"החלטה הזויה": שנת הלימודים של התלמידים החולים קוצצה בחודש

פרסום ראשון: עמותת "קדימה מדע", שזכתה במכרז משרד החינוך, הודיעה להורי התלמידים כי הלימודים יסתיימו כבר ביום שישי הקרוב. "המשרד חוסך כסף על החלשים ביותר"

פרסום ראשון: שנת הלימודים של התלמידים החולים קוצצה בחודש ותסתיים בסוף השבוע הקרוב, כך לפי עמותת "קדימה מדע" שזכתה במשרד החינוך ואמונה על המורים הייעודיים שמלמדים את התלמידים החולים.

במערכת החינוך קרוב לאלפיים תלמידים חולים, שנאלצים לשהות בביתם לפחות 21 יום בשל מצבם הבריאותי. מדי שנה, תלמידים אלה לומדים עד ה-31 ביולי, כלומר חודש נוסף, באמצעות מורים ייעודיים שמגיעים לביתם או לבית החולים שבו הם מאושפזים ומלמדים אותם את תוכנית הלימודים הרגילה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרשת ישראל ביתנו: שבע שנות מאסר לדאוד גודובסקי

חשד: מנהלת ביצעה מעשים מגונים בתלמידות בצפת

חמינאי על המחאה באיראן: להתעמת עם מי שמפריע לביטחון הכלכלי

במכתב שנשלח להורים נכתב כי "על פי ההנחיות שקיבלנו ממשרד החינוך, תלמידים המשובצים במסגרות חינוך רגיל, ילדי הגנים ותלמידי כיתות ד' עד י"ב יסיימו ב-30 ליוני תלמידי כיתות א -ג' ב-21 ביולי (בדומה לקייטנות הקיץ שמפעיל המשרד לשאר התלמידים)".

חוק חינוך חינם לילדים חולים נחקק לפני 17 שנים וחייב את שר החינוך לקבוע תוכנית חינוכית לאותם הילדים בהתחשב בצורכיהם שתינתן בבית התלמיד או בבית החולים שבו הוא מאושפז. אלא שבמהלך השנים האלה לא נקבעה תוכנית, השירות עצמו הופרט ומדי שנה ההורים נאלצים להמתין עד סוף חודש יוני, עד קבלת עדכון שלימודי ילדיהם הוארכו בחודש נוסף.

השר נפתלי בנט
 

השר נפתלי בנט (רויטרס )

 

לפני כמה חודשים הגיש עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה עתירה לבג"צ בדירשה להורות לשר החינוך לקבוע תוכנית שתמנע מההורים להיות תלויים בחסדי הגוף שמפעיל את התוכנית. אתמול בוועדת החינוך בכנסת הודיע המשרד כי הוא עמל בימים אלה על כתיבת תוכנית שכזו, הודעה שהוא צפוי למסור גם לבג"צ בימים הקרובים.

ההורים לילדים החולים ציפו כי בהמשך להודעה זו, הנושא יוסדר ובינתיים המתינו להודעה הרגילה עמותת קדימה מדע על הארכת השנה בחודש, אלא שהפעם ציפתה להם הפתעה מאוד לא נעימה, כאשר העמותה הודיעה להם כי לא הלימודים לא יוארכו, כלומר בפועל יקוצרו בחודש. "זו החלטה הזויה, משרד החינוך חוסך כסף על החלשים ביותר", אמר אחד ההורים לחדשות עשר.

עו"ד רייכמן אמר כי "החלטת משרד החינוך הינה נפסדת הן בתוכנה והן בעיתויה. חלק ניכר מהילדים החולים המקבלים שירות בביתם אינם מקבלים שירות חינוך איכותי בהעדר תכנית לילדים חולים ולאור השלכות הפרטת השירות, תלמידים אלו סובלים מפערים לימודיים אשר הארכת השירות לתקופת הקיץ סייעה בשנים קודמות במידה מסוימת לצמצמם. ההחלטה כיום מצביעה על התעלמות מצרכי הילדים. לא זו אף זו, עיתוי ההודעה, כיומיים לפני תום שנת הלימודים הרגילה, מגדיל את הפגיעה נוכח ציפייתם הסבירה כי השירות יינתן באותו אופן של שנים קודמות".

תגובת משרד החינוך טרם התקבלה.