חוצה מעמדות: המחאה באיראן צפויה להימשך - ולהתרחב

מבחינת המפגינים, המעורבות בנעשה בסוריה ובעזה היא המקור לצרות ולכן המצב הנוכחי אף עלול להידרדר. המחאה החלה אצל הסוחרים, אבל כעת היא מתפשטת • פרשנות

המחאה באיראן: אזרחים רבים יצאו אתמול (שני) לרחובות טהראן במחאה על יוקר המחייה נוכח המשבר הכלכלי שפקד את המדינה וירידת ערך הריאל. נוסף לכך, מוחים אזרחי הרפובליקה האסלאמית נגד מדיניות החוץ של משטר האייתולות, שבאה לידי ביטוי במעורבות יתר, לטענתם, במדינות מזרח התיכון. בין הקריאות שנשמעו בהפגנות היו "לא רוצים לחיות בעזה או בלבנון - רוצים לחיות באיראן".

המפגינים שמתרכזים בטהראן קוראים להשקיע בכלכלה האיראנית במקום בחזבאללה או בסוריה ומחאתם לא צפויה להיפסק. רוב הכסף של הממשל האיראני מושקע בחלום שלו להתפשט במזרח התיכון, דבר שלא מוצא חן בעיני הציבור והוא מביע את התנגדותו לנושא בפעם הראשונה. מבחינת המפגינים, המעורבות בנעשה בסוריה ובעזה היא המקור לצרות ולכן המצב הנוכחי אף עלול להידרדר.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

צפו: אורוגוואי הביסה את רוסיה, סעודיה ניצחה בדקה ה-95

צפו בדרמה: מטוס התרסק ועלה באש, הטייס התגלגל החוצה - ושרד

איש הסוד של אבו מאזן או יריבו המושבע: מי ינהיג את הפלסטינים?

מגמת ההתרחבות של המחאה צפויה להמשיך, זאת למרות הדיווחים על כך שמבוצע ירי לעבר המפגינים. הסיבה לכך היא שמדובר במחאה של אנשים רעבים שלא מרוצים מכך שהכלכלה בדרך לקריסה. מדובר במחאה שאמנם החלה אצל הסוחרים, אבל כעת היא כבר חוצה מעמדות. 

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי
 

מחאה נגד מדיניות המשטר. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי (ללא קרדיט)

 

סגן מושל טהראן התייחס להפגנות מוקדם יותר וטען כי השקט חזר לרחובות. לדבריו, אף מפגין לא נעצר ויתקיימו פגישות עם המפגינים. בד בבד, חשבון הטוויטר של משרד החוץ בפרסית איחל מוקדם יותר היום הצלחה למפגינים בהפלת המשטר, אולם כעבור כמה שעות, נמחק הציוץ.

הפיחות העצום בערך הריאל קשור ללא ספק למהלכים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהחליט להחזיר את הסנקציות למשק האיראני, דבר שהביא למגמה שבה עשרות חברות אירופיות הבינו כי אין עתיד בכלכלה המקומית. בשנת 2015, לאחר הסכם הגרעין, פיחות המטבע נעצר מעט כשהחלה רכבת עסקית לתוך איראן. עם זאת, הציבור לא הרגיש שיפור במצב הכלכלי של המדינה בכלל ושל האזרחים בפרט, ובעקבות בחירתו של טראמפ, גם החברות הזרות בחרו לסגת אחורה.