גן ילדים (אילוסטרציה), Fotolia

ועדת השרים דחתה הדיונים בחוקי המצלמות; "שערוריה אדירה"

הדיונים בשתי הצעות לפיהן המסגרות החינוכיות לילדים עד גיל 3 יחויבו בתיעוד, נדחו על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה. "הרצח של הפעוט הבא כבר מעבר לפינה"

ההתעללויות בפעוטונים: ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה שתי הצעות חוק שלפיהן מסגרות חינוכיות פרטיות לילדים עד גיל 3 יחויבו בתיעוד. היוזמות להצעות הגיעו על רקע החשדות לאלימות מצד גננות וסייעות כלפי ילדי הגנים והעדויות המזעזעות שעלו בנושא בעת האחרונה.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שהגיש את אחת ההצעות, הגיב בזעם להחלטת הוועדה. "דחיית ההחלטה פעם נוספת ללא הגבלת זמן בשעה שכל יום פעוטות סופגים אלימות והתעללות בפעוטונים היא שערורייה אדירה שמשלבת אטימות ורשעות. הרצח של הפעוט הבא כבר מעבר לפינה והשרים לא יוכלו לומר אז שאין להם אחריות בכך ושעשו את הכל כדי למנוע אותו. כואב ומקומם שבמקום להגן על חיי הילדים הממשלה מהמרת על חייהם", מסר בתגובה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פרטים חדשים בתיק שרה נתניהו, שניים טבעו בכינרת: חדשות השבת

הפנטגון: בוטלו שני תרגילים צבאיים נוספים עם קוריאה הדרומית

המבורגרים חינם לכל החיים - אם תיכנסי להיריון משחקני המונדיאל

בהצעת החוק של ח"כ שמולי נכתב כי כל מסגרת חינוכית פרטית המיועדת לילדים עד גיל שלוש תחויב בהתקנת מצלמת וידאו. התיעוד מהגן יוכל לשמש את חוקרי המשטרה במקרה שיש חשש סביר לפגיעה בילד. עד כה, 69 חברי כנסת חתמו על הצעת החוק והביעו בה תמיכה.


הצעה דומה של ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) הייתה אמורה לעלות גם כן, אך תידחה ככל הנראה בשבוע נוסף. הדיון על הצעת החוק נדחה עקב פגישה שצפויה להיערך מחר בין יוזמת החוק לבין נציגי משרד המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר. בפגישה ידונו הצדדים בשאלה אם לחייב את הצבת המצלמות באופן גורף או לחילופין לתמרץ ולעודד מפעילי מעונות יום להציב מצלמות באמצעות הטבות ומענקים, וכן מתן המענה החוקתי לסוגיות הקשורות בפרטיות.

ח"כ שאשא ביטון אמרה הבוקר כי "יסמין וינטה חתמה בדמה את הצורך והחובה שלנו כחברה וכמדינה להגן על קטינים בגילאים הללו, זעקה שאנו זועקים כבר זמן רב. אני מברכת על ההתקדמות במגעים לגיבוש המתווה המוסכם מול כל אנשי המקצוע מהמשרדים הרלוונטיים".

 יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת
 

יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת (באדיבות המשפחה )

 

ביום חמישי האחרון השתתף ח"כ שמולי בהפגנה "צדק לילדים" שהתקיימה מחוץ לקריית הממשלה בתל אביב, שם היו גם הוריה של יסמין וינטה שהלכה לעולמה כתוצאה מהתעללות מצד הסייעת בגן בו הייתה רשומה, משתתפי ההפגנה דרשו "לשים סוף להפקרות בגיל הרך". במהלך ההפגנה הח"כ צייץ בחשבון הטוויטר שלו "חייבים להעביר את חוק המצלמות ואת הרפורמה בפיקוח על גני הילדים אחרת עשויות להתרחש טרגדיות נוספות".

כזכור, בשבוע שעבר מספר עיריות כבר החלו לקחת פיקוד על הנושא, ראש עיריית ראשון לציון דב צור הנחה ביום שלישי האחרון את הגורמים הרלוונטיים להציב מצלמות בכל מעונות היום של עיריית ראשון לציון. המצלמות יתחברו ישירות למוקד העירוני של העיר וסיירי הביטחון יוכלו לפקח על הצוות במעונות. הצבתן תבוצע החל מהשנה הבאה ב-40 מעונות של החברה העירונית בהם יש למעלה מ-1,100 ילדים בגילאי חצי שנה ועד שלוש. 

 גן ילדים (אילוסטרציה)
 

גן ילדים(אילוסטרציה -Fotolia)

 

במקביל, החליטה עיריית הרצליה לפעול להידוק הפיקוח על הגורמים המטפלים בפעוטות. כצעד ראשון, הוחלט להציב מצלמות בכל מעונות היום המופעלים על ידי העירייה, כאשר המצלמות שיותקנו ישמשו את הגורמים המפקחים על הגנים. בנוסף, ביום שני הקרוב תפעיל העירייה "קו פתוח", במתכונת של צ'ט לייב בפייסבוק, עם מנהלת היחידה לגיל הרך והגורמים המקצועיים האחראים על פיקוח על הגנים, על מנת לתת מענה מיידי להורים ולספק להם מידע לקראת רישום הילדים לגן לשנה הבאה.

עיריית תל אביב-יפו אישרה ביום שני האחרון תכנית המרכזת את הטיפול העירוני בגילאי לידה עד 3. התכנית, בהובלת ממלא מקום ראש העירייה אסף זמיר, מחזיק תיק החינוך, כוללת ריכוז הטיפול העירוני בגילאי לידה עד 3 במנהל החינוך והגדלת היצע המסגרות לגיל הרך, בין השאר באמצעות הקלה על הקמת מסגרות חדשות.