ארדואן ורעייתו לאחר שניצח בבחירות, רויטרס

רשמית: ארדואן ניצח בבחירות בטורקיה; האופוזיציה הודתה בהפסד

בתום ספירת 99% מהקולות, הנשיא הטורקי הוביל עם כ-52% והכריז על נצחונו בנאום שנשא באיסטנבול. המפלגה הפרו-כורדית ומפלגת אופוזיציה חדשה נוספת עברו את אחוז החסימה

הבחירות בטורקיה: נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הכריז הלילה (שני) על נצחונו בבחירות בנאום שנשא מחוץ למטה מפלגתו באנקרה. "העם הטורקי בחר בי כמנצח", אמר ארדואן והוסיף כי הקואליציה בהובלתו זכתה גם לרוב בפרלמנט. "אני מקווה שאף אחד לא יפגע בדמוקרטיה בכך שיטיל ספק בתוצאות הבחירות כדי להסתיר את כשלונו", הצהיר. לאחר מכן אישרה ועדת הבחירות במדינה את דבר היבחרו.

הערוץ הממשלתי בטורקיה הודיע כי ארדואן זכה בבחירות ולהודעה זו הצטרף גם דובר הממשלה הטורקית. מנגד, באופוזיציה טענו בתחילה כי רק 40% מהקולות נספרו וכי צפוי להיערך סיבוב שני. מאוחר יותר, דווח כי מועמד האופוזיציה, מוהארם אינג'ה, הודה בהפסד: "זו לא הייתה תחרות הוגנת, אבל ארדואן ניצח". אינג'ה צפוי לכנס מסיבת עיתונאים בשעות הצהריים. 

 ארדואן מכריז על ניצחונו בבחירות
 

ארדואן מכריז על ניצחונו בבחירות (רויטרס)

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

טראמפ: לגרש מהגרים לא חוקיים - בלי הליך משפטי

ראשי המפלגות החרדיות: מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית

פטריוט שוגר לעבר כלי טיס שהתקרב לגבול מכיוון סוריה

בנאום הניצחון, אמר ארדואן כי טורקיה תמשיך "לשחרר אדמות" כך שהפליטים הסורים ששוהים על אדמת טורקיה יוכלו לשוב בבטחה לסוריה. עוד הבטיח הנשיא הנבחר כי יפעל בתקיפות נגד ארגוני הטרור.

מספירת יותר מ-99% מקולות הבוחרים בטורקיה, עולה כי ארדואן זכה ב-52.5% תמיכה. מפלגתו של ארדואן, "מפלגת הצדק והפיתוח" (AKP), זכתה ב-42.5% מהקולות בבחירות לפרלמנט, וב-293 מתוך 600 המושבים בפרלמנט הטורקי. "מפלגת התנועה הלאומנית" (MHP), שתומכת בארדואן, זכתה ב-50 מושבים נוספים, וכך הקואליציה של שתי המפלגות הבטיחה רוב בבית הנבחרים.

מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר היא "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP), שזכתה על פי הנתונים שפורסמו ברשת הממלכתית במדינה ב-146 מושבים. המפלגה החדשה Iyi, שהתפצלה מ-MHP לפני הבחירות, עברה את אחוז החסימה, העומד על 10% מהקולות, ויהיו לה 44 מושבים בפרלמנט, בקואליציה עם CHP. המפלגה הפרו-כורדית CHP עברה גם היא את אחוז החסימה, ויהיו לה 67 מושבים בפרלמנט. שיעור ההצבעה במהלך היום עמד על כ-87%.

תומכי ארדואן חוגגים
 

תומכי ארדואן חוגגים(רויטרס )

 

כאמור, במקום השני ניצב מוהארם אינג'ה, מורה לפיזיקה ומועמד מטעם מפלגת האופוזיציה CHP. אינג'ה זכה לכ-31% מהקולות. מוקדם יותר, לאחר סגירת הקלפיות, טען אינג'ה כי "האזרחים צריכים להגן על הקלפיות מפני הונאה של מפלגת השלטון". בהמשך, אמר אינג'ה כי הוא מעודד מהתוצאות הראשוניות הלא רשמיות שהגיעו למטה הבחירות שלו.

דובר מפלגת האופוזיציה טען כי הסיקור התקשורתי של תוצאות הבחירות נועד לתמרן את התפיסה הציבורית. דובר מפלגתו של ארדואן קרא לכל הצדדים לכבד את תוצאות הבחירות ואילו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בירך את ארדואן על ניצחונו. ערוץ הטלוויזיה "אל-אקצא" של חמאס דיווח כי יו"ר הלשכה המדינית של הארגון אסמאעיל הנייה התקשר לארדואן וברך אותו על ניצחונו בבחירות לנשיאות טורקיה. הנייה הוסיף כי משלחת של חמאס תבקר בקרוב בטורקיה.

ארדואן מנופף לאזרחים טורקים שתומכים בו
 

ארדואן מנופף לאזרחים טורקים שתומכים בו ( רויטרס)

 

העיתונאית הטורקייה דויגו דמירדא אמרה לחדשות עשר: "אפשר לומר שהרשתות החברתיות מככבות בבחירות בטורקיה השנה. למרות הסקרים, אנשים עדיין מסתמכים על הרשתות החברתיות כדי למנוע הונאת בחירות. יש מערכת דיווחים מרשימה, במיוחד בטוויטר, על חוסר הגינות בבחירות. צילומים של מה שקרה הבוקר בעיר הם נושא חם בטוויטר כבר שמונה שעות. מדווחים גם על אנשים שנעצרים בגין העלבת מפלגת השלטון והנשיא. נוסף על כך היו דיווחים על עבירות על החוק והם נחקרים. אם אתם שואלים מהי הסוגייה הבוערת ביותר בבחירות בטורקיה, אני יכולה לומר שזו התקווה. המחסום הפסיכולוגי הוסר וייתכן שזה סופה של תסמונת 'לעולם לא ננצח' של מפלגות האופוזיציה".

תומכי ארדואן חוגגים את נצחונו
 

תומכי ארדואן חוגגים את נצחונו (רויטרס )

 

בטורקיה 59.4 מיליון בני אדם בעלי זכות הצבעה, מתוכם יותר משלושה מיליון חיים במדינות אחרות. על פי ההערכות, כ-49% מאזרחי טורקיה המתגוררים במדינות אחרות מימשו את זכות ההצבעה שלהם בקלפיות שנפתחו בחו"ל כבר ב-7 ביוני.

מאז 2003, החל ארדואן בן ה-64 בהליך שמטרתו להפוך אותו לאיש החזק בטורקיה כאשר שימש כראש ממשלה מאותה שנה עד 2014. לאחר מכן נבחר לנשיאות, תפקיד שבו הוא מכהן עד היום. כעת, הוא לא רק מבקש להיבחר לקדנציה נוספת. במקרה שבו ארדואן ינצח, טורקיה צפויה לעבור שינוי ממודל של משטר פרלמנטרי למשטר נשיאותי. תפקידו של ראש הממשלה יבוטל והכוח יהיה מרוכז בידו של הנשיא.

עצרת תמיכה באינצה
 

עצרת תמיכה באינג'ה (רויטרס)

 

הבחירות היו אמורות להתקיים בנובמבר 2019, אבל ארדואן הודיע באפריל האחרון על הקדמתן בטענה שטורקיה צריכה להתגבר על חוסר וודאות הקשורה באי שקט הקיים באזור, זאת ברקע המעורבות הטורקית במלחמה בסוריה ובנעשה בעיראק.

מבקריו של ארדואן אמרו מנגד כי הקדמת הבחירות נובעת מכך שארדואן מעוניין לנטרל את השפעת ההידרדרות במצב הכלכלי על המצביעים. הצמיחה בטורקיה בשנה החולפת עמדה על 7.4%, אבל היא נוצרה בעקבות אשראי פנימי וצריכה פרטית, שהובילו לאינפלציה של 12%.