חייל בדרום סודן, רויטרס

הפסקת אש היסטורית בין דרום סודאן למורדים: "נפתח דף חדש"

נשיא המדינה ומנהיג המורדים חתמו על הסכם מסגרת, שקובע את הפסקת הלחימה בין הצדדים בתוך 72 שעות: "ההסכם יביא לסיום המלחמה". טרם הושגו הסכמות בנקודות מחלוקת אחרות

נשיא דרום סודאן, סלבה קייר, ומנהיג המורדים במדינה, ריק מצ'אר, חתמו היום (רביעי) על הסכם מסגרת והסכימו על הפסקת אש היסטורית, שתיכנס לתוקפה בתוך 72 שעות - כך אמר שר החוץ של סודאן.

המורדים לא קיבלו סעיפים אחרים בהסכם, שעוד ידונו בו בהמשך, אך ההסכם שנחתם בחארטום, בירת סודאן, יביא ככל הנראה לסיומה של מלחמה במסגרה עשרות אלפי בני אדם נהרגו והביאה להימלטותם של שלוש מיליון בני אדם מבתיהם.

 נשיא סודאן ומשלחתו בשיחות הפסקת האש
 

נשיא סודן ומשלחתו(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הארגונים בעזה: "מקבלים אחריות לירי, הפגזה תיענה בהפגזה"

היועץ לביטחון לאומי של טראמפ ברוסיה: "נשוב לשיתוף פעולה מלא"

הקצבים בצרפת פנו לממשלה: "הגנו עלינו מפני פעילים טבעונים"

ההסכם הסופי שצפוי להיחתם בהמשך, אמור לכלול סיוע הומניטרי, שחרור אסירים וממשלת מעבר בה ישתתפו גורמים משני הצדדים. "הסכם הפסקת האש יביא לסיום המלחמה ולפתיחת דף חדש", אמר מנהיג המורדים, אך הודיע כי הוא מתנגד להצעה שהועלתה, לפיה יהיו לדרום סודאן שלוש ערי בירה. "דרום סודאן היא מדינה אחת, ואנו מתנגדים לפלישת כוחות זרים למדינתנו", אמר דוברו של מנהיג המורדים.

כבר אתמול פורסם כי הצדדים הגיעו להסכם עקרוני בשיחות השלום בין הצדדים, שהחלו ביום שני בחרטום.

עוד דווח אתמול כי ההסכם כולל שיתוף פעולה עם הממשל הסודאני, שיאבטח את שדות הנפט בדרום סודאן – שנפרדה מחרטום ב-2011 – בתיאום עם הממשל בג'ובה. הממשלים יפעלו יחד על מנת להשיב את הייצור בשדות הנפט הדרום סודאניים לתפוקה מלאה.

נשיא סודאן עומר אל-בשיר, המבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בגין פשעי מלחמה ורצח עם בדארפור, הבטיח ללוות את תהליך השלום. "אני רוצה להבהיר לכולם כי סודאן תתאמץ כדי להפעיל את כל הצעדים שברשותנו על מנת להבטיח שהיוזמה הזו תהיה מוצלחת. נדאג שניהול השיח הלאומי והקהילתי יתייחס לכל הסוגיות".