לא רק נמל בקפריסין: ההצעות שעשויות להקל על המצב ברצועת עזה

במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס כבר לא נרתע מפני מערכה - והיוזמות לפתרון המשבר ההומניטרי מתרבות. האם הציר האמריקני, האו"ם או פתיחת מעברים יספקו את ההקלה המיוחלת?

בשבועות האחרונים מתחזקת ההערכה כי בניגוד לעבר, חמאס מעוניין במלחמה נגד ישראל. זאת, בעקבות המצב שאליו נקלע והמשבר ההומניטרי ברצועה. בעקבות כך, מתרבות היוזמות שעשויות להקל על תושבי עזה, בניסיון להימנע ממערכה מיותרת.

בישראל מנסים לפעול בארבעה צירים מקבילים. הדרך הראשונה היא הפעלת סמכויות מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ובהן הקלות לרצועה, בדמות הכנסת סחורות לעזה והבאת חולים לטיפול בישראל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הקלטת חפץ מוכיחה: שומרי הסף ידעו על פרשת החשמלאי כבר ב-2010

ישראל העבירה מסר לחמאס: מעוניינים בעסקת חילופי שבויים מהירה

רצח פאידה קדיס: כתב אישום צפוי להיות מוגש בשבוע הבא

 אישה מובילה על חמור מוצרי מזון שקיבלה באספקה בעזה
 

אישה מובילה על חמור מוצרי מזון שקיבלה באספקה בעזה (רויטרס)

 

בנוסף, מקווים בישראל כי שליחי ארה"ב, ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט, יחד עם יוזמות הממשל האמריקני, יצליחו להקל על הרצועה מבלי לפגוע בביטחון ישראל. במקביל, פועל שליח האו"ם בנושא, ומנסה למצוא פיתרון.

הציר הרביעי, הוא הרעיון שהעלה שר הביטחון אביגדור ליברמן בפני מקבילו הקפריסאי על כך שמדינתו תהיה אחראית על בניית הנמל ברצועה, יוזמה שהעלתה ישראל לפני זמן רב. בנוסף, עלתה הצעה של שדה קולטי שמש במחסום ארז, וכן מפעל קוקה קולה במחסום קרני.

עם זאת, בהתאם להצעות המרובות, ישנם לא מעט קשיים בדרך לפיתרון. יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אינו מוכן לאפשר סיוע לחמאס. כמו כן, אף גורם אחר אינו מעוניין לשקם את הרצועה, כל עוד חמאס שולט בה.

גם השב"כ מערים קשיים על היוזמות, בין השאר תוך מניעה של הכנסת תושבי הרצועה לעבודה בישראל. כמו כן, במערכת הביטחון מצפים לכלול את השבויים הישראלים וגופות החיילים החטופים בהסכם עם החמאס, אך לא בטוח שהחמאס יאפשר זאת.