אלימות מפגינים בסמוך לגדר הרצועה, דובר צה"ל

דובר צה"ל: כך נאבקנו תודעתית ב"צעדות השיבה"

תת-אלוף רונן מנליס התייחס בהרצאה במכון למחקרי ביטחון לאומי להתמודדות עם אירועי המחאה בעזה. "השתמשנו במוטיבים אסלאמיים, מהלך שעורר טירוף ברחוב הפלסטיני"

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס הערב (שני) במהלך הרצאה במכון למחקרי ביטחון לאומי לפעילות שעשה צה"ל בפן התודעתי בנוגע לטרור הצמיגים ו"צעדות השיבה". "בראייה של שלושה חודשים לאחור, חשבו שיפרצו את הגדר בזמן ליל הסדר ושיהיה בלאגן, אבל חמאס נכשל", אמר מנליס והוסיף כי "גם בפן התודעתי ניתן לראות שהוא לא הצליח".


בהמשך, ציין מנליס את ההתקדמות לדעתו שעשה צה"ל בכל הקשור לתודעה. "המונח הסברה חלף מהעולם, עכשיו מה שחשוב זו תודעה ועשינו בתחום הזה התקדמות. המטה הכללי הגדיר מספר משימות ועמדנו בהן. אחת מהן למשל הייתה להרתיע את האויב. ביצענו לדוגמא ביחד עם מתפ"ש שיחות אזהרה עם אנשים רלוונטים".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מאמצי חילוץ בתאילנד: קבוצת כדורגל נערים לכודה במערה

ריאליטי שייח': מה הביא לכשלון הנבחרות הערביות ב מונדיאל 2018?

צפו בדרמה: מטוס התרסק ועלה באש, הטייס התגלגל החוצה - ושרד


עוד הוסיף דובר צה"ל כי "מטרה נוספת שהצבנו בפנינו היא השחרת האויב על ידי הצמדת שמה של איראן לאירועים האחרונים, דבר שקיבל התייחסות גם בעולם הערבי. ביצענו גם לגיטימציה לפעילות צה"ל. הבאנו אנשים במיוחד לישראל, מובילי דעת קהל, שישמעו מה קורה פה. שכרנו מנופים והבאנו לשם כתבים זרים שיראו בחי את מה שקורה".

 שריפות בעוטף עזה
 

ניהלו מאבק על שינוי התודעה. שריפות בעוטף עזה (דוברות כבאות והצלה )

 


מנליס הסביר כי חלק מההבנה של צה"ל הייתה שצריכים להגיב לאירועים במהרה, בפן התודעתי. "הקמנו חמ"ל שיאפשר לנו להגיב למה שמתרחש באופן מיידי", אמר דובר צה"ל. לטענתו, קמפיין מוצלח נוסף שביצע צה"ל נגע להעברת המסר בצורה ישירה לציבור, בין השאר על ידי שימוש במוטיבים אסלאמיים, פסוקי הלכה וציטוטים שאוסרים על שימוש באלימות. המהלך הזה עורר טירוף ברחוב הפלסטיני". 

באירועי "צעדות השיבה" שהחלו בסוף מארס, נהרגו עד כה 131 פלסטינים. 15 אלף נוספים נפצעו. גורמים בעזה העריכו בסוף השבוע כי חמאס החליט לפעול למען הסדרה עם ישראל כאשר בפניו שתי אופציות: הסדרה בתיווך מצרי וקטארי או עימות עם צה"ל שבסופו, להערכת חמאס, תהיה הסדרה כלשהי ושינוי מציאות ברצועת עזה. ארגון הטרור מעדיף הסדרה ולא עימות ועד להכרעה, גל עפיפוני התבערה צפוי להימשך. חמאס לא יוותר על העפיפונים ובלוני התבערה ללא תמורה מגורמים בינלאומיים.

נוסף לכך, לראשונה מאז "צוק איתן", הפלסטינים מאוחדים - גם הרשות הפלסטינית בגדה וגם אנשי עזה רואים בעימות בין ישראל לרצועה דבר חיובי שישרת את האינטרסים שלהם. 

בחמאס ובג’יהאד האסלאמי, שמתואמים מאז ה-30 במארס - עת החלו "צעדות השיבה", מתכוננים לעימות עם ישראל שיכול לפרוץ בכל רגע. בכירי הזרוע הצבאית מעריכים כי במקרה של עימות, צה"ל לא ייכנס לרצועה וימוטט את שלטון חמאס אלא יסתפק בכתישה מן האוויר כפי שהיה במבצע "עמוד ענן". בארגוני הטרור מבינים שהשקט כרגע הוא שקט מדומה ושהימים והשבועות הבאים יכתיבו מה יהיה עתיד עזה. כאמור, בחמאס לא מעוניינים לוותר ולחזור לשגרה ללא הסדרה או מחיר כלשהו גם אם הדבר כרוך בעימות, שכן להערכתם בסוף העימות, תהיה הסדרה כלשהי.