דינה שינדל, חדשות עשר

מהגטו - להצלת חיים: סיפורה של ההשראה לדמות ב"רשימת שינדלר"

ד"ר דינה שינדל, שורדת שואה שסיפור הצלתה היה השראה לדמות בספר ובסרט, הלכה לעולמה בגיל 91, לאחר קריירה כרופאת ילדים. "סבתא הקימה משפחה שמתעסקת כל כך הרבה בחיים"

ד"ר דינה שינדל, שורדת שואה שסיפור הצלתה היה השראה לדמות בספר ובסרט "רשימת שינדלר", מתה השבוע, והיא בת 91. דינה, שכונתה "דנקה", נודעה ברבים בתור דמותה של דנקה דרזנר, המבוססת על סיפור חייה כנערה בת 12 בגטו קרקוב, שחייה ניצלו בזכות אוסקר שינדלר.

לאחר המלחמה, היא עלתה לארץ ולמדה רפואה, ובהמשך התחתנה עם יהודה אידק שינדל, רופא כירורג – שאחייניתו הפכה לדמות של הילדה במעיל האדום בסרט.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

משרד האוצר נאבק ביוקר המחייה: ייבחן כל חשש להתייקרות מוצרים

חשד לניסיון חיסול: 2 פצועים בדירה של עבריין מוכר; היורה נמלט

לראשונה: זוג לסביות קיבל ברוסיה אשרה לעלייה במסגרת חוק השבות

 דינה ויהודה שינדל
 

דינה ויהודה שינדל (חדשות עשר)

 

יאיר שינדל, נכדה של דינה, אמר כי "מה שהסרט עשה, הוא שבפעם הראשונה הוא בעצם גולל את כל הסיפור גם עבורנו. אני זוכר בתור ילד שסבא וסבתא נמנעו, פשוט לא דיברו על הרבה מאוד דברים. פתאום כשהם ישבו מול המצלמה, היה להם יותר קל לספר". ד"ר ענבל אלון שינדל, נכדה נוספת, סיפרה כי "זה שהסיפור נודע, זה שזה הפך להיות משהו שקיבל הכרה", היה דבר שבני הזוג שינדך "נורא רצו שיידעו".

"סבא וסבתא הקימו משפחה שמתעסקת כל כך הרבה בחיים, גם הילדים וגם הנכדים עוסקים בהצלת חיים ובשיפור איכות חיים", סיפר נכדה, תמיר מייקסנר, שתיאר את פועלה כרופאת ילדים ידועה. "היא רצתה להיות בחיק המשפחה שלה, זה היה מקור הגאווה שלה ומה שנתן לה הכי הרבה אושר", הוסיף מייקסנר.

שלושת ילדיהם של בני הזוג שינדל הלכו בעקבותיהם והיו לרופאים. ניצן מייקסנר, נכדתה, סיפרה כי בכל יום הולדת הייתה לשינדל רק בקשה אחת, שהפכה להיות צוואתה הלא כתובה: "אם אתה כבר כאן בעולם הזה, אז צריך לעשות משהו משמעותי עם הזמן שלך פה, צריך לשנות משהו, לעשות משהו משמעותי גם לך וגם לאנשים אחרים".