ללא הגמישות שרצה נתניהו - חוק קיזוז כספי טרור אושר שוב

ועדת חוץ וביטחון לא אישרה את הרביזיה שהוגשה לבקשת רה"מ. הנוסח שיעלה להצבעה יאפשר קיזוז ללא התניית קבינט, אך יאפשר לו שיקול דעת מסוים. ליברמן: "מסר חד לאבו מאזן"

הפסד חלקי לנתניהו בוועדת חוץ וביטחון: חוק קיזוז כספי טרור אושר הבוקר (רביעי) שוב לקריאה שנייה ושלישית בניגוד לעמדת הממשלה. הנוסח שיעלה לקריאה במליאה בשבוע הבא לא יכלול את הסעיף שראש הממשלה רצה ואשר אפשר גמישות לקבינט בכל הנוגע לקיזוז כספי הרשות הפלסטינית. עם זאת, אם בסוף השנה יוכח שהרשות לא מימנה טרור, תהיה לקבינט אפשרות לדון האם להעביר לה את כספי אותה שנה. החוק, אותו יזמו ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) וח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), אושר בוועדה לפני כשבועיים, אולם הבוקר, כאמור, דנו חברי הוועדה ברביזיה שהגיש יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם.

הנוסח המקורי של חוק קיזוז כספי טרור אפשר לקזז מהתקציב המועבר לרשות הפלסטינית כספים המועברים על ידי הרשות למשפחות מחבלים, כמו גם את סך תשלומי הפיצויים בגין נזקי השריפות האחרונות בעוטף עזה שנגרמו על ידי עפיפוני תבערה. עם זאת, בנוסח שאושר כעת אין אזכור לפיצוי חקלאי העוטף.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס להחלטה בחשבון הטוויטר שלו, וטען כי "אבו מאזן הוא הבעיה. בזמן שהוא מונע משכורות מעשרות אלפי פקידים בעזה בחודש הרמדאן וחוסם כל ניסיון בין-לאומי להזרים כסף שייקל על המצב בעזה, הוא משלם בכל חודש 100 מיליון שקלים משכורות למחבלים ורוצחים". לדברי ליברמן, "הצעת החוק שיזמנו ואישרנו בועדת חוץ וביטחון היא מסר חד וברור. לא עוד".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בנט: תוך 3 שנים - הוכפל מס' הניגשים לבגרות 5 יחידות במתמטיקה

סוף למשבר "חוק השואה"? פולין תסיר את סעיפי האישום הפלילי

חשד לרצח: גופת גבר אותרה בפארק הלאומי באשקלון

ועדת חוץ וביטחון מצביעה על חוק קיזוז כספי טרור
 

ועדת חוץ וביטחון מצביעה על חוק קיזוז כספי טרור(חדשות עשר )

 

אתמול התייחס שר החינוך, נפתלי בנט, להצבעה הצפויה ואמר כי חברי הכנסת של הבית היהודי בוועדה, ח"כ שולי מועלם וח"כ מוטי יוגב יצביעו נגד התיקון: "הרביזיה שהוכנסה ברגע האחרון מרוקנת את החוק מתוכן – אנחנו לא נאפשר את זה. התיקון לחוק ימנע קיזוז אוטומטי אלא יתנה אותו בהחלטת הקבינט, אשר בשנים האחרונות נמנע לצערי מלקזז למחבלים כסף זה". בנט הוסיף כי "הרשות הפלסטינית מעבירה למעלה ממיליארד שקלים בשנה למחבלים שרצחו אזרחים ישראלים ולבני משפחותיהם של מחבלים שחוסלו. האבסורד הזה צריך להיעצר, וזה בדיוק מה שהחוק אומר. אלא שברגע האחרון, הוכנס סעיף 'תמים' שלא יאפשר לנו לקזז אוטומטית מהרשות הפלסטינית כל שקל שהיא תעביר למטרות טרור".

יו"ר הקואליציה אמסלם מסר לאחר ההצבעה: "ועדת חוץ וביטחון התכנסה היום ודנה בריביזיה שהגשתי, על פי בקשת ראש הממשלה וראשי המפלגות לחוק קיזוז הטרור, במטרה להכניס את השינויים המתבקשים שגורמי הביטחון ביקשו לתקן. חוק קיזוז  הטרור, נועד להפסיק את התמיכה ומימון הטרור ע"י הרש"פ. מדובר בחוק ערכי, מבורך, חשוב וצודק. החוק יובא למליאה ביום שני הקרוב לקריאה שנייה ושלישית".

ראש אגף מדיניות בתנועת "אם תרצו", אלון שוורצר, אמר לאחר ההצבעה: "אישורה של הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית על אף הקשיים היא מהלך היסטורי.  מדינת ישראל צריכה לעשות כמה מה שביכולתה על מנת לעצור את הטרור הערבי וחוק זה הוא עוד צעד קדימה ביצירת חבילת ההרתעה שלמה נגד הטרור. אנו נמשיך ללוות את המשפחות השכולות אשר מובילות באומץ ונחישות מאבק חסר פשרות נגד הטרור  ולמען הצדק".