מונדיאל 2018: האלבנים משוויץ נקמו בסרבים על כר הדשא

ג'אקה ושאקירי בחרו לחגוג את שער הניצחון של נבחרתם ביצירת תנועת הנשר שמזוהה עם מוצאם האלבני, במחאה על הסירוב הסרבי להכיר בקוסובו כמדינה - למרות שחלף עשור מהכרזתה

מונדיאל 2018: הניצחון הדרמטי אמש (שישי) של שוויץ על סרביה אמנם היה המהפך הראשון בטורניר גביע העולם הנוכחי, אך ייזכר יותר מכל דווקא בגלל חגיגת השערים של המבקיעים השוויצרים: גרניט ג'אקה ושרדאן שאקירי, שבחרו לנצל את המעמד כדי להביע מחאה פוליטית נגד סרביה ויצרו עם ידיהם את תנועת הנשר האלבני. שני השחקנים הניחו את ידיהם הפתוחות כשאגודליהם נעולים והאצבעות מושטות החוצה כדי ליצור את הנשר בעל הראש הכפול, המעטר את דגלה של אלבניה.

ג'אקה, שמשחק בארסנל, נולד אמנם בבאזל, אך הוריו ממוצא אלבני והיגרו מקוסובו לשוויץ שנתיים לפני שנולד. אביו אף נכלא ביוגוסלביה לאחר שהשתתף במחאה למען עצמאות קוסובו. מנגד, שאקירי, שמשחק בסטוק סיטי, נולד בקוסובו ובגיל שנה עבר עם הוריו לשוויץ. חבל הבלקן ידוע ביריבויות האתניות לאור מלחמת האזרחים שפקדה את האזור בשנות ה-90. הסכסוך העקוב מדם פירק את יוגוסלביה והוביל להקמת מדינות חדשות במקומה, בהן קוסובו, שמרבית תושביה הם אלבנים, והכריזה על עצמאותה בשנת 2008. סרביה מסרבת עד היום להכיר בהכרזה ושני השחקנים בחרו לנצל את הבמה העולמית כדי למחות על כך.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

התחזית לשבת: עומסי חום מתונים בחוף ובהרים - וכבדים בדרום

משהו קטן וטוב: התיאטרון בו מופיעים ביחד נערים ערבים ויהודים

הפגנות בספרד עקב שחרורם של 5 גברים שהורשעו שתקפו מינית צעירה

החגיגה של שחקני שוויץ לאחר הבקעת הגול:

זו אינה הפעם הראשונה שבה היריבות הפוליטית בין סרביה לאלבניה ולקוסובו חודרת לתחום הספורטיבי. בשנת 2014 במסגרת משחק במוקדמות אליפות אירופה בכדורגל, אירחה סרביה את אלבניה במשחק שהופסק בעקבות אירועים אלימים במגרש וביציעים. הרקע לעימותים נבע מרחפן שנכנס לשטחי המגרש כשעליו תלוי דגלה של "אלבניה הגדולה". אחד השחקנים הסרבים הוריד את הדגל, במה שהוביל לקטטה המונית ולסיום המשחק מוקדם מהצפוי.

פיפ"א אוסרת על קיום מחאות פוליטיות וסביר להניח ששני השחקנים ייענשו בעקבות האירוע. לאחר המשחק יצאו אלפים לחגוג ברחובות אלבניה את ההפסד הסרבי. בתום המשחק התייחס שאקירי לחגיגה השנויה במחלוקת, ואמר: "ניתן לראות שמדובר ברגש בלבד. אני מאוד שמח להבקיע את שער הניצחון ואני חושב שצריך להפסיק לדבר על חגיגת השער". מאמנו ולדימיר פטקוביץ', אמר בסיום המשחק: "אסור לערב פוליטיקה וכדורגל. ברור שהרגשות שלהם היו חזקים, אך היופי בספורט הוא היכולת לחבר בין אנשים ולא להפריד ביניהם על רקע פוליטי".

 שרדאן שאקירי מבקיע את שער הניצחון הדרמטי מול סרביה
 

שרדאן שאקירי מבקיע את שער הניצחון הדרמטי מול סרביה (רויטרס)

 

בעקבות הניצחון על סרביה, שוויץ עלתה למקום השני בבית ה' עם מספר נקודות זהה כמו למוליכה ברזיל (מקדימה בזכות הפרש שערים עדיף). במחזור האחרון היא תפגוש שוויץ את קוסטה ריקה, שהודחה אתמול לאחר שהפסידה לסלסאו בתוצאה 0:2. ניצחון של השוויצרים יעלה אותם בוודאות לשמינית הגמר. במשחק השני ברזיל תשחק מול סרביה. ניצחון של הנבחרת מהבלקן יהיה שווה לה כרטיס לשלב הבא, בעוד שלברזיל מספיק תיקו.

תקציר המשחק בין שוויץ וסרביה:

באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2018. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם ממש כאן >