תיעוד: ניסיון התנקשות בנשיא זימבבואה בזמן עצרת בחירות

על פי דיווחים מקומיים, פיצוץ ארע בזמן עצרת בבולאוואיו של אמרסון מננגגואה, שמונה לנשיא לאחר הדחתו של רוברט מוגאבה בנובמבר האחרון. מננגגואה לא נפגע ופונה מהזירה

ניסיון התנקשות בנשיא זימבבואה אמרסון מננגגואה. על פי דיווחים שפורסמו היום (שבת) בתקשורת המקומית, התרחש פיצוץ באצטדיון בבולאוואיו, שם ערך הנשיא עצרת לקראת הבחירות שיתרחשו בחודש הבא. מהדיווחים עולה כי מננגגואה לא נפגע והוא פונה במהירות מהזירה.

קונסטנטינו צ'יוונגה, סגנו של מננגגואה ומי שהיה הרמטכ"ל בזמן הדחתו של הנשיא הקודם רוברטו מוגאבה, ואשתו, נפצעו קלות בפיצוץ. עדי ראיה הוסיפו הפיצוץ ארע כאשר מננגגואה סיים לנאום בפני הקהל שהגיע לעצרת והחל לרדת מהבמה שעליה עמד. בתיעוד שפורסם מהזירה ניתן לראות את הנשיא מנופף לקהל ומתחיל לרדת במדרגות בזמן שמתרחש הפיצוץ.    

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

שיבה לעידן הפשיסטי? המטאור האיטלקי שמבקש לזעזע את אירופה

הפנטגון: בוטלו שני תרגילים צבאיים נוספים עם קוריאה הדרומית

הפגנות בספרד עקב שחרורם של 5 גברים שהורשעו בתקיפה מינית

מננגגואה אמר לאחר הפיצוץ כי "אני לא אאפשר למעשה הפחדני להפריע בהתקדמות שלנו לעבר הבחירות הקרובות. הפיצוץ  התרחש ממש קרוב אלי, אבל לא הגיע זמני למות". דוברו של הנשיא ג'ורג' צ'ראמבה הוסיף בשיחה עם ה"זימבבואה הראלד" ש"החלו לחקור את נסיבות האירוע". עוד ציין כי זו לא הפעם הראשונה שניסו להתנקש בחייו של מננגגואה, שמונה לנשיא לאחר הדחתו של רוברט מוגאבה. ב-30 ביולי יתקיימו לראשונה במדינה בחירות בלי התמודדות של מוגאבה.

אנשים חוגגים את התפטרות מוגאבה
 

מננגגואה החליף אותו. אנשים חוגגים את התפטרות מוגאבה (רויטרס)

 

מוגאבה הודח בנובמבר האחרון מראשות מפלגת השלטון ZANU-PF והוחלף על ידי סגנו, מננגגואה. המהלך סיים את כהונתו בת 37 השנים של מוגאבה, לאחר הפיכה צבאית שהתרחשה קודם לכן. מננגגואה פוטר בתחילה על ידי מוגאבה במטרה שאשתו גרייס היא זו שתחליפו בתפקיד, אבל בסופו של דבר גם היא נאלצה לוותר על מקומה במפלגה.

מוקדם יותר אירע פיצוץ בעצרת תמיכה בראש ממשלת אתיופיה החדש, אבייה אחמד, בבירה אדיס אבבה. אדם אחד נהרג ו-83 נפצעו. עדי ראיה סיפרו כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מהשלכת רימון לעבר הבמה שבה נאם אבייה בן ה-41. ראש הממשלה עזב את המקום במהירות תוך שהוא מלווה במאבטחיו.

אבייה, שאחראי לשורת רפורמות מרחיקות לכת מאז עלה לשלטון באפריל, בהן קידום תהליך שלום עם אריתריאה השכנה, לא נפגע. לאחר התקרית הוא נשא נאום לאומה שבו אמר כי היה זה "ניסיון לא מוצלח מצד הכוחות שאינם רוצים לראות את אתיופיה מאוחדת". אריתריאה גינתה בחריפות את המתקפה ואמרה כי מדובר ב"ניסיון להצית אלימות במהלך הפגנה למען השלום, הראשונה מסוגה באתיופיה".