המשטר הסורי: ישראל תקפה בסמוך לנמל התעופה של דמשק

לפי אחד הדיווחים, שני הטילים שירה חיל האוויר כוונו לעבר מטוס איראני שפרק סחורה. מנגד, הארגון הסורי לזכויות האדם מסר כי השיגורים כוונו למחסני תחמושת של נאמני אסד

הטלוויזיה הרשמית בסוריה דיווחה הלילה (שלישי) כי שני טילים ישראליים נפלו בסמוך לנמל התעופה הבין-לאומי של דמשק. על פי דיווחים שונים במדינה, חיל האוויר ירה את הטילים לעבר מטוס מטען איראני שפרק סחורה בנמל. מנגד, הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי מטרות התקיפה המיוחסת לישראל היו מחסני תחמושת של מיליציות הנאמנות למשטר אסד, שפעיליהם אינם סורים. דובר צה"ל מסר בתגובה: "איננו מגיבים לדיווחים זרים"


תושבי דמשק דיווחו הלילה על שמיעת קולות פיצוץ, וברשתות החברתיות הופצו סרטונים ותמונות של התקיפה. לפי דיווחים שונים, מערך ההגנה האווירית הסורית יירט שני טילים ישראלים נוספים - אחד באזור נמל התעופה הבינלאומי בדמשק והשני באזור קוניטרה. נכון לעתה, לא דווח על נפגעים או נזק. 

בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" נכתב כי מטרת המתקפה הישראלית הייתה להרים את מורל ארגוני המורדים, "לאחר האבדות הכבדות שספגו מהצבא הסורי והשתלטותו מחדש על מאות ק"מ בדרעא, חומס, דמשק ודיר א-זור". עוד נכתב כי קיימות ראיות לכך שקיים קשר הדוק בין המורדים לישראל.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

חוצה מעמדות: המחאה באיראן צפויה להימשך - ולהתרחב

דרס למוות ילד בן 12, נמלט מהמקום - והסגיר עצמו

מונדיאל 2018: האיש הכי שמח בקולומביה

שלשום ירה צה"ל טיל פטריוט לעבר כלי טיס בלתי מאויש שהתקרב לשטח ישראל מכיוון סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי הטיל לא פגע בכלי הטיס, אך כתוצאה מהירי הוא התרחק מהגבול. גורם צבאי בכוחות המזוהים עם צבא אסד מסר כי כלי הטיס שהיה המטרה לשיגור הישראלי פעל במסגרת המבצע הצבאי בדרום סוריה.

ישראל מוטרדת מהתקרבות צבא אסד לדרום סוריה, ומרצונו להשתלט על שטחים שהיו בשנים האחרונות בידי המורדים. בישראל בעיקר חוששים מהתבססות איראנית באזור הסמוך לגבול. על רקע זאת, טס בשבוע שעבר היועץ לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, מאיר בן שבת, לביקור חשאי במוסקבה, שם שוחח עם מקבילו הרוסי ניקולאי פטרושב ובכירים רוסים נוספים. השיחות התמקדו בהצעה הרוסית לגבש הבנות חדשות בדרום סוריה ובדרישה הישראלית להוצאת הכוחות האיראנים מהמדינה.

פיצוץ שאירע בדמשק
 

זירת הפיצוץ בדמשק( חדשות עשר)

 

בשבוע שעבר טען בכיר אמריקני כי צה"ל ביצע את התקיפה במזרח סוריה שבמהלכה נהרגו, על פי דיווחי המרכז הסורי לזכויות אדם, 38 לוחמים של מיליציות שיעיות ושל חיזבאללה. התקיפה יוחסה תחילה לכוחות הקואליציה בהובלה אמריקנית הנלחמת בארגון דאע"ש באזור הגבול בין סוריה לעיראק, אך זמן קצר לאחר מכן התקבלה תגובה רשמית של גורמים אמריקניים המכחישים את ביצועה. על פי הדיווח ב-CNN צה"ל סירב להתייחס לאירוע. 

בחודש שעבר תקפו מטוסי חיל האוויר עשרות מטרות איראניות, כולל בלב דמשק, בתקיפה הנרחבת ביותר של ישראל בסוריה בעשורים האחרונים. זאת בעקבות שיגור של 20 רקטות על ידי פעילי מיליציות שיעיות, מדמשק לעבר ישראל. ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים.