולנית על מנת לבנות את האמון מחדש".

"הדרישה הישראלית: ביטול אחריות פלילית בחוק"

כאמור, היום נחשף כי לפני כחודשיים, בניסיון לפתור את המשבר ביחסים עם פולין, פתח נתניהו בשיחות חשאיות עם הממשלה בוורשה באמצעות ערוץ אחורי. נתניהו מינה את צ'חנובר לנהל את המגעים מהצד הישראלי עם נציגים של ממשלת פולין, ונגל היה גם הוא חבר בצוות המו"מ. המגעים הובילו היום, שלושה חודשים לאחר כניסתו לתוקף של החוק, לאישור בבית התחתון של הפרלמנט בוורשה תיקון המסיר את סעיפי האישום הפלילי, דבר שלמעשה מעקר אותו מתוכן. הנשיא אנדז'יי דודה חתם על החוק ואישר אותו באופן סופי. 

ראש ממשלת מטאוש מורבייצקי
 

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי (רויטרס )

 

בכיר ישראלי ציין כי נתניהו הבין שלא ניתן יהיה להגיע לפתרון למשבר בערוץ רשמי וגלוי, בשל הלחצים הפוליטיים בשני הצדדים. השיחות בערוץ האחורי התנהלו בחשאיות רבה, ומספר קטן מאוד של שותפי סוד היו מודעים לשיחות. השיחות אף התנהלו ללא ידיעתם של חלק גדול מאנשי משרד החוץ שעוסקים ביחסים עם פולין.

בכיר נוסף אמר כי צוות המו"מ הישראלי ניהל את השיחות מול שני חברי פרלמנט ממפלגת השלטון בפולין שהוסמכו לכך על ידי ראש ממשלת פולין. במהלך השיחות הבהירו השליחים הישראלים צ'חנובר ונגל כי הדרישה הישראלית היא שהסעיפים החדשים בחוק שקובעים אחריות פלילית יבוטלו. במקביל לערוץ החשאי התקיימו כמה שיחות טלפון בנושא בין ראש הממשלה נתניהו לראש ממשלת פולין מורביצקי, לתיאום הצהרות משותפות וביטול הסעיפים בחוק.

במקביל לערוץ החשאי, התקיימו כל העת גם שיחות גלויות כחלק מהצוות המשותף שהוקם בחודש פברואר וכלל נציגים ממשרד החוץ הישראלי והפולני שדנו בפתרונות אפשריים. בעוד שבערוץ הרשמי לא חלה כל התקדמות, הושגה בשבועות האחרונים פריצת דרך בערוץ החשאי. 

בין היתר, ממשל טראמפ הפעיל לחץ הן על ממשלת ישראל והן על ממשלת פולין לסיים את המשבר ביחסים והדגיש כי מדובר במערכת יחסים אסטרטגית עבור ארה"ב, ולכן יש לסיים את המשבר. על הלחצים האמריקנים פורסם לראשונה בחדשות עשר.


ראש ממשלת פולין מורוביצקי העביר הבוקר ליו"ר הפרלמנט הפולני בקשה להוסיף לסדר היום את התיקון לחוק השנוי במחלוקת. מאוחר יותר אמר כי הוא מקווה שהשינויים בחוק יביאו לשיפור היחסים עם ישראל. ראש לשכת ראש ממשלת פולין אמר לתקשורת במדינתו כי סעיף האחריות הפלילית יוסר מהחוק, שכן לדבריו הוא "הסיט את תשומת הלב מהמטרה המקורית של החוק - הגנה על שמה הטוב של פולין ועל האמת ההיסטורית". הוא ציין כי החוק עדיין יאפשר הגשת תביעות אזרחיות, דבר שיהיה לדבריו יותר יעיל. 

כאמור, לפני יותר משלושה חודשים, אישר הפרלמנט הפולני באופן רשמי את החוק לפיו אדם שישתמש במושג "מחנות השמדה פולניים" ייענש. הדבר הוביל למשבר חריף ביחסים בין ירושלים לוורשה, ופוליטקאים ישראלים מכל קצוות הקשת גינו את המהלך.