מפגינים ברצועת עזה, רויטרס

"חמאס החליט: הולכים להסדרה או לעימות צבאי שבסופו הסדרה"

גורמים בעזה כי מעריכים כי ארגון הטרור מעדיף להימנע מעימות עם צה"ל אך לא יוותר על עפיפוני התבערה ללא תמורה. בזרוע הצבאית סבורים שישראל תסתפק בתקיפה אווירית

המתיחות בדרום: גורמים בעזה מעריכים הבוקר (שישי) כי חמאס החליט לפעול למען הסדרה עם ישראל כאשר בפניו שתי אופציות: הסדרה בתיווך מצרי וקטארי או עימות עם צה"ל שבסופו, להערכת חמאס, תהיה הסדרה כלשהי ושינוי מציאות ברצועת עזה. ארגון הטרור מעדיף הסדרה ולא עימות ועד להכרעה, גל עפיפוני התבערה צפוי להימשך. חמאס לא יוותר על העפיפונים ובלוני התבערה ללא תמורה מגורמים בינלאומיים.

נוסף לכך, לראשונה מאז "צוק איתן", הפלסטינים מאוחדים - גם הרשות הפלסטינית בגדה וגם אנשי עזה רואים בעימות בין ישראל לרצועה דבר חיובי שישרת את האינטרסים שלהם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בדרך להדחה? 3:0 לארגנטינה מול קרואטיה

התלמידים איבדו חללית שבנו ושיגרו - ומצאו אותה בג'נין

משרד האוצר נאבק ביוקר המחייה: ייבחן כל חשש להתייקרות מוצרים

בחמאס ובג’יהאד האסלאמי, שמתואמים מאז ה-30 במארס - עת החלו "צעדות השיבה", מתכוננים לעימות עם ישראל שיכול לפרוץ בכל רגע. בכירי הזרוע הצבאית מעריכים כי במקרה של עימות, צה"ל לא ייכנס לרצועה וימוטט את שלטון חמאס אלא יסתפק בכתישה מן האוויר כפי שהיה במבצע "עמוד ענן". בארגוני הטרור מבינים שהשקט כרגע הוא שקט מדומה ושהימים והשבועות הבאים יכתיבו מה יהיה עתיד עזה. כאמור, בחמאס לא מעוניינים לוותר ולחזור לשגרה ללא הסדרה או מחיר כלשהו גם אם הדבר כרוך בעימות, שכן להערכתם בסוף העימות, תהיה הסדרה כלשהי.

בתוך כך, אתמול שוחח מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, אל"ם קובי הלר, עם תושבי עוטף עזה על רקע ההסלמה בדרום. השיחה בין הצדדים הייתה מתוחה לנוכח האירועים האחרונים שהגיעו לשיאם בלילה שבין שלישי לרביעי, כשעשרות רקטות שוגרו מרצועת עזה לכיוון ישראל. המח"ט אמר לתושבים כי "מדינת ישראל תקבע את העיתוי לעימות, ואם אכן הוא יתממש נפעל בעוצמה".

"האירועים בעוטף עזה לא התחילו בבלוני התבערה. יש כאן את המנהרות, הפרות הסדר על הגדר וזה הכול ביחד. במובן מסוים נחצו כל הקווים האדומים. אנחנו ערוכים לקראת עימות ובצד השני לא מבינים כמה אנחנו מוכנים זה", אמר אל"ם הלר לתושבים. למרות השיחה המתוחה התושבים גיבו את פעולות צה"ל. בד בבד, אתמול החלה לעבוד המערכת האוטומטית לאיתור בלוני תבערה. המכ"מים זיהו כמה עשרות בלונים והצליחו להשמיד אותם לפני הגעתם לשדות הפתוחים.