"מנסים למצוא מקום בטוח לילדיהם": האמריקנים שעוזרים למהגרים

הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם בגבול ארה"ב-מקסיקו הסעירה את ארה"ב וגרמה לטראמפ להתקפל. מאז, דווח על 500 איחודי משפחות, אך כאלפיים ילדים מחכים עדיין להחלטה על גורלם

מדיניות "אפס הסבלנות" שמנהיג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנושא ההגירה הבלתי חוקית לשטחי ארה"ב עלתה השבוע לכותרות ביתר שאת, נוכח התמונות והדיווחים על הפרדת ילדי מהגרים מהוריהם לאחר חציית הגבול המפריד בין מקסיקו לארה"ב. לאחר לחץ רפובליקני, ובעיקר נוכח לחץ מהגברת הראשונה מלאניה טראמפ ומבתו איוונקה, החליט הנשיא האמריקני לסגת לראשונה בכהונתו.

עד כה, מתוך 2,300 הילדים שהופרדו בגבול, כ-500 אוחדו בחזרה עם הוריהם בהוראת בית המשפט. חלק מהמהגרים שמשתחררים ממתקני משמר הגבול מגיעים למקלט שהוקם ביוזמת נזירה מקומית. ברנדה דיוחס, דוברת ארגון הצדקה Catholics Charities, סיפרה: "ברגע שהם משתחררים הם מגיעים לתחנת האוטובוס, שם אנחנו מחכים להם ומזמינים אותם למרכז שלנו. זו הזדמנות עבורם לקבל ארוחה חמה, להתקלח ולהחליף בגדים". עוד סיפרה דיוחס כי "יש אלפי סיפורים שונים, אך בסופו של דבר כולם מנסים למצוא מקום בטוח לילדיהם והתפקיד שלנו הוא לעזור להם".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

ילדה בת 4 במצב אנוש לאחר שטבעה בחוף לא מוכרז בכינרת

חיזבאללה פרסם תיעוד חדש מחטיפת החיילים ב-2006

התלמידים איבדו חללית שבנו ושיגרו - ומצאו אותה בג'נין

  הפגנה נגד מעצר ילדי מהגרים בבית הלבן
 

הפגנה נגד מעצר ילדי מהגרים בבית הלבן (רויטרס)

 

ג'ים דארלינג, ראש עיריית מקאלן, טקסס, שהפכה בימים האחרונים לסמל הפרדת הילדים מהוריהם, מכיר את המצב הרגיש מקרוב לאחר שכיהן בתפקיד גם לפי ארבע שנים, עת אירע משבר המהגרים הקודם, אמר לחדשות עשר: "היינו בסרט הזה גם ב-2014. גם אז היו פה הרבה צוותי תקשורת שעשו רעש, אך הם נעלמו לאחר ארבעה ימים ומשבר ההגירה המשיך. גם הפעם הסיפור יהיה דומה".

מרתה סנצ'ז, פעילה למען זכויות המהגרים בטקסס, התייחסה למהגרים שמצליחים להיכנס לארה"ב באופן בלתי חוקי, ואמרה: "גם אחרי הכניסה הפחד לא נעלם. הם לא יוצאים מהבית כי הם מפחדים שיגרשו אותם כשפי שהורי הילדים האלה גורשו. הפחד הכי גדול הוא שיפרידו את המשפחות". סנצ'ז הוסיפה כי "ההחלטה של טראמפ נובעת ממניעים גזעניים כפי שהוא עושה בכל המהלכים שלו מתחילת כהונתו".

דניאל דיאז, פעיל למען המהגרים המגיעים לטקסס, סיפר: "בדרך כלל הם חוצים את הנהר בין שתי המדינות בסירות קטנות, אך לעיתים הם יורדים מהסירות ומתחילים לשחות. זה תלוי במבריחים שלהם". היום הגיעו מאות מתנגדים למדיניות של טראמפ והפגינו בכיכר הראשית של מקאלן. אחד מהם אמר "אנחנו אומה של מהגרים ואם הוא (טראמפ) לא מאמין בהגירה – הוא זה שצריך לצאת מכאן". מפגינה אחרת אמרה :הם עברו דרך קשה ואנחנו צריכים לשאת באחריות אם אנחנו מחליטים לסרב לקליטתם".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כתב היום בחשבון הטוויטר כי "אנחנו חייבים לשמור על גבול דרומי חזק. אנחנו לא יכולים לאפשר למדינה שלנו להיות מוצפת ע"י מהגרים בלתי חוקיים כמו שהדמוקרטים עושים באמצעות סיפורים מזויפים על עצב ויגון, תוך שהם מקווים שזה יעזור להם בבחירות הקרובות בנובמבר".

 מתקני כליאה לילדים בגבול ארה"ב-מקסיקו
 

מתקני כליאה לילדים בגבול ארה"ב-מקסיקו(רויטרס )

 

עוד הוסיף כי "לממשל אובמה ולאחרים היו תמונות דומות, אך הם לא עשו דבר". זאת, חרף העדויות הרבות והתיעוד של ילדים המוחזקים במעצר. בתוך כך, מפגינים שהתאספו מחוץ לביתה של השרה לביטחון המולדת קירסטן נילסן השמיעו ברמקולים את הקלטות הילדים הקוראים להוריהם, וקראו: "שחררו את הילדים". 

במקביל, קרא טראמפ למחוקקים הרפובליקנים להפסיק את מאמציהם להעביר חקיקת הגירה מקיפה עד לאחר הבחירות לקונגרס שיערכו בחודש נובמבר, בתקווה שהבחירות ישנו את מאזן הכוחות בבית המחוקקים האמריקני. מוקדם יותר כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר כי "נבחר יותר רפובליקנים בנובמבר ואז נעביר את מדיניות ההגירה ההוגנת והמקיפה ביותר מכל מדינות העולם". עוד הוסיף טראמפ כי "הרפובליקנים צריכים להפסיק לבזבז את זמנם על ההגירה עד שהבחירות יסתיימו. הדמוקרטים משחקים ואין להם שום כוונה לעשות שום דבר כדי לפתור את הבעיה שנמשכת עשרות שנים, כולל תחת שלטון דמוקרטי".

בד בבד, ההצבעה בקונגרס בנושא חוק המהגרים נדחתה לשבוע הבא על מנת שהמחוקקים יוכלו "ללמוד טוב יותר את הנושא". בכיר במשטר האמריקני אמר לסוכנות "AP" כי "500 ילדי מהגרים שהופרדו מהוריהם התאחדו עם המשפחות שלהם". דובר הפנטגון מסר כי עד 20,000 ילדי מהגרים שנעצרו יוכלו לשהות במחנות צבאיים באופן זמני. אך לא ברור היכן ישהו הוריהם. באו"ם קראו לממשל טראמפ למצוא חלופה להחזקת ילדי המהגרים. "בזמן שאנו מכירים בהחלטת ארה"ב שלא להמשיך בהפרדה, אנו מבינים שהנוהל החדש יכלול מעצר ילדים ביחד עם הוריהם. עמדתנו היא שסטטוס ההגירה של ההורים לא צריך להיות רלוונטי למעצר ילדים", מסרה דוברת מועצת זכויות האדם של האו"ם.

טראמפ חותם על הצו הנשיאותי המונע הפרדת ילדים מהוריהם
 

טראמפ חותם על הצו הנשיאותי המונע הפרדת ילדים מהוריהם (רויטרס)

 

אתמול אמר גורם בממשל טראמפ כי ארצות הברית תפסיק באופן זמני להעמיד לדין מהגרים שיחצו את הגבול עם ילדיהם באופן בלתי חוקי, כך דווח ב"וושינגטון פוסט". על פי הדיווח, אנשי משמר הגבול קיבלו הוראה להפסיק לשלוח הורים עם ילדים לבתי משפט. אם אכן המהלך ייצא אל הפועל, מדובר בשינוי מהותי במדיניות ההגירה האמריקנית, ובעיקר לאחר כניסתו של הנשיא טראמפ ששם את בלימת ההגירה כיעד משמעותית והגדיר כי ינהג ב"אפס סבלנות". דובר משרד המשפטים הכחיש את הדיווח.

ביום רביעי חתם הנשיא טראמפ על צו נשיאותי בנוגע למשפחות המהגרים. הצו, לדבריו, ימנע הפרדת משפחות אולם לא ישנה את מדיניות הממשל של "אפס סובלנות". לדברי טראמפ, "העניין הוא להשאיר משפחות יחד, ובאותה העת להבטיח כי יש לנו גבול מאוד חזק". החתימה נועדה לפתור את המשבר בממשל ולשים סוף לביקורת הציבורית החריפה על מדיניות ההגירה של ארצות הברית, שמפרידה הורים מילדיהם, חלקם בגיל שלושה חודשים. גורם בממשל מסר ביום רביעי לפני החתימה כי הצו קובע שמשפחות שייתפסו בגבול ייעצרו יחד - ולא יופרדו. כמו כן, הורים יקבלו עדיפות בטיפול בתיקי ההגירה שלהם. עם זאת, הגורם הבהיר כי הצו החדש לא יסיים את מדיניות "אפס סובלנות" של ממשל טראמפ.