יצחק הרצוג, חדשות עשר

חבר הנאמנים אישר את מינוי הרצוג ליו"ר הסוכנות היהודית

מינוי יו"ר האופוזיציה לתפקיד אושר כצפוי, חרף התנגדות רה"מ. "צריך לשמור מכל משמר על הגשר בין התפוצות למדינה, ולעשות הכול כדי לשמור על אחדות העם היהודי"

חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית אישר היום (ראשון) את מינויו של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות. "אני מאוד מתרגש ומעריך מאוד את האמון שקיבלתי מכולכם, מחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית", אמר הרצוג לאחר ההצבעה. "נחמן מברסלב אמר, 'כל העולם כולו גשר צר מאד'. אני חושב שהסוכנות היהודית היא הגשר הצר הזה והחזק בין עם ישראל בתפוצותיו לבין מדינת ישראל, ועל הגשר הזה צריך לשמור מכל משמר". לדבריו, "האתגרים שעומדים בפני הגשר הזה הם עצומים. הגשר הזה ילד את מדינת ישראל, הביא את העלייה העצומה של מיליוני בני אדם לארץ ישראל והגשר הזה עכשיו מתמודד עם האתגרים העכשוויים המורכבים והמסובכים ביותר שעומדים בפני העם היהודי בדור הזה".

הרצוג הוסיף: "אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לשמור על אחדות העם היהודי ולוודא שהוא לא יקרע לגזרים. יהודי הוא יהודי הוא יהודי ולא משנה מאיזה זרם הוא ואיזו כיפה יש לו או אין לו על הראש". הוא עוד אמר כי "אנחנו צריכים להתמקד בעלייה, להמשיך לקלוט עולים ולעודד עליה לארץ ישראל ולמדינת ישראל, לעסוק בחינוך יהודי, להילחם בשנאת ישראל באשר היא בכל מקום ואתר ולעבוד ביחד בתוככי החברה השראלית כפי שעושה הסוכנות היהודית בצורה נהדרת".

הנשיא ראובן ריבלין בירך את הרצוג, ומסר: "כחבר כנסת, כשר וכיושב ראש האופוזיציה, הרצוג פעל בלב הדמוקרטיה הישראלית מרבית חייו ושירת את העם הישראלי כשהוא פוסע בעקבות אביו וסבו". לדבריו, "ישנם מעטים המבינים כהרצוג, את האתגרים העומדים מול העולם היהודי ואת הצורך ללמד ולחזק את הזהות היהודית ואת הקשר האמיץ בין מדינת ישראל והיהודים ברחבי העולם – היום, עוד יותר מתמיד".

"אלה אינם אתגרים פשוטים וישנם קשיים של ממש עליהם עלינו להתגבר", הבהיר ריבלין. "כנשיא המדינה אני ניצב לצד הסוכנות היהודית בנכונות מלאה וברצון כנה לסייע לפעילות הארגון על מנת להגן ולחזק את יחסי מדינת ישראל והעם היהודי". ריבלין הוסיף: "אני מבקש להודות בהזדמנות זו גם ליו"ר הסוכנות היוצא, ידידי נתן שרנסקי. נתן הוא גיבור בין-דורי בעיניי כל יהודי בעולם ולא נוכל להודות לו באמת על כל אשר עשה למען העם היהודי ומדינת ישראל עד כה".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הגיב למינוי בהודעה בטוויטר, שבה כתב: "נתניהו הרחיק. הרצוג יקרב. ברכות לעם היהודי כולו על מינויו של ח"כ הרצוג כיו"ר הסוכנות. וכמובן ברכות אישיות ליצחק, למיכל ולמשפחה על המינוי. זהו מינוי דרמטי לעתיד העם היהודי. נתניהו ושותפיו הרחיקו את הקהילות. הרצוג יקרב אותן מחדש".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שישה חודשי עבודות שירות לניב אסרף, הצעיר שבדה את חטיפתו

טורקיה בוחרת: האם היחלשותו של ארדואן תביא אותו לסיבוב השני?

אלה האתרים החורפיים באירופה, שבהם תנוחו מהשמש הקופחת בישראל

פנייה של הסוכנות היהודית לח"כ הרצוג להתמנות ליו"ר הסוכנות
 

פנייה של הסוכנות היהודית לח"כ הרצוג להתמנות ליו"ר הסוכנות (יצחק הרצוג)

 

ביום חמישי פורסם צילום מכתב הפנייה הישיר מהסוכנות להרצוג, שבו נכתב כי "בזמנים אלו, שרוב היהודים עדיין חיים מחוץ למדינת ישראל, הקשרים ההדדיים בין היהודים לישראל קריטיים מאי פעם והאתגרים שצריך לעמוד בפניהם דורשים אחריות משותפת. יש להבטיח את עתיד היהודים והדורות הבאים". 

עוד נכתב: "אנו מאמינים שאתה המועמד המתאים ביותר לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית אחרי נתן שרנסקי. הניסיון שלך בכנסת ובממשלה, בשילוב הניסיון העמוק שלך עם יהודי התפוצות והמחויבות שלך לאומה היהודית, הופך אותך למנהיג האידיאלי".

ח"כ הרצוג כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה: "לאור פניה שקיבלתי ממנהיגי יהדות התפוצות, הסכמתי לקחת על עצמי את תפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. אלה הם ימים של אתגרים משמעותיים בכל הנוגע ליחסי העם היהודי ומדינת ישראל. אכנס לתפקיד החל מה-1 לאוגוסט".

תפקיד יו"ר הסוכנות שייך באופן מסורתי לליכוד, ולכן בפגישה שקיימה הוועדה בשבוע שעבר עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הסתייג האחרון ממינויו של הרצוג והביע תמיכה במינוי השר יובל שטייניץ. עקב הפרסום על המלצת הוועדה, נתניהו ביטל את ישיבת ועדת התיאום עם חבר הנאמנים של הסוכנות שתוכננה להתקיים מחר. גורמים בסוכנות אמרו שלשכת רה"מ לא מסרה סיבה לביטול, אולם ההערכה היא כי מדובר באקט מחאתי מצידו של נתניהו על החלטת הוועדה.

לאחר המינוי, ציפי לבני עשויה להיות יו"ר האופוזיציה בגלל הסכמי האיחוד. שלי יחימוביץ' ממוקמת אחרי ח"כ הרצוג ברשימת העבודה ועל כן גם היא עשויה להתמנות לתפקיד. יש לציין כי אם הרצוג אכן ייבחר לתפקיד יו"ר הסוכנות, רוברט טיבייב, לשעבר חבר כנסת ממפלגת קדימה, ייכנס לכנסת מטעם המחנה הציוני.