הסוללה שנפרצה בנחל אשלים - דבר שהוביל לדליפת חומצה רעילה לנחל, חדשות עשר

"המקור": האם "האסון הסביבתי החמור בישראל" היה ידוע מראש?

לפני שנה זוהם נחל אשלים באופן חסר תקדים עקב זרימת חומצה רעילה מבריכה של מפעל רותם אמפרט. מסמכים פנימיים מגלים שמומחים התריעו בפני החברה שוב ושוב כי אסון מתקרב

לפני שנה זוהם נחל אשלים שבדרום הארץ באופן חסר תקדים, בעקבות זרימת מיליוני קוב של חומצה רעילה מבריכה סמוכה של מפעל רותם אמפרט. דליפה זו כונתה "האירוע הסביבתי החמור ביותר שידעה ישראל", ומאז – הנחל והשמורה עדיין סגורים.

תחקיר "המקור" חשף מסמכים פנימיים של החברה המזהמת, שמתפרשים על פני עשרות שנים, ובהם מומחים מתריעים שוב ושוב על אסון מתקרב. כבר ב-1997, למשל, התפרסם מסמך שבו אחד המומחים הפנימיים מתריע על הסוללה שעשרים שנה אחר כך תיפרץ.

"בניית הסוללות ההיקפיות סביב בריכות הגבס נעשית, למיטב ידיעתי, ללא תכנון הנדסי, ללא קביעת מקדם ביטחון ומפרט ביצוע המקובל בסכרים", כתב המומחה, "הסוללות ההיקפיות בנויות בשיפועים חריפים ומסוכנים, הן נבנו ללא הידוק מבוקר והן נראות במקומות רבים בלתי יציבות".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ועדת השחרורים החליטה: הזמר קובי פרץ ישוחרר בחודש הבא

חייל הוקפץ בגלל חשש לחדירה ליישוב - ונפצע קשה בתאונת דרכים

התחזית: עלייה קלה בטמפ'; מגמת ההתחממות תימשך בימים הקרובים

הסוללה שנפרצה בנחל אשלים - דבר שהוביל לדליפת חומצה רעילה לנחל
 

הסוללה שנפרצה בנחל אשלים - דבר שהוביל לדליפת חומצה רעילה לנחל (חדשות עשר)

 

מחברת רותם אמפרט נמסר בתגובה: "קריסת הבריכה היא ללא ספק אירוע קשה וחריג. מהרגע הראשון בו התרחש האירוע, החברה פעלה בכל דרך אפשרית, לרבות העמדת כל המשאבים הנדרשים על מנת להקטין ככל האפשר את הפגיעה הסביבתית. החברה רואה באחריות סביבתית את אחד מערכי היסוד שלה וכפי שגם התחייבה בפני הרשויות, העמידה את כל האמצעים הנדרשים לשיקומו המהיר והמיטבי של הנחל. לחברה יש אמון מלא ברשויות המדינה והיא פועלת ותמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם הרשויות הממונות. לאור העובדה שהאירוע מצוי עדיין בחקירה, החברה מנועה מלהתייחס לסוגיות שהועלו בפנייתכם.

"לעניין עין בוקק, יובהר כי בית הדין מעולם לא קבע כי מקור הזיהום הוא במפעל רותם אמפרט. בשונה מנושא נחל אשלים הנמצא בחקירה ולכן אנו מנועים מלהשיב לשאלותיכם בעניינו בצורה פרטנית, נושא המלחת מי התהום באזור עין בוקק, עלה בדיונים בבית הדין למים, ובמסגרתו נעשה הסכם פשרה שבו נקבע, בהסכמה, כי מי התהום ישאבו על ידי מקורות ויקלטו על ידי מפעלי ים המלח. החברה פעלה בהתאם להסכמה זו והיא עומדת מאחוריה וערוכה לקליטת המים מחברת מקורות. בהסכם נפרד סוכם כי מי נחל בוקק יוחלפו במים צלולים על מנת לשקם את הצמחייה בנחל. החלפת המים כבר החלה ומבוצעת בשיתוף עם רשות הטבע והגנים".

השתתף בהכנת הכתבה: נדב גליק