מנדלבליט: "אגיע לחקר האמת - הצייצנים לא מזיזים לי"

היועמ"ש העניק סקירה בכנסת והתייחס לקמפיין נגד עדי המדינה בתיקי רה"מ. עוד הבהיר: "יש חוסר הבנה לגבי איך הדברים עובדים. יש המלצות - צריך להגיש כתב אישום? ממש לא"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, העניק הבוקר (רביעי) סקירה לחברי ועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת והתייחס לתיקי ראש הממשלה ולחקירות השונות בהם.

"חקירה פלילית זה לא אוסף של ספקולציות ותחושות וגם לא עניין של רכילויות. במשפט פלילי אי אפשר להוכיח דברים על סמך השערות. יש צורך בתצריף ראייתי ברור, איתן, אמין ומדויק ולכן חוקרי המשטרה לא היו יכולים לדלג על שלבים בדרך לבירור האמת", טען מנדלבליט.  "לפני ארבעה חודשים העבירה המשטרה אלינו את המלצותיה בתיקים 1000, 2000 וחומרי החקירה הועברו לפרקליטות המלווה שהתחילה לעבוד עליהם. בהקשר הזה יש חוסר הבנה לגבי איך הדברים עובדים. יש המלצות - צריך להגיש כתב אישום? ממש ממש לא".

נוסף לכך, היועמ"ש התייחס לתיקים שבהם מעורבת רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, ואמר: "אני לא מכיר מגעים או משא ומתן להסדר כזה או אחר אחרי שהוגש כתב אישום".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מזג האוויר: עלייה בטמפרטורות - שרבי בפנים הארץ ובהרים

טירוף ביציעים ומלחמה על המגרש: ארגנטינה ממשיכה לחלום על גביע

סקר שביעות רצון המהגרים: בחריין ראשונה, ישראל רק במקום ה-44

בד בבד, היועמ"ש הגן על הבחירה לגייס עדי מדינה בתיקים. "לשם בירור האמת ובשם האינטרס הציבורי בתיקים משמעותיים כאלה אנחנו מוכנים לשלם את המחיר. עד המדינה הוא כלי חשוב ואסטרטגי במאבק נגד השחיתות וההיסטוריה מדברת בעד עצמה. אני ער לניסיון לעשות דה-לגיטימציה למוסד עד המדינה. לצערי, לעתים הדבר נעשה מתוך מטרות פוליטיות. זהו גם חלק מקמפיין רחב יותר, שמכוון נגד רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית, על רקע חקירות מתנהלות. כל ניסיון כזה משול לניסיון למנוע את בירור האמת. התפקיד שלנו הוא להבטיח את שלטון החוק ובחקירה משתמשים בכל הכלים הנדרשים".

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט בוועדת חוק חוקה ומשפט
 

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט בוועדת חוק חוקה ומשפט (דוברות משרד המשפטים)

 

"חשוב להבין שכריתת הסכם עד מדינה משמעה, ברוב המקרים, גם עיכוב נוסף בחקירה. האם נוותר על כריתת הסכם עד מדינה, שיכול לשפוך אור ולתרום לברור האמת, משום שהדבר לוקח זמן ומאריך את החקירה? גם כאן תשובתי היא חד משמעית  ממש לא. ברור האמת מעל לכל. המקצועיות מעל לכל", אמר היועמ"ש.

"אני דוחה בכל תוקף את הטענות המועלות בקמפיין הזה לפיהן גורם כלשהו או מערכת אכיפת החוק כולה התגייסה לרדוף אחרי איש כלשהו", אמר היועמ"ש והוסיף: "אני לא מתכוון להתפרק מחובתי להגיע לחקר האמת בגלל צייצנים או מתלהמים אחרים. הם לא מזיזים לי את קצה הציפורן - החובה המקצועית מעל הכול. מי שטוען שהחקירות הזויות ומהוות רדיפה אחרי אנשים אני אומר היזהרו בלשונכם. אנחנו לא מסמנים אף אחד, האינטרס היחיד שלנו הוא קיום שלטון החוק".

עוד אמר מנדלבליט: "המאבק בתופעות השחיתות למיניהן הוא קריטי לקיום החברה הישראלית. אנו לא נרתעים מלטפל בתופעות שחיתות, ככל שמתגלות, ולא נירתע גם בעתיד. לפעמים נדמה שמערכת אכיפת החוק עומדת לבדה חשופה במאבק הזה, וסופגת ביקורת ואפילו השמצות כאלה ואחרות משני הכיוונים. זה לא יזיז אותנו מן הדרך. המאבק בשחיתות הוא לא עניין שמתבצע או מסתיים באבחת חרב. זה תהליך ארוך וקשה, שיש בו גם היבטים, ולפעמים גם השלכות, שהם מעבר למשפט הפלילי הצרוף, בעיקר היבטים ציבוריים וחברתיים. אני יכול להבטיח שאת החלק שלנו בכל הקשור לאכיפת החוק הפלילי אנחנו נעשה בצורה מיטבית וישרה, ולא חשוב כמה קשה זה יהיה או כמה זמן זה ייקח".

בתום דבריו התייחס היועמ"ש לשאלה שהופנתה אליו, לגבי אפשרות של שיבוש חקירה מצד ראש הממשלה: "יש מדי שבוע פגישות עבודה ביני לבין ראש הממשלה. יש מקרים שבהם ראש הממשלה מבקש לדבר איתי בארבע עיניים, זה היה, הווה ויהיה מבחינתי. אם הוא היה רוצה לשבש חקירה יש מאות הזדמנויות - יש טלפון אדום, יש ישיבות קבינט וממשלה".