מתיאו סלביני, שר הפנים האיטלקי, רויטרס

שיבה לעידן הפשיסטי? המטאור האיטלקי שמבקש לזעזע את אירופה

מתאו סלביני נכנס לתפקיד שר הפנים רק לפני חודש – אבל נראה כי הוא זה שיוביל את ארץ המגף. הוא מבטיח כי יחסום הרמטית את הגבולות בפני זרים, וגם בקהילה היהודית חוששים

משבר הפליטים העולמי הולך ומחריף. בגרמניה, שר הפנים הורסט סיהופר מאיים לפרק את ממשלה של מרקל אם לא תקשיח את מדיניות ההגירה, מהמקלות ביבשת אירופה. גם במדינות אחרות ביבשת הלבנה, בעיקר במזרח אך גם במערב, קוראים שלא לקלוט את רבבות המהגרים מתדפקים על השערים. רק השבוע הודיע האו"ם כי יותר מ-46 מיליון בני אדם הפכו לפליטים בשנת 2017. שיא של חמש שנים.

אולם המדינה העומדת במוקד הסוגיה כעת היא דווקא איטליה. ארץ המגף היא יעד מרכזי לזרם האנושי, רובו מהמזרח התיכון ומאפריקה. איטליה נחשבת ל"מפתח" למדינות משגשגות יותר באירופה, כמן גרמניה, בשל קרבתה ללוב ולמזרח התיכון. מרבית הפליטים לא מבקשים להישאר באיטליה, אך חלקם נשארים שם.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

תיעוד: ניסיון התנקשות בנשיא זימבבואה בזמן עצרת בחירות

במהלך עצרת תמיכה - ניסיון התנקשות בראש ממשלת אתיופיה

בן 36 טבע למוות בכינרת אחרי שהחליק מסלע

זה היה הרקע לבחירות המסעירות במדינה לפני מספר חודשים. העם האיטלקי הצביע ברגליים לשתי מפלגות קיצוניות, מהקיצוניות ביותר באירופה כולה – חמשת הכוכבים האנטי ממסדית, שזכתה ברוב הקולות, ומפלגת הימין הרדיקלית, הליגה. לאחר כשלושה חודשים הקימו שתי המפלגות ממשלה, שמאז יומה הראשון פועלת בעיקר במישור אחד – הוצאת הזרים מתוכה.

 שר הפנים האיטלקי מתאו סלביני
 

"לא נהיה מחנה הפליטים של אירופה". סלביני (רויטרס)

 

ראש הממשלה, ג'וזפה קונטה, הגיע אליה מבחוץ, בשל דרישות מצד הנשיא לאדם מתון יותר. רבים יטענו כי הוא בסך הכל "בובת חוטים", שהוא שבוי של שתי המפלגות. מי שנותן את הטון בעיקר בסוגיה הזו הוא אדם אחד, יש שיכנו אותו קסנופוב שונא זרים, אחרים יגידו שהוא זה שיציל את איטליה – שר הפנים ויו"ר הליגה, מתאו סלביני.

בגיל 45, את הסיסמא שלו שאב מפופוליסט מפורסם אחר – נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. "איטליה בראש". את הסיסמא הזו הוא פועל לממש, יש להודות, בלי להביט ימינה ושמאלה. מאז שנכנס לתפקידו לפני כחודש, הוא כבר הספיק לעורר סערות לא מעטות, בין השאר כאשר ביקש ממהגרים בסיצילה "לארוז את חפציהם", ביקש לערוך מפקד לקהילת הצוענים הגדולה במדינה שנקראת "בני רומא", ואפילו ביקש להחליף את קפטן הנבחרת מריו בלוטלי, שחור מגאנה.

במסגרת תפקידו כשר הפנים, וכן כסגנו של ראש הממשלה, אחראי סלביני רק על שלוש סוגיות באופן רשמי – הגירה, בחירות ובטחון הפנים. אולם אין ספק שהוא זה שמנהל את הממשלה בפועל. הן מול ראש הממשלה החלש קונטה, וגם, ואולי בעיקר מול שותפו לקואליציה, מנהיג חמשת הכוכבים לואיג'י די מאיו, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח כלכלי, עבודה ומדיניות חברתית, שהחל את תפקידו באופן מגומגם מאוד.

 ספינת הפליטים "אקווריוס"
 

ספינת הפליטים "אקווריוס" (רויטרס)

 

מתאו סלביני נולד ב-1973. ב-1993 מונה לחבר במועצת העיר מילאנו, מ-1993 ועד 2013. לאחר מכן כיהן בתפקידים פוליטיים שונים, הן בבית הנבחרים האיטלקי והן בפרלמנט האירופי. הוא אף ריצה חודש מאחורי סורג ובריח ב-1999, לאחר שהשליך ביצים על ראש הממשלה דאז, מאסימו ד'אלמה. בין לבין עסק גם בתקשורת, בתכניות רדיו ובעיתונים הקשורים למפלגה.

בשבוע שעבר עורר סערה בעולם כולו, כשהודיע כי איטליה לא תקבל את ספינת הפליטים אקוואריוס, על אף הסכנה לשלומם של 600 הפליטים שהיו על סיפונה. לאחר שלא ויתר, ספרד הודיעה כי היא זו שתקלוט את המהגרים. בסוף השבוע האחרון הודיע כי שתי ספינות הצלה נוספות שהגיעו לחופה של איטליה יוחרמו, וכי מאות האנשים שעל סיפונן לא יישארו.

גם בקרב הקהילה היהודית חוששים מסלביני. "המדיניות שלו מזכירה את זאת של העידן הפשיסטי, בשנות ה-20 וה-30", אמרה לאחרונה נשיאת הקהילה היהודית, נעמי די סגני. סלביני מצדו מנסה להתנער מתדמית הפשיסט, אך מתקשה בכך. בין בעלי בריתו ניתן למצוא את מנהיגי הימין הקיצוני בעולם כולו – החל מסטיב בנון, לשעבר איש ממשל טראמפ, דרך נייגל פארג', ממובילי הברקזיט בבריטניה, מרי לה פן הצרפתית וראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן.  

"לא נהיה מחנה הפליטים של אירופה", אמר סלביני לאחרונה, תוך שהוא תוקף את שכנותיה של איטליה, על הצביעות, לטענתו, שהן נוהגות בסוגיה. "אפילו מהגר לא חוקי אחד לא ייכנס לפה עוד", הבטיח. השאלה אינה כמה רחוק ילך סלביני, אלא כמה רבה תהיה התמיכה בו. אם העם האיטלקי יתאהב בנחישות, בקיום ההבטחות, בפופוליזם, הדבר ישפיע לא רק על איטליה, אלא על היבשת כולה.