משה גפני, יעקב ליצמן, אריה דרעי, רויטרס

ראשי המפלגות החרדיות: מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית

ראש הממשלה נתניהו אמר בישיבת ראשי הקואליציה כי החוק יובא לקריאה ראשונה בכנסת. לאחר מכן צפויה להתקיים התדיינות בקואליציה על מנת להגיע להסכמה לקראת הקריאות הבאות

משבר הגיוס: שלושת הנציגים של המפלגות החרדיות הודיעו היום (ראשון) בישיבת ראשי הקואליציה שהם מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית.

באותה הישיבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר כי בשבוע הבא יסתיימו 21 יום של תזכיר חוק הגיוס ואז יהיה אפשרי להביא את החוק לקריאה ראשונה בכנסת. עוד הוסיף נתניהו כי לאחר הקריאה הראשונה תתקיים התדיינות בין חברות הקואליציה על מנת להגיע להסכמה רחבה לקראת הקריאה השנייה והשלישית.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ניצחון זמני למתנגדי גבאי: צו מניעה להצבעה על ביטול הבחירות

הסדר למאיר אברג'יל ומוטי חסין - צפויים לרצות 5 שנות מאסר

פטריוט שוגר לעבר כלי טיס שהתקרב לגבול מכיוון סוריה

בשבוע שעבר, אמר ח"כ גפני בישיבת ראשי הקואליציה: "לא משתגעים על חוק הגיוס אבל אפשר להתחיל לקדם אותו". מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שלה נשמעים ארבעה מתוך ששת הח"כים המשתייכים למפלגת יהדות התורה, הכריעה מוקדם יותר החודש כי אם לא יחולו שינויים בחוק הגיוס שהציגה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון ולצה"ל, יש לפרוש מהקואליציה.

 ישיבת ממשלה
 

ישיבת ממשלה(רויטרס )

 

במקביל, בכירים בקואליציה אמרו אז כי אסור לבטל את האפשרות שיהיו בחירות וכי העובדות יתבהרו לאחר שיתגלה אם החרדים יתפשרו. קיומן של בחירות לפני סיום 2018 הוא דבר אפשרי, אבל כנראה שישנו צורך לבצע שינוי חקיקה, זאת בעקבות הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר. הסוגיה נבדקת על ידי לשכת ראש הממשלה.

מוקדם יותר החודש, פרסמה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשו בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הם חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

 חרדים מפגינים נגד גיוס
 

חרדים מפגינים נגד גיוס (רויטרס )

 

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".