ועידת הארגון למניעת הפצת נשק כימי בהאג, רויטרס

חרף התנגדות רוסיה: הארגון למניעת נשק כימי יוכל להאשים מדינות

רוב החברות בארגון הצביעו בעד ההחלטה, שהובילה בריטניה לאחר התקיפה הכימית בדומא והרעלת המרגל הרוסי. רוסיה ובנות בריתה התנגדו למהלך: "עתיד הארגון מוטל בספק"

המדינות החברות בארגון למניעת הפצת נשק כימי הצביעו היום (רביעי) ברוב של 24-82 בעד ההחלטה לפיה הארגון יוכל להאשים מדינות במקרים של התקפה כימית. בכך, הורחבה סמכותו של הארגון, הכפוף לאו"ם, והוא יוכל כעת לא רק לקבוע אם התרחשה מתקפה כימית, אלא להעריך מי אחראי לה. 

בהצבעה במטה הארגון בהאג הושג הרוב הדרוש, יותר משני שלישים מהנציגים. להצעה התנגדו רוסיה, איראן, סוריה ובעלות בריתן. "הקהילה הבין-לאומית התייצבה כאיש אחד בכדי לחזק את האיסור על השימוש בנשק כימי", מסר משרד החוץ הבריטי, שהוביל את המהלך, בין היתר כתגובה למתקפה הכימית בדומא שבסוריה ולהרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל על אדמת בריטניה. 

מנגד, שר התעשייה הרוסי אמר כי עתידו של הארגון מוטל בספק לאחר ההחלטה, אליה כאמור התנגדה מוסקבה. "המדינות שהתנגדו ליוזמה מתחילות לחשוב על אופיו ותפקודו של הארגון בעתיד", אמר.

 נפגעים מהתקיפות באל-רוטה שבפרברי דמשק
 

נפגעים מהתקיפות באל-רוטה שבפרברי דמשק( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"שונא את צבע עורו": האם נדהמה - בן ארבע צבע את פרצופו בלבן

"מוכר אומצות": מנחי תוכניות הלילה במערכון משותף נגד טראמפ

הפסקת אש היסטורית בין דרום סודאן למורדים: "נפתח דף חדש"


משטר אסד הואשם כמה פעמים בשנים האחרונות שתקף אוכולוסייה אזרחית באמצעות גז כימי, הפעם האחרונה הייתה לפני כחודשיים. האופוזיציה בסוריה דיווחה אז כי 150 אנשים נהרגו ו-500 נפצעו בתקיפה בעיר דומא שבסוריה. קבוצת המורדים ג'יש אל-אסלאם האשימה את משטר אסד בכך שהשתמש בחומרים כימיים והביא בין היתר גם למותם של אזרחים רבים.

בתגובה תקפו ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה. המדינות ירו יותר מ-100 טילי טומהוק, מהים ומהאוויר, לעבר אתרי נשק כימי בסוריה. זאת בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה כפולה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית מלפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

הטילים האמריקניים הפציצו שלושה אתרים לפיתוח ואחסון נשק כימי בסוריה: מכון מחקר המשמש לפיתוח נשק כימי בדמשק ושני מחסנים באזור חומס. הפנטגון עדיין לא אישר כמה מהטילים פגעו במטרותיהם. היעדים שתקפו הכוחות בריטים והצרפתים עדיין לא ידועים.

צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפת המערב במדינה, רובם באזור דמשק וחומס, ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו. מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון.