דונלד טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין, רויטרס

הישג לטראמפ: צו איסור הכניסה ממדינות עם רוב מוסלמי אושר

חמישה מתוך 9 שופטי העליון קבעו כי האיסור, שעורר מחאה נרחבת בארה"ב, לא מפר את החוקה. על פי השופטים, הבית הלבן הציג "מספיק הצדקות ביטחוניות". טראמפ הגיב: "וואו"

הישג לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ: בית המשפט העליון בארה"ב אישר היום (שלישי) איסור כניסה מכמה מדינות שבהן רוב מוסלמי. חמישה מתוך תשעה שופטי העליון קבעו כי האיסור, שעורר מחאה נרחבת בארה"ב, לא מפר את החוקה וכי אלה שמתנגדים לו לא הצליחו להוכיח כי האיסור מפר את חוק ההגירה האמריקני. "הבית הלבן הציג מספיק הצדקות ביטחוניות לאיסור", נקבע.


האיסור בגרסתו הנוכחית נוגע לאיראן, לוב, סומליה, סוריה ותימן והוא צפוי להיכנס לתוקף בדצמבר הקרוב. צ'אד הייתה בתחילה ברשימה, אבל הוסרה באפריל. עיראק וסודאן היו גם הן חלק מהאיסור המקורי, אך הוסרו. הנשיא טראמפ הגיב להחלטה בחשבון הטוויטר שלו, וכתב: "וואו".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ראש מועצה מהצפון נחקר בחשד להטרדה מינית של אחת מעובדותיו

דיווח: ישראל והודו על סף חתימה על הסכם צבאי ענק

דוח המבקר: קמפיין הפריימריז של אבי גבאי חרג בכחצי מיליון שקל

במשך חודשים רבים הייתה סערה סביב החלטתו של טראמפ וכעת נוצר תקדים משפטי שיוכל לאפשר לנשיא לאסור על כניסת תושבי מדינות נוספות מלהיכנס לארה"ב. הגבלות מסוימות לגבי קוריאה הצפונית וונצואלה נכללו באיסור הנוכחי, אבל בית המשפט לא נדרש להתייחס להגבלות בנוגע לכניסה לארה"ב ממדינות אלה.

 חתימת טראמפ על הסכם סינגפור
 

ניצחון לטראמפ. (רויטרס )

 

בספטמבר 2017 החליט השופט הפדרלי בהוואי, דריק ווטסון, לפסול גרסה דומה לזו שאושרה היום, מספר שעות לפני שנכנס לתוקף. שתי גרסאותיו הקודמות של הצו, שכלל את איראן, לוב, סומליה, סוריה, צ'אד ותימן, לא התקבלו על ידי בתי המשפט.

על פי השופט ווטסון הצו "מפלה באופן ברור על בסיס לאום". בפסיקתו כתב השופט כי חסרות בצו ראיות מספקות לכך שכניסתם של 150 מיליון מהגרים מאותן מדינות לארה"ב תזיק לאינטרסים של המדינה.

הבית הלבן הגיב אז להחלטה בתקיפות ופרסם הצהרה שבה נכתב כי הפסיקה "פגומה באופן מסוכן". עוד נכתב כי "המגבלות האלה חיוניות כדי להבטיח שאומות זרות יעמדו בתנאי הביטחון המינימליים הנדרשים לביטחון האומה שלנו". דוברת הבית הלבן, שרה סאנדרס אמרה כי "מגבלות הכניסה הללו חלות על מדינות בהתבסס על חוסר היכולת או חוסר הרצון שלהן לשתף עימנו מידע חיוני לביטחוננו".

"אני חתמתי כדי להשאיר מוסלמים קיצונים מחוץ למדינה", אמר טראמפ, "אנו לא רוצים אותם כאן. צריך לוודא שאנחנו לא מכניסים את אותם איומים שהחיילים שלנו נלחמים מולם מעבר לים", הדגיש הנשיא בעת שחתם על הצווים בחודש ינואר השנה. עוד הוסיף טראמפ: "אנחנו רוצים שיבואו לכאן רק אלו שתומכים במדינה ואוהבים את אנשיה".