שרה נתניהו, רויטרס

"אני מבין ששרה רימתה אותי": חילופי האשמות בין נתניהו לסיידוף

למרות שהנאשמים נזהרו שלא להפליל זה את זו, סיידוף אמר בחקירה שנתניהו "הבינה שאי אפשר לקנות מצרכים וגם אוכל מבחוץ" • שינוי הגרסות של אשת רה"מ: היו ארוחות - או לא?

פרשת המעונות | בלעדי: רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו וסמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה לשעבר עזרא סיידוף הטיחו זה בזו האשמות בחדרי החקירה. על פי הפרטים שפורסמו הערב (שישי), סיידוף אמר בחקירתו: "אני מבין ששרה רימתה אותי". 

זאת, במסגרת חקירת "פרשת המטפלת", שבמסגרתה עובדת ניקיון במעון ראש הממשלה הועברה לטפל באביה של נתניהו, בעלות של 3,400 שקלים מקופת המדינה, כך על פי כתב האישום שהוגש השבוע. נתניהו לא נאשמה בפרשה זו, בשל סכום הכסף הנמוך יחסית, והיא מצוינת רק כפרט נוסף בחלק העובדתי בכתב האישום. סיידוף טען כי "העסקתי מטפלת לאביה של שרה נתניהו לבקשתה של שרה, לא ידעתי שהיא עובדת ניקיון שהוסבה לכך". כשעומתה עם גרסתו, נתניהו טענה בחקירתה: "לא היה ולא נברא. הגרסה שלו הזויה. אמרתי לו שהיא באה לטפל באבא שלי".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ילדה בת 4 במצב אנוש לאחר שטבעה בחוף לא מוכרז בכינרת

הישג במאבק להרחקת אסדות הגז: שיא עולם חדש לחופי הרצליה

חיזבאללה פרסם תיעוד חדש מחטיפת החיילים ב-2006

בפרשת הארוחות, שבה הואשמו השניים, טענה בתחילה נתניהו כי היו ארוחות בבית, והובאו מבשלות. עם זאת, בגרסתה השנייה טענה כי לא היו ארוחות, אלא "אוכל חפיף". לדבריה, כפי שהוצגו לחוקרים, עובדים "אלתרו" ארוחת ערב. היא אף טענה כי "מני נפתלי אמר לי, 'מגיע לכם אוכל מבחוץ, מגיע לכם שפים שיבשלו'". לכך השיב סיידוף בחקירתו: "היא הבינה היטב שאי אפשר לקנות גם מצרכים וגם אוכל מבחוץ".

 עזרא סיידוף
 

עזרא סיידוף (חדשות עשר)

 

עוד טענה נתניהו בתחילה כי היא יודעת שאורחים פרטיים לא אמורים לאכול על חשבון המדינה, אולם בהמשך שינתה את גרסתה והבהירה: "אני חוזרת בי, עניתי אינטואיטיבית". השניים ניסו בחקירותיהם להימנע מלהפליל זה את זה, אולם לא הצליחו להימנע לחלוטין מגרסות סותרות. 

בתוך כך, פורסמה חוות דעת ששלח המשפטן פרופ' אריאל בנדור בשמם של פרקליטי שרה נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה, בנוגע לנוהל האוסר על הזמנת ארוחות מבחוץ ושפים שיבשלו במעון ראש הממשלה על חשבון משלם המסים. לדברי בנדור, הנוהל המדובר לא חוקי, מכיוון שלא הובא לאישורה ועדת הכספים.

"מה שהיא עשתה אינו עבירה", הבהיר בנדור, "הסמכות לקבוע נוהל כזה היא לא של עובדים במשרד רה"מ, אלא של הכנסת - במקרה הזה ועדת הכספים. הנוהל הזה נקבע על ידי שלושה אנשים שפעלו בלי סמכות". הוא הבהיר כי "על פי הנוהל שהתקבל, כל ההוצאות יישא בהם תקציב המדינה. המסקנה היא שהגברת נתניהו לא עברה שום עבירה, משום שהפרה נוהל לא חוקי".

 בנימין ושרה נתניהו
 

בנימין ושרה נתניהו (רויטרס)

 

נתניהו מואשמת כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה. 

לפי האישומים, המבשלות במעון הועסקו על ידי חברת כח-אדם "מיקוד", ושובצו על תקנים של עובדות ניקיון, באופן שיצר כלפי המשרד מצג כוזב שמדובר בעובדת ניקיון נוספת. המבשלות אושרו על ידי הנאשמת לתפקיד מבשלות, ולאחר שהחלה העסקתן, עבדו בפועל במטבח המעון בבישול. בכל מהלך התקופה הרלוונטית, מדי יום ביומו (למעט ימים יוצאים מן הכלל בהם נעדרו מעבודתן) הוכנו כלל הארוחות במעון ע"י המבשלות, וזאת בהתאם לתפריט ולהנחיות שנתנה הנאשמת למבשלת שעבדה אותה עת במעון, בין במישרין, בין באמצעות אב-הבית ובין באמצעות מזכירותיה.

למרות העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם, וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה, כל זאת, על פי כתב האישום, תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא.

משפחת נתניהו נמסר בתגובה: "בושה וחרפה שעדיין מתעקים בהעסקת מטפלת לאביה הגוסס של שרה נתניהו שהיא אישר צנוע וישר ששילם את כל הוצאותיו לרבות מטפלת. לא בכדי הוחלט לסגור את התיק הזה. באשר לנושאים האחרים שנמצאים בהליך משפטי, נגיב להם במועד המתאים".