דאוד גודובסקי, חדשות עשר

פרשת ישראל ביתנו: שבע שנות מאסר לדאוד גודובסקי

בית המשפט המחוזי בת"א גזר מאסר בפועל על ראש מטה המפלגה לשעבר. גודובסקי יחל לשאת עונש בחודש הבא. "שימוש מושחת ומופקר בכספי ציבור ללא בושה ועכבות מוסריות"

פרשת ישראל ביתנו: ירון לוי, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, גזר היום (רביעי) על דאוד גודובסקי שבע שנות מאסר בפועל. גודובסקי, ראש מטה המפלגה לשעבר, יחל לשאת עונשו ב-15 ביולי. השופט לוי קבע כי "הנאשם בעזות מצח עשה שימוש בכוח השררה שניתן לו... במעשיו יש מאפיינים של סחטנות וכוחניות שמצדיקים החמרה בענישה".

עוד אמר השופט ירון לוי: "התמונה העגומה והמקוממת שנגלתה לעיני בית המשפט - שימוש נלוז, מושחת ומופקר בכספי ציבור, ללא בושה ועכבות מוסריות, מחייב ענישה מחמירה. ענישה כזו שיש בה מסר חד וברור שירתיע כל עובד ציבור באשר הוא מלשלוח יד בכספי ציבור".

ד"ר יונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטת המדינה מסר בתום הדיון: "בית המשפט קיבל את עמדתנו וגזר על הנאשם שבע שנות מאסר בפועל. הנאשם לקח שוחד באופן שיטתי בשלוש פרשות שונות על מנת לקדם את מטרות המפלגה. גזר הדין מידתי וראוי וממחיש את החומרה שבנטילת שוחד על ידי עובדי ציבור בכלל ובמעשיו של הנאשם במקרה זה בפרט".

 דאוד גודובסקי
 

דאוד גודובסקי בבית המשפט (חדשות עשר)

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חמינאי על המחאה באיראן: להתעמת עם מי שמפריע לביטחון הכלכלי

"אל תיקחו את התינוקת": רעולי פנים ניסו לשדוד אם ובתה • תיעוד

ללא הגמישות שרצה נתניהו - חוק קיזוז כספי טרור אושר שוב

בחודש מארס האחרון, גודובסקי חתם על הסדר טיעון שבו הודה בביצוע עבירות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד והלבנת הון. על פי כתב האישום, גודובסקי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה לפועל של חלק משמעותי ממעשיה הפליליים של סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, כאשר לעתים פעל מתוך מטרה לקדם את ענייניו הפרטיים, לעתים מתוך מטרה לקדם את ענייני קירשנבאום ולעתים כדי לקדם את ענייני המפלגה.

 יו"ר עמותת "איילים", מתן דהן
 

יו"ר עמותת "איילים", מתן דהן( חדשות עשר)

 

אחד האישומים שיוחסו לגודובסקי עסק בעמותת איילים. לפי כתב האישום, נוצרה מערכת יחסים הדוקה בין יו"ר העמותה, מתן דהן, לבין גודובסקי, והמפלגה הקצתה תקציבים בהיקף נרחב למימון פעילות העמותה, שמקורם בכספים קואליציוניים.

בחודש אפריל, חתם יושב ראש עמותת ההתיישבות "איילים", מתן דהן, אחד החשודים המרכזיים במתן שוחד לאנשי המפלגה, על הסדר טיעון עם הפרקליטות, לפיו יודה במתן שוחד, אך לא יישא מאסר בפועל.

דהן הקים את עמותת "איילים", שמיישבת כפרי סטודנטים בנגב ובגליל ועושה הרבה פעילות חברתית, ולאורך כל החקירה היה ברור שעבירות השוחד שיוחסו לו, לא היו כאלה שהרוויח לטובת הנאה אישית, אלא הכסף נועד לטובת המטרות החברתיות של העמותה.

בחודש אוגוסט 2017, המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתבי אישום נגד עשרה אנשים בפרשה. בין הנאשמים היו פאינה קירשנבאום, שהואשמה בעבירות רבות של שוחד, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. מלבד קירשנבאום וגודובסקי, הואשמו בעבירות דומות ואחרות גם רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, וכן רעייתו בתיה כהן, אפי פלס, גזבר המועצה האזורית מטה בנימין, דניאל אלינסון, מנכ"ל עמותת עזרא העולמית, דהן ושלושה נוספים.

 חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום
 

חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום(חדשות עשר)

 

"החל משנת 2006 ועד לפתיחת החקירה המשטרתית הגלויה בדצמבר 2014, פעלה ח"כ קירשנבאום באופן שיטתי ומתוכנן, לעיתים מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות", נכתב בכתב האישום, "במקרים רבים ניצלה קירשנבאום את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה, ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה , כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. זאת, בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים, אליה או למפלגה".

"לעתים קרובות קירשנבאום ביקשה מעובדי ציבור אחרים לפעול עמה יחד לשם הגשמת מטרותיה הפסולות ולשם הסתרתן", נכתב עוד, "בחלק מהמקרים היא אכן קיבלה את השוחד שדרשה, במישרין לידה או לידי מקורבים לה, בדמות כספים או מוצרים או טובות הנאה אחרות. דרישותיהם הפסולות של קירשנבאום ושל גודובסקי מצאו אוזן קשבת אצל נותני השוחד, אשר ביקשו לרצות אותם, ולא פחות מכך לעודד אותם להיטיב עם הגופים שהם עומדים בראשם".

עוד נכתב באישום על דרכי פעולתה לכאורה של קירשנבאום: "נתח משמעותי מהכספים הקואליציוניים 'התגלגל' בחזרה לכיסה של קירשנבאום או לכיס המקורבים אליה או למפלגה, במספר דרכים, כגון רכישת כרטיסי טיסה, מוצרי מחשב, אלקטרוניקה וצילום, עבור קירשנבאום ובני משפחתה. מימון מטרות פרטיות של קירשנבאום או של מפלגת ישראל ביתנו, כגון שירותי יחסי ציבור שניתנו לקירשנבאום כדי לשפר את מעמדה הציבורי, העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגת ישראל ביתנו בהיקפים של מאות אלפי שקלים, ועוד".