הרודן, המורה, "הזאבה" והאסיר: טורקיה הולכת לבחירות גורליות

ברקע המצב הכלכלי המחריף, יכריעו קרוב ל-60 מיליון בעלי זכות הבחירה את גורלה של טורקיה. ארדואן מוכן לבטל את מוסד ראש הממשלה - אך סיבוב שני יטרוף את כל הקלפים

ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים עלול למצוא את עצמו בקרוב מחוסר עבודה. הבחירות לנשיאות ולפרלמנט שייערכו מחר (ראשון) בטורקיה הן למעשה על עתידה של המדינה, שכן הן עלולות להוביל לשינוי משמעותי בכוחו של הנשיא.

יילדרים, שרק לפני שנתיים קודם על ידי הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, נראה כמי שכבר השלים עם גורלו. "לתארים שאנשים נושאים על גבם יש משמעות לזמן קצר", אמר לרויטרס בזמן נסיעה לעצרת בדרום-מזרח טורקיה, "לאחר מכן אתה חוזר להיות אדם רגיל והחיים ממשיכים. הגורל שלך הוא זה שקובע את מה שקורה איתך".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

התלמידים איבדו חללית שבנו ושיגרו - ומצאו אותה בג'נין

לראשונה: זוג לסביות קיבל ברוסיה אשרה לעלייה במסגרת חוק השבות

בדרך להדחה? 3:0 לארגנטינה מול קרואטיה

מי שיקבע סופית את עתידו של יילדרים הם בעלי זכות ההצבעה בטורקיה - 59.4 מיליון בני אדם, מתוכם יותר משלושה מיליון חיים במדינות אחרות. על פי ההערכות, כ-49% מאזרחי טורקיה המתגוררים במדינות אחרות כבר מימשו את זכות ההצבעה שלהם בקלפיות שנפתחו בחו"ל כבר ב-7 ביוני.

 רג'פ טאיפ ארדואן
 

תפקידו יבוטל? בינאלי יילדרים בריאיון (חדשות עשר)

 

במקרה הסביר למדי שבו אף אחד מהמועמדים יזכה ביותר מ-50% מהקולות, יתקיים סיבוב שני ב-8 ביולי, בו יתמודדו שני המועמדים שזכו במרבית קולות המצביעים.

מאז 2003, החל ארדואן בהליך שמטרתו להפוך אותו לאיש החזק בטורקיה כאשר שימש כראש ממשלה מאותה שנה עד 2014. לאחר מכן נבחר לנשיאות, תפקיד שבו הוא מכהן עד היום. כעת, הוא לא רק מבקש להיבחר לקדנציה נוספת. במקרה שבו ארדואן ינצח, טורקיה צפויה לעבור שינוי ממודל של משטר פרלמנטרי למשטר נשיאותי. תפקידו של ראש הממשלה יבוטל והכוח יהיה מרוכז בידו של הנשיא.

הבחירות היו אמורות להתקיים בנובמבר 2019, אבל ארדואן הודיע באפריל האחרון על הקדמתן בטענה שטורקיה צריכה להתגבר על חוסר וודאות הקשורה באי שקט הקיים באזור, זאת ברקע המעורבות הטורקית במלחמה בסוריה ובנעשה בעיראק.

האם לאופוזיציה יש סיכוי?

מבקריו של ארדואן אמרו מנגד כי הקדמת הבחירות נובעת מכך שארדואן מעוניין לנטרל את השפעת ההידרדרות במצב הכלכלי על המצביעים. הצמיחה בטורקיה בשנה החולפת עמדה על 7.4%, אבל היא נוצרה בעקבות אשראי פנימי וצריכה פרטית, שהובילו לאינפלציה של 12%.


מצבו של שוק התעסוקה אינו מעודד כאשר אחוז האבטלה עומד על כ-11% ובקרב צעירים - 18%. עוד טוענים המבקרים כי ארדואן מעוניין לנצל את הצלחת המעורבות הטורקית בסוריה, כאשר לאחרונה, מורדים שמגובים על ידי טורקיה ניצחו בקרב מול המליציות הכורדיות שנמצאות בגבול.

הניצחון של ארדואן לא מובטח. על פי הסקרים האחרונים, למפלגת השלטון, "מפלגת הצדק והפיתוח", ובנות בריתה צפוי מאבק בנוגע להשגת רוב בפרלמנט, בו יש 500 מושבים. בנוסף, ארדואן עשוי להיות חייב להתמודד בסיבוב שני על מנת לזכות בנשיאות, דבר שהוא מעדיף להימנע ממנו בגלל הסיכונים שכרוכים בהתמודדות מול מתמודד אחד בלבד.  

על פי דיווחים, אחת הסיבות להיחלשות של המפלגה, שבשיאה ב-2011 החזיקה בכמחצית מהמושבים בפרלמנט, היא הירתעות המצביעים מכך שארדואן אימץ עמדות לאומיות קיצוניות בשנים האחרונות. בנוסף, מחקרים מראים שאחוז התמיכה במפלגה בקרב צעירים נמצא במגמת ירידה כאשר ישנה דאגה בגלל המצב הכלכלי במדינה.

פוסטר תמיכה בארדואן לפני הבחירות
 

פוסטר תמיכה בארדואן לפני הבחירות (רויטרס)

 

באופוזיציה שואבים אופטימיות גם מכיוון לא צפוי, תחום הספורט, בו שינוי מנהיגותי באחד ממועדוני הכדורגל המובילים בטורקיה שלח לטענתם מסר לארדואן. כשלושה שבועות לפני הבחירות נבחר עלי קוץ', הבן הצעיר באחת המשפחות העשירות בטורקיה, ליו"ר פנרבחצ'ה. בכך הסתיימה כהונתו בת 20 השנים של עזיז יילדרים, שנחשב כמקורביו לארדואן.

העובדה שקוץ' ניצח בבחירות האלה בקלות, רומזת כנראה על כך שתומכי ילדרים החליטו לצאת נגדו. "משפחת פנרבחצ'ה החליטה על שינוי ועכשיו זה זמן לשינוי גדול בטורקיה, כתב לאחר מכן בחשבון הטוויטר שלו מוהרם אינג'ה, שמהווה אופוזיציה עיקרית לארדואן. מועמד נוסף מטעם האופוזיציה, טמל קרמולואולו, התייחס גם הוא לסוגיה בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "אף אחד לא יכול היה לצפות לשינוי המשמעותי הזה. לדעתי, דבר דומה יתרחש גם בבחירות".

מורה לפיזיקה ו"הזאבה" ינסו לעצור את הנשיא

אינג'ה, מורה לפיזיקה ומועמד מטעם מפלגת האופוזיציה העיקרית בטורקיה, "מפלגת העם הרפובליקאית", יקווה שהאופטימיות שהוא שומר עליה רגע לפני הבחירות תבוא לידי ביטוי גם ברגע האמת. כך גם לגבי לגבי קרמולואולו, מנהיג "מפלגת האושר האסלאמית", שנחשב לאחד ממבקריו החריפים של הנשיא, זאת אף על פי שלשניהם יש שורשים אידאולוגים דומים. המפלגה נתמכת בעיקר על ידי מוסלמים שמרניים.

מועמדת נוספת לנשיאות היא מראל אקסנר, שרת הפנים לשעבר שמכונה "הזאבה". אקסנר, הימנית בדעותיה, היא יו"ר "המפלגה הטובה", והיא פופולרית בקרב צעירים ואנשים מעמד הפועלים. מועמד נוסף הוא סלהטין דמירטש, פוליטיקאי כריזמטי שכונה בעבר "אובמה הכורדי", ורץ לנשיאות מהכלא, שם הוא מחכה למשפטו בגין חשד לבגידה.

עצרת תמיכה באינצה
 

יעצור את ארדואן? עצרת תמיכה באינג'ה (רויטרס)

 

למרות כל הבעיות והאופטימיות בקרב האופוזיציה, צריך לקחת בחשבון שארדואן נחשב לפוליטיקאי הפופולרי ביותר בטורקיה והוא המועמד המוביל - אלא אם הבחירות יילכו לסיבוב שני. בסיטואציה כזו עדיין קשה לדעת מי ייצא עם ידו העליונה, שכן הדבר תלוי ביכולת של האופוזיציה לאחד את המצביעים השמרנים והכורדים.  

אופציה נוספת שעומדת על הפרק היא שארדואן ינצח במירוץ לנשיאות, אבל לא יזכה ברוב בפרלמנט, אז ישנו סיכוי שהוא יפזר אותו, דבר שיוביל לבחירות חדשות. לטענת בכירים במפלגת השלטון, ארדואן לא יהסס להשתמש בכוח שיש לו בנושא זה, גם אם זה במחיר של יצירת אי ודאות במדינה.

ארדואן טוען שהשינוי שהוא מתכנן במקרה של ניצחון יגרום ליציבות ושגשוג בטורקיה בעוד שמועמדי האופוזיציה אומרים שניצחון של הנשיא הנוכחי בבחירות, והשינוי שהוא יביא איתו, יהווה המסמר האחרון בארון הקבורה של הדמוקרטיה השברירית במדינה. מה שבטוח, על דבר אחד כולם מסכימים - מה שיתרחש ב-24 ביולי יהווה נקודת מפנה בהיסטוריה הטורקית.