לא מתייאשים ממו"מ: קושנר פונה לפלסטינים - בריאיון נדיר

יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ העניק ריאיון לעיתון "אל קודס" הפלסטיני, בנוגע לתכנית השלום המתגבשת. "זהו חלק מהניסיון של הממשל האמריקני לפנות ישירות לעם הפלסטיני"

תוכנית השלום של הנשיא טראמפ: כשברקע פגישתו פעמיים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העניק יועצו הבכיר וחתנו של נשיא ארצות הברית, ג'ראד קושנר, ריאיון נדיר לעיתון הפלסטיני "אל קודס". מדובר בריאיון ראשון שנותן קושנר, ראש "צוות השלום" של הבית הלבן, בנוגע לתוכנית המתגבשת. הריאיון צפוי להתפרסם הבוקר (ראשון).

מקור שמעורה בתכנית הריאיון אמר כי "הריאיון הוא חלק מהנסיון של הממשל האמריקני לפנות ישירות לעם הפלסטיני לפני הצגת תכנית השלום". קושנר קיים את הריאיון עם העיתון בזמן שההנהגה הפלסטינית מסרבת לדבר עם הבית הלבן, מחרימה את יועציו של טראמפ מאז הכרזת ירושלים של הנשיא ב-6 בדצמבר 2017 ומדגישה כי לא תסכים לקרוא אפילו את תכנית השלום האמריקנית.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

פיגוע דריסה בגוש עציון: שלושה חיילים נפצעו; הרכב הפוגע נמלט

שיבה לעידן הפשיסטי? המטאור האיטלקי שמבקש לזעזע את אירופה

תיעוד: ניסיון התנקשות בנשיא זימבבואה בזמן עצרת בחירות

בבית הלבן מקווים שהעובדה שקושנר ידבר ישירות לעם הפלסטיני ויבהיר מה הפלסטינים עשויים להרוויח כחלק מתכנית השלום האמריקנית תקשה על ההנהגה הפלסטינית לדחות את התכנית על הסף. מקור שמעורה בתכני הריאיון אמר כי קושנר הדגיש כי השלום אפשרי והסביר מדוע על ההנהגה הפלסטינית לחזור לדיאלוג עם הבית הלבן בנושא.

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט
 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט(חיים צח, לע"מ )

 

אמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו בפעם השניה עם קושנר וג'ייסון גרינבלט, שליחי הבית הלבן, על מנת להמשיך ולדון עמם בתכנית השלום של הנשיא טראמפ, וכן המאמצים למנוע הסלמה ביטחונית והומניטרית בעזה. שלשום נועד נתניהו עם השניים במשך ארבע שעות בלשכתו שבירושלים. בפגישה השתתפו גם שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, וכן שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. 

מוקדם יותר אתמול תקף בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, את הביקור, וטען כי הוא נועד להביא להפלת ההנהגה הפלסטינית. עוד אמר עריקאת כי השניים ניסו בביקורם "לחסל את סוכנות הסעד אונר"א ואת סוגיית הפליטים". עם זאת הוא ציין כי "העמדה הערבית הייתה מאוחדת ודבקה בעקרונות היסוד".

עריקאת ציין כי שני השליחים האמריקאיים האזינו "לעמדה ערבית מאוחדת, לפיה הפתרון הוא בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 כשבירתה ירושלים המזרחית, ותוך פתרון של סוגיית הפליטים וסוגיית ירושלים וזאת בהסתמך על ההחלטות הבין-לאומית".

עריקאת הוסיף כי "הצד הערבי לא שינה את עמדתו, דבר שאותו הפלסטינים מעריכים, ואנחנו מקווים שההנהגה האמריקנית כבר הבינה שהסוגיה הפלסטינית אינה בגדר של סחר חליפין". עוד הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית הייתה בקשר קבוע עם המדינות הערביות במטרה לתאם את העמדות – בניהן ירדן, מצרים, ערב הסעודית, קטר והאמירויות.

 סאיב עריקאת
 

סאיב עריקאת (חדשות עשר)

 

"הסבב האמריקני הגיעו בשל העובדה שההנהגה האמריקנית סברה שהיא הצליחה להפיל את סוגיית ירושלים", המשיך עריקאת. "עכשיו הם רוצים לחסל את אונר"א וזאת באמצעות העברת הסיוע ישירות למדינות שמארחות פליטים פלסטינים, הרחק מידיה של הסוכנות".

עוד אמר עריקאת כי "וושינגטון חותרת במטרה לסדר עסקה כלכלית ברצועת עזה ששוויה מוערך במיליארד דולר שיושקעו לטובת הקמת פרויקטים שמבודדים מאונר"א תחת מה שנקרא 'פתרון המשבר ההומניטרי', וכל זאת במטרה לחסל את סוגיית הפליטים הפלסטיניים". הוא הדגיש ש"ההתרכזות בנושא עזה והשיח אודות מה שנקרא המשבר ההומניטרי, הם בגדר מילים בטלות, שמקפלות בתוכן מטרות מסוכנות".

עריקאת ציין כי "ראש ממשלת ישראל הודיע לשליחים האמריקנים במהלך הפגישה עימם ביום שישי שהוא מוכן להיענות לצרכים של אנשי רצועת עזה וזאת על ידי הקצאת כספים שהיו מיועדים לרשות הפלסטינית וזאת במטרה להשאיר את הפיצול הפלסטיני על כנו ולהפריד בין רצועת עזה לבין הגדה המערבית כהכנה להשלמת התוכנית להפיל את הרשות הפלסטינית בגדה המערבית".

עריקאת ביקש מתנועת חמאס להפסיק את "ההפיכה" ברצועת עזה וזאת במטרה להתנגד לפרובוקציה האמריקנית-ישראלית: "המשך ההפיכה משמעותו מתן מרחב להמשך הניסיונות להעברת תכניות שמטרתן לחסל את הסוגיה הפלסטינית, שלא ניתן יהיה להתנגד אליהן ללא אחדות לאומית".