מצעד הגאווה בתל אביב, רויטרס

לראשונה: זוג לסביות קיבל ברוסיה אשרה לעלייה במסגרת חוק השבות

לאחר מאבק משפטי ארוך, הוחלט כי גם במדינות שלא מכירות בנישואים חד-מיניים, זוגות של יהודים ולא יהודים יוכלו לערוך בדיקת זכאות במדינתם. "במשך שנים הקשו על להט"בים"

לראשונה: זוג נשים לסביות קיבל לאחרונה ברוסיה אשרה לעלות לישראל במסגרת חוק השבות. מבחינה משפטית, בני זוג וילדיהם של יהודים זכאים לזכויות של עולים חדשים לפי החוק, אך משום שברוסיה ובמדינות נוספות, בהן מדינות ברית המועצות לשעבר, לא מכירים בנישואי להט"בים, זוגות אלה לא היו יכולים לקבל אשרה במדינתם.

לאחרונה, לאחר מאבק משפטי ופוליטי ארוך של האגודה למען הלהט"ב, שונה הנוהל ובישראל החליטו שגם במדינות שלא מכירות בנישואים חד מיניים, בן הזוג שאינו יהודי וילדיהם יוכלו לערוך בדיקת זכאות וקבלת האשרה בארץ מגוריהם. ארגון "נתיב", יחידת סמך במשרד ראש הממשלה, החל להוציא לפועל את ההנחיה החדשה וכבר העניק, כאמור, לזוג לסביות אשרת עלייה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הרכבת בפריז התעכבה ב-45 דקות - הסיבה: אישה הרה ילדה בקרון

פגיעה פיזית ונפשית במשך חצי שנה: מטפלת חשודה בהתעללות בקשישה

לבני או יחימוביץ' - מי יחליף את הרצוג בראשות האופוזיציה?

טרם שינוי הנוהל, כדי לעשות עלייה, הזוגות היו צריכים להגיע ארצה, ורק לאחר שעברו לישראל, היו יכולים להתחיל את הליך בקשת אשרת העלייה, זאת בניגוד לזוגות הטרוסקסואלים שהיו יכולים לעשות זאת במדינתם, לפני ההגעה לארץ. כך, במשך חודשים ארוכים לא קיבלו זכויות של עולים חדשים ולא התרחש הליך קליטה כפי שזוכים לו אחרים.

לדברי גורמים במערך הקליטה בישראל, נוצר מצב שבו אותם זוגות לא קיבלו את סל הקליטה במשך זמן רב ולא יכלו לעבוד בזמן השהייה בישראל, כך שהיה עליהם נטל כלכלי כבד.

 יו"ר אגודת הלהט"ב, חן אריאלי
 

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, חן אריאלי (חדשות עשר)

 

חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, מסרה הערב: "אין דבר טבעי יותר, נכון יותר וצודק יותר מהענקת זכויות שוות לבנות ובני זוג של להט"בים מתוקף חוק השבות". לדבריה, "העובדה שבמשך שנים הקשו על זוגות להטבים, בוודאי ממדינות ברית המועצות לשעבר, לקבל את הזכויות המוקנות בחוק לכל יהודי בעולם היא שערורייה ואני שמחה שהמאבק שלקחנו בו חלק לצד גופים רבים נוספים הצליח להביא להסדרת הנושא". אריאלי סיכמה: "צעד אחרי צעד אנחנו נאבקות ונאבקים כדי לזכות במה שמגיע לנו מעצם היותנו אזרחיות ואזרחים בישראל - שוויון. ברוכות הבאות לישראל!".

ראש "נתיב", נטע בריסקין פלג, הוסיפה: "מדובר בהקלה גדולה והליכה לקראת זוגות חד-מיניים שלא יכלו בעבר לעלות כמו משפחות וזוגות הטרוסקסואלים מיד בשדה התעופה תעודת עולה ואת כל התנאים של עולה חדש. הם נאלצו לצורך עלייה להגיע לארץ לפנות למשרד הפנים ולחכות חודשים רבים לטיפול בתיק עד שבדקו את זכאותם. היום זוגות חד-מיניים יכולים לפנות כבר בחו"ל לבדיקת זכאות ולקבל אשרה במקום".