האסון בהר הרצל: עבודות שירות בלבד למהנדס ויועץ הבטיחות

400 שעות לטובת הציבור נגזרו על אורן ורשבסקי ו-4 חודשים על יצחק צוקר שהורשעו בגרימת מותה של הילה בצלאלי בחזרה לטקס המשואות. אמה פרצה בבכי: "באיזו מדינה אנו חיים"

האסון בהר הרצל: 400 שעות עבודות שירות נגזרו על מהנדס המבנים אורן ורשבסקי וארבעה חודשי עבודות שירות נגזרו על יועץ הבטיחות יצחק צוקר, שהורשעו בגרימת מותה ברשלנות של הקצינה הילה בצלאלי, בחזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל לפני 6 שנים. במהלך החזרות לטקס קרס מבנה שהחזיק את עמוד התאורה וגרם לאירוע הטרגי. 

אימה סיגלית פרצה בבכי לאחר הקראת גזר הדין ואמרה: "הרגו לי את הילדה. איך הרשעה של 404 עמודים שווה עבודות שירות בלבד - באיזו מדינה אנחנו נמצאים?". אביה ירון הוסיף: "אנחנו מבטיחים שנלחם עד הסוף - עד שהצדק ייצא לאור". בית המשפט השלום בירושלים קבע בנוסף כי ורשבסקי, שעונש קוצר בשל מצבו הרפואי, יצטרך לשלם כחמשת אלפים שקלים כפיצוי. 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

גם בלי חוף: קבוצת כדורגל החופים של כפר קאסם כובשת את אירופה

דיווחים בסוריה: שני טילים ישראליים נפלו ליד שדה התעופה בדמשק

חוצה מעמדות: המחאה באיראן צפויה להימשך - ולהתרחב

עו״ד דניאל מור ועו״ד טל מושקוביץ, מפרקליטות מחוז ירושלים, אמרו כי ״מהנדס המבנים הורשע בכך שלא תכנן את המבנה לאורך כל שלבי האירוע ולא נקט בשום פעולה כדי להתריע ולעצור את ההליך. בנוסף לכך, תוך הימצאות בניגוד עניינים, היה אמור לשמש כפונקציית בקרה ופיקוח - וגם בכך הוא כשל". עוד הוסיפו כי "יועץ הבטיחות שנשכר על ידי משרד ההסברה, חובתו הייתה לשכור מטעמו מהנדס, איש מקצוע שישמש בכל תהליכי הפיקוח והבקרה, אולם הוא שכר את שירותיו של מר ורשבסקי תוך ידיעה שהוא מצוי בניגוד עניינים. בכך למעשה כשלו שניהם והתנהלותם הרשלנית הביאה בסופו של דבר לתוצאות הקשות".

עו"ד מור ומושקוביץ אמרו כי יילמדו את גזר הדין ויחליטו על צעדיהם העתידיים. עוד נמסר מהשניים כי הם "מחזקים את ידי משפחתה של הילה בצלאל ואת ידי החיילים שנפצעו באירוע ומקווים שהמקרה הנוכחי יהווה תמרור אזהרה לכל העוסקים במלאכת הקמת המבנים ובבטיחות לגבי האחריות המוטלת על כתפיהם״.

עורכי הדין של המהנדס ורשבסקי - אורון שוורץ, יוגב נרקיס ורותם ניר ממשרד שוורץ-נרקיס - מסרו כי "עשיית צדק איננה בכליאת אנשים. בית המשפט ברוב רגישות השכיל להבין בגזירת עונש מתאים של עבודות לתועלת הקהילה, כי לטרגדיה יש גם צד נוסף. המהנדס ורשבסקי איבד את כל עולמו באסון. אנו מבינים לליבה של המשפחה השכולה ומבקשים להשתתף בצערם. במדינה דמוקרטית, עונש הולם ובעיקר נכון ומדוייק, לצד אמפתיה רבה למשפחה השכולה הם חלק מן התרבות שהיינו מבקשים לראות כאן".

עורכי הדין ברוך רובין ואריאל רובין, שייצגו מטעם הסניגוריה הציבורית את יועץ הבטיחות יצחק צוקר, מסרו: "מדובר בטרגדיה קשה. צוקר הביע צער עמוק על אובדן החיים של בצלאלי ועל הסבל שנגרם לפצועים. ביהמ"ש קיבל את טענותינו שהאחריות של צוקר לכשל היא ברף הנמוך וחלקו באירוע הוא קטן ביותר. אנו סבורים שכדי למנוע אירועים מסוג זה היה נכון לבחון את האחריות של הגורמים שהיו אחראים על הטקס ובראשם מרכז ההסברה, ולא להסתפק בהעמדה לדין של הדרגים הנמוכים יותר. אנו סבורים כי ביהמ"ש הטיל על צוקר עונש מידתי לאחר ששקל את מכלול הראיות והנסיבות של האירוע".

שבעה חיילים נפצעו באסון בו נהרגה סגן בצלאלי. אמה של בצלאלי, עובדת בכירה בהר הרצל, נכחה במקום בזמן האסון. כששמעה את רעש קריסת העמודים, הגיעה לרחבה וראתה כיצד קובעים את מותה של בתה.

 קריסת הבמה של טקס יום העצמאות בהר הרצל
 

קריסת הבמה של טקס יום העצמאות בהר הרצל (סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 

בהכרעת הדין שניתנה בחודש דצמבר נכתב על מהנדס המבנה ורשבסקי כי: "כל מהנדס 'מן היישוב' היה מכיר בסיכון לקריסתו. על רקע זה בולטת בחומרתה התנהלותו של ורשבסקי שנמנע, לאורך תקופה לא קצרה, מלהתריע כי לא קיבל את הנתונים להם נדרש וכי לא ביצע את עבודת התכנון לה התחייב. לצד הימנעותו זו, התנהל ורשבסקי כלפי חוץ כאילו הכול כשורה, ושידר 'עסקים כרגיל' – עד ליום האסון, שבו באופן מקרי שוחח עם צוקר אודות העדרו של תכנון".

לגבי צוקר נכתב בהכרעת הדין כי הוא "הבין היטב את משמעות הקמת המבנה ללא תכנית הנדסית", אך צוין גם כי משום שורשבסקי שידר לו "עסקים כרגיל" - דרגת האחריות של יועץ הבטיחות נמוכה מזו של המהנדס.

לפני שנתיים נחתם הסדר טיעון בעניינם של בכירי חברת "עיצוב במה", שהייתה אחראית להקמת המבנה שקרס בהר הרצל. במסגרת ההסדר, זוכה מנכ"ל החברה, דורון לביא, והנאשמים אלעד לביא, סמנכ"ל התפעול, ותומר ליאונידזה, מנהל התפעול, הודו בעבירות של גרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות. הם הורשעו בעבירות ונידונו ל-7-6 חודשי מאסר בפועל ותשלום פיצויים כספיים.