ועדת החוקה, חוק ומשפט, חדשות עשר

מנדלבליט: "הצעת חוק היועמ"ש - פגיעה בשלטון החוק במדינה"

בדיון בכנסת על ההצעה שתוביל לשינוי במינוי יועמ"ש במשרד ממשלתי אמר השופט בדימוס זמיר כי "החוק מסוכן יותר מפסקת ההתגברות" • סוויד לשקד: "ראינו איך את ממנה שופטים"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר בדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט שעוסק בהצעת "חוק היועמ"שים" כי הוא מצטרף לעמדת שופטי העליון בדימוס המתנגדים להצעת החוק הממשלתית שתשנה את אופן הבחירה של היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה - מבחירה באמצעות מכרז לבחירה בידי השר הממונה. "אני מופיע פה היום כי יש כאן פגיעה בשלטון החוק במדינה. צריך להקשיב לשופטי העליון שהגיעו לכאן לדבר מדם ליבם - הם לא מגיעים לכל דיון", אמר.

מנדלבליט הוסיף כי "שירות המדינה מתאפיין במקצועיות. יועץ משפטי הוא פקיד שהממשלה מינתה כדי שיהיה נציג מערכת אכיפת החוק והוא עצמאי בשמירה על החוק". כמו כן, אמר היועץ המשפטי לממשלה כי "המצב שבו יועמ"ש של משרד נבחר על ידי שר הוא בעייתי ביותר. ברור ששר לא ירצה לעבוד מול יועץ משפטי שימנע ממנו לעשות דברים".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הטייסת שלא חוששת מתחרות: התשדיר הוויראלי של המועמדת לקונגרס

רכבו של מני נפתלי נשרף; המשטרה: ככל הנראה מדובר בניסיון הצתה

מותו של סוכן? חברת ביטוח דיגיטלי חדשה הצטרפה למשק הישראלי

שופט העליון בדימוס והיועמ"ש לשעבר, יצחק זמיר, שהשתתף אף הוא בדיון, אמר "ההצעה הזאת מאיימת באופן רציני על שלטון החוק במדינה. אינני זוכר הצעת חוק שעלולה לפגוע בשלטון החוק וטוהר המידות כמו ההצעה הזאת", אמר זמיר. עוד הוסיף כי "הצעת החוק גורלית והיא בעלת השפעה עצומה על תפקוד הממשלה והמדינה כמדינת חוק. להצעה זו ערך מעשי עצום. כל גוף שאני מכיר יצא נגד ההצעה הזו שבאה לשנות מצב קיים של עשרות שנים".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "רוב היועצים במשרדי הממשלה הם אנשים מקצועיים שעושים את עבודתם נאמנה", אולם הבהירה: "שר ומנכ"ל יודעים למנות יועץ משפטי לא פחות טוב מנציג של הנציבות". לדבריה, "אני רוצה שימונו יועצים משפטיים לא לפי הדעות שלהם". בתגובה, חברי כנסת מהאופוזיציה קראו לעברה: "ראינו איך את ממנה שופטים, למה שזה יהיה שונה?", אמרה רויטל סוויד (המחנה הציוני). מיכל רוזין (מרצ) הוסיפה בעוקצנות: "מה שווה יועץ משפטי אם אי אפשר לשלוט בו?". בתגובה השיבה שקד "כמו שהדרג הפוליטי מעורב במינוי שופטים והשופטים כפופים רק למורת הדין ככה גם יהיה עם היועצים המשפטיים".

בהמשך דבריה אמרה שרת המשפטים כי "השרים צריכים להיות מעורבים במינוי יועצים משפטיים למשרדי ממשלה. הרצון להדביק לשר כוונות לא טהורות או כל מינוי של שר הוא מושחת או פוליטי, או ששר ממנה לעצמו סנצ'ו פנצ'ו הוא מופרך". עוד הוסיפה שקד כי "המעורבות של השר במינוי היועמ"ש נכונה. שרים לא צריכים לעשות זאת במחשכים אלא צריכה להיות על השולחן".

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התייחס להצעת החוק וכתב בחשבון הטוויטר: "יועצים משפטיים אמורים לייעץ משפטית, לא לקבוע מדיניות. השר הנבחר הוא שקובע מדיניות. כל מנכ״ל חברה מכיר זאת. על כן החוק המוצע הגיוני וראוי. אם הציבור אינו מרוצה מתפקוד שר, יואיל ויחליפו בבחירות. קולות הנהי מבטאים רצון לעקוף את בחירת העם על ידי קבוצה קטנה שאינה נבחרת".

לאחר מכן התייחס לסוגיה פעם נוספת בישיבת סיעת הבית היהודי. "חוק מינוי היועצים המשפטיים שמביאה שרת המשפטים הוא חוק נכון, מאוזן ומתבקש", אמר בנט, "מטרתנו פשוטה: יועצים ייעצו, ממשלה תמשול ושופטים ישפטו. בבחירות שעתידות להיערך בנובמבר 2019 – ייבחר שוב הציבור את מנהיגיו, לא את פקידיו".

 ועדת החוקה, חוק ומשפט
 

ועדת החוקה, חוק ומשפט (חדשות עשר)

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, השיב לציוץ של בנט, וכתב בחשבון הטוויטר: " נפתלי, שנינו היינו מנכ"לים. ברוב החברות הציבוריות הדירקטוריון מאשר מינוי של יועץ משפטי. נכון שבחברות פרטיות זה אחרת, אבל משרד ממשלתי זה לא עסק פרטי. הוא שייך לציבור". כשעה לאחר מכן כתב גבאי בטוויטר כי "שלומית ברנע פרגו, היועצת המשפטית של משרד רה"מ, סיפרה אתמול שהיא פחדה לגלות את מה שהיא ידעה מחשש ש'ראשה יערף'. אתם קולטים? מי שאמורים לשמור על הכסף שלנו מפחדים מאלו שהם אמורים לבקר. מי שאמור לעצור את השחיתות מפחד מהמושחתים. זו המשמעות של חוק היועמ"שים!".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התייחס אף הוא בחשבון הטוויטר להצעת החוק: "השופט זמיר מפרט את כל הגורמים המשפטיים שמתנגדים לחוק ונוקב בשמותיהם אחד לאחד. כל שם שהוא מוסיף משכנע אותי יותר עד כמה ההצעה הזו חיונית לשבירת המונופול של המיליה המשפטי שכבר שנים שומר על עצמו ועל שליטתו הלא דמוקרטית במערכת קבלת ההחלטות ובקביעת האינטרס הציבורי בישראל.

יו"ר מרצ תמר זנדברג כתבה בחשבון הטוויטר כי "יצא המרצע מן השק - השרה שקד בוועדת החוקה: בעבר היו מכרזים תפורים, היום נעשה את זה על השולחן. אז זו מטרת חוק היועצים המשפטיים - מכרזים תפורים, על השולחן!".

ח"כ מיכל רוזין, החברה בוועדה, מסרה: "שרת המשפטים מנסה להפוך את שומרי הסף לסנגורים של השרים, כך שיוכלו לעשות ככל העולה על רוחם בלי איזונים ובלי בלמים. תפקידם של היועמ"שים אינו לכופף את החוק ולמצוא את הפרצות בשביל להכשיר כל שרץ, אלא להיות חסם אחרון בפני עריצות השלטון אל מול האזרח הפשוט". עוד הוסיפה רוזין כי "הם יהפכו מדרג מקצועי משפטי לדרג פוליטי שהוא כלי משחק בידי השרים. הניסיון הנואל לפגוע במדינת החוק הוא עוד מקל בגלגלים של המנהל התקין בישראל, ופוגע לפני הכל באינטרס הציבורי".

בהצעת החוק נכתב כי היא נועדה לשנות את אופן הבחירה של היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה מבחירה באמצעות מכרז לבחירה בידי השר הממונה, לאחר שהוצגה בפניו המלצתה של ועדת האיתור. על פי ההצעה, המטרה לשנות את הליך הבחירה והמינוי למשרת היועץ המשפטי למשרד, להליך שיאפשר מעורבות רבה יותר של השר. כמו כן, נכתב כי ההליך המוצע אינו שונה מהליך הבחירה המקצועי המתקיים לגבי בעלי  תפקידים מקצועיים בכירים במשרדי הממשלה.