יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, רויטרס

איש הסוד של אבו מאזן או יריבו המושבע: מי ינהיג את הפלסטינים?

יו"ר הרשות נכנס ויוצא מבתי החולים באופן תדיר, וכבר רבים לוטשים עיניים אל עבר תפקידו. הפלסטינים מדברים על חמישה מתמודדים חזקים - אך לאמריקנים יש תוכניות אחרות

מצבו הבריאותי של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מידרדר - הוא נכנס ויוצא מאישפוזים באופן קבוע. במקביל, המתח גובר ומאבק הירושה מתחיל לצבור תאוצה.

שיחת היום ברחבי הרשות מדברת על חמישה מועמדים בולטים העשויים לרשת את מקומו של אבו מאזן. מחמוד אל-עאלול הוא הסגן של עבאס כבר שנים רבות ואחד האנשים החזקים בפתח - דבר ההופך אותו למועמד הטבעי ביותר. גם ג'יבריל רג'וב, המכונה אבו ראמי, מהבכירים בארגון הפתח ויו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, נחשב לאחד המועמדים המובילים לשבת במשרד המהודר במוקטעה. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ביקור היסטורי: הנסיך ויליאם נחת בישראל

פרשת הולילנד: המתווך מאיר רבין יזכה לשחרור מוקדם

גזענות מצד המפקדים, מחסור חמור בכוח האדם: דוח קבילות החיילים

   ג'בריל רג'וב במסע"ת ברמאללה
 

ג'בריל רג'וב במסע"ת ברמאללה ( רויטרס)

 

מועמד נוסף הוא מאג'ד פרג', ראש מנגנון המודיעין הכללי הפלסטיני, שנחשב לאיש סודו של אבו מאזן וסיכוייו להחליף אותו בתפקידו הם גבוהים. גם סאיב עריקאת, פוליטיקאי וחבר במשלחת ה"ירדנית-פלסטינית" של תהליך השלום עם ישראל, צפוי להתמודד. עם זאת, מספרים כי הוא לא רואה עצמו כממשיכו של אבו מאזן. מוחמד דחלאן, יריבו של אבו מאזן, נמצא גם הוא ברשימת המועמדים החזקים לנשיא הרשות, אך העובדה כי הוא עזתי פוגעת בסיכוייו וכרגע הוא נמצא בתחתית הרשימה.

חמשת המועמדים הם אמנם בעלי ניסיון עשיר בפוליטיקה הפלסטינית, אך רובם לא נמצאים בקו הבריאות - דבר הגורם לחשש בקרב הציבור שרוצה יציבות בממשל. דאגה נוספת המתעוררת ברחוב הפלסטיני היא העובדה שאף אחד מהמיועדים לרשת את תפקיד היו"ר, לא מסוגל לקבל החלטה או לנקוט במדיניות אחרת מזו של אבו מאזן.

בנוסף לחמישה, ישנם שני מתמודדים שהאמריקנים היו מעוניינים לראות בראש הרשות. הראשון, סלאם פיאד, כיהן כראש ממשלת הרשות בין השנים 2013-2007. כיום הוא גר בארה"ב והוא מרצה באוניברסיטה. האמריקנים טוענים כי לפיאד יש את היכולת להביא את הפלסטינים למקום טוב יותר מאשר שאר המועמדים. מתמודד שני הוא עדנאן מג'אלי - מקורבו של אבו מאזן, איש עסקים וחוקר אלצהיימר ובעל קשרים טובים עם חמאס, שמספק גאווה לפלסטינים על דרכו המצליחה שבחר.

 ד"ר עדנאן מג'לי
 

ד"ר עדנאן מג'לי (אל ג'זירה)

 

בשטחים הציבור סוער לאחר הריאיון שהעניק אתמול ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לעיתון אל-קוד. זאת, בזמן שההנהגה הפלסטינית מסרבת לדבר עם הבית הלבן. קושנר רמז בריאיון כי אם הפלסטינים לא ימצאו מנהיג ראוי, האמריקנים יצטרכו למצוא.

למרות שנראה שעקב מחלתו זוהי השנה האחרונה לתפקידו, אבו מאזן מתעלם מהנושא ונתן הוראה שלא לדבר על מאבק הירושה, על המחליפים האופציונליים, לא על בריאותו ולא על עסקת המאה. בנוסף, גורמים מעריכים כי המאבק לא יהיה שקט וכבר מדווחים על התארגנויות בשטח ואיסוף כלי נשקר.