שר החינוך, נפתלי בנט , רויטרס

בנט: "נלמד את 'עסקת המאה' - אך נעמוד על האינטרס הביטחוני"

שר החינוך התייחס למתווה טראמפ שאמור להתפרסם בקרוב: "נלמד לעומק כל הצעה מתוך כבוד לארה"ב". נתניהו: "דנתי עם קושנר וגרינבלט כיצד לפתור המצב בעזה בלי לחזק את חמאס"

שר החינוך נפתלי בנט התייחס היום (ראשון) לדבריו של ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בנוגע למגעים לקידום תהליך השלום. "אנחנו נלמד לעומק כל הצעה שתובא מתוך כבוד וחברות לידידתנו ארה״ב, שהוכיחה שהיא רואה בישראל נכס אסטרטגי וכן רואה חשיבות בביטחונה", אמר בנט בפתח ישיבת הממשלה, "יחד עם זאת, אנחנו בהחלט נעמוד על האינטרס הביטחוני-לאומי של מדינת ישראל".

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר בישיבת שרי הליכוד כי שיחותיו עם קושנר ועם ושליח הבית הלבן לתהליך השלום, ג'ייסון גרינבלט, התמקדו במצב ברצועת עזה ובמאמצים להפחתת הלחץ על האוכלוסיה האזרחית שם. "בשיחות עלתה השאלה איך פותרים את הבעיה בעזה בלי לחזק את חמאס והאם הדבר בכלל אפשרי", אמר נתניהו. הוא ציין כי שני השליחים האמריקנים הביעו "תמיכה מוחלטת בעמדת ישראל כי יש לדאוג לביטחון תושבי עוטף עזה".  

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

שישה חודשי עבודות שירות לניב אסרף, הצעיר שבדה את חטיפתו

טורקיה בוחרת: האם היחלשותו של ארדואן תביא אותו לסיבוב השני?

משרד העבודה: איסור גורף של עבודת בני נוער באתרי בנייה

קושנר אמר בריאיון שהתפרסם הבוקר בעיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי במידה ויו"ר הרשות הפלסטינית יהיה מוכן לשוב לשולחן המו"מ, ארה"ב תסכים לדון עימו בפרטי "עסקת המאה", המתווה להסכם שלום ישראלי-פלסטיני שוושינגטון מגבשת. קושנר סירב לחשוף פרטים מ"עסקת המאה", אך טען כי תהיה מוכנה בקרוב, ובמידה שאבו מאזן לא יסכים לשוחח עם ארה"ב, וושינגטון תפרסם את פרטי ההסכם כמו שהוא. 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט
 

"קושנר וגרינבלט תמכו בעמדתנו כי יש לדאוג לביטחות תושבי העוטף". פגישת נתניהו עם השליחים האמריקניים (חיים צח, לע"מ)

 

"יש גורמים בשני הצדדים שמתנגדים לכל פשרה. צריך להסתכל על מה שאנחנו מציעים כעסקת חבילה ושני הצדדים צריכים לשאול עצמם – האם מצבנו יהיה טוב יותר אם נקבל את העסקה", טען. "אני מציב סימן שאלה על יכולתנו ורצונו של אבו מאזן להגיע להסכם שלום. דף המסרים שלו לא השתנה 25 שנה ובתקופה הזו לא הושג שלום. כדי להשיג הסכם הצדדים צריכים להתפשר, ואני לא בטוח שיש לאבו מאזן את היכולת לעשות זאת".

אמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו בפעם השניה עם קושנר וג'ייסון גרינבלט, שליחי הבית הלבן, על מנת להמשיך ולדון עמם בתכנית השלום של הנשיא טראמפ, וכן המאמצים למנוע הסלמה ביטחונית והומניטרית בעזה. שלשום נועד נתניהו עם השניים במשך ארבע שעות בלשכתו שבירושלים. בפגישה השתתפו גם שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, וכן שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. 

מוקדם יותר היום הגיב לדברי קושנר בכיר הרשות הפלסטינית ומזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת. בשיחה עם חדשות עשר אמר כי קושנר וגרינבלט "אינם נייטרליים. הם אימצו את עמדות ליברמן, בנט ונתניהו". לדבריו, "כל הממשל הזה מוטה לטובת ישראל. תוכנית השלום שלהם תיכשל. הם רוצים לכפות עובדות - זה לא יצליח להם". עריקאת הבהיר: "הם רואים בנו טרוריסטים. קושנר בעצמו אמר שהם רוצים להחליף את אבו מאזן ואת עריקאת, זה לא מקובל. אנחנו ההנהגה הנבחרת של העם הפלסטיני".

בדומה לדברים שנאמרו בעבר מטעם הנהגת הרשות, ציין עריקאת: "אף אחד לא יפגוש אותם - לא אבו מאזן, ולא אף אחד מההנהגה הפלסטינית". הוא הסביר כי "הם לא מתווכים הוגנים", והבהיר: "מו"מ צריך להיות רק בין ישראל לפלסטינים. אין לאמריקנים שום מקום בעניין זה. אף אחד מאיתנו לא יפגוש ולא ידבר איתם".