משרד חברת הייטק, חדשות עשר

"משתחרר עם מקצוע": איך השתלטו בוגרי 8200 על ההייטק בארץ?

80% מבוגרי היחידה מוצאים עבודה בהייטק 3 חודשים לפני השחרור - בין היתר בזכות בוגרים שכבר בתעשייה. וגם: כיצד מצליח הצבא להשאיר קצינים - למרות הפיתויים הרבים בחוץ?

בוגרי יחידת 8200 מציפים את שוק ההייטק הישראלי, ומשתלטים עליו בהדרגה. ביקוש יוצאי היחידה רק מתגבר עם השנים, ובשנה האחרונה חלה עלייה של 24% בחיפוש אחריהם. כבר עכשיו, 80% מבוגרי היחידה מוצאים עבודה בתחום ההייטק - שלושה חודשים לפני השחרור.

חלק מהתופעה הזו אפשר להשליך על כך שבוגרי היחידה שכבר נמצאים בתחום, מחפשים לתפקידים בעולם הייטק יוצאי 8200 נוספים. "הבוגר של 8200, כשהוא משתחרר הוא כבר בעל מקצוע, גם אם לא למד תואר פורמלי, לכן העדיפות אליו היא גבוהה מאוד", הסביר תא"ל פנחס בוכריס, מפקד היחידה לשעבר.

"כשאתה פותח סטארט אפ ופותח צוות, אתה רוצה לדעת שהאדם שאתה מגייס הוא איש צוות ולא איזה רק גאון שצריך לסגור אותו בחדר ולתת לו אוכל ארבע פעמים ביום", הוסיף תא"ל רמי אפרתי, מבכירי היחידה, "אתה רוצה לדעת מי האיש, איך הוא מתנהג מה הרמה המקצועית שלו, מה הוא עשה".

נראה שהתופעה כבר רווחת בציבור, וחלק מהמועמדים מגיעים ליחידה כדי לפלס לעצמם דרך בעתיד. "מלש"בים היום, כשהם כשמתחילים להתמיין למסלולים הטכנולוגיים - הם חושבים על היום שאחרי", הסבירה סרן ד', קצינת מיון לשעבר, "הם חושבים - 'מה אני אעשה עם זה, איפה זה יועיל לי?', הם חושבים נטו על היום שאחרי".

משכורות העתק והתנאים המפנקים מקשים על הצבא להשאיר את המצטיינים לשירות קבע משמעותי. עם זאת, נראה שחלק מהמשרתים בוחרים להישאר ביחידה, בעיקר בזכות ערכי הציונות. "כשאני בחרתי להישאר בשירות צבא קבע הבנתי שאני מתפשר על גודל הרכב ועל איכותו ושאני מתפשר על רמת השכר שלי", הסביר אחד מקציני היחידה, "כשאתה קם כל בוקר, אתה ממש מרגיש שאתה מגן על הילדים שלך וזה משהו שאף מקום עבודה לא יעניק לך. ציונות, זו לא בושה להגיד את זה".