שלי יחימוביץ וציפי ליבני, רויטרס

לבני או יחימוביץ' - מי יחליף את הרצוג בראשות האופוזיציה?

המינוי ליו"ר הסוכנות היהודית טרם אושר, אולם מאבק הירושה כבר החל. לבני תדחוף ליישום הרוטציה, יחימוביץ' תדרוש אף היא את התפקיד - אך גם איתן כבל ועמיר פרץ בתמונה

ועדת המינויים של הסוכנות היהודית צפויה להמליץ ביום ראשון הקרוב על בחירתו של ח"כ יצחק הרצוג, לתפקיד יו"ר הסוכנות. למרות שהמינוי עדיין לא אושר, המאבק להחליף את הרצוג בתפקיד יו"ר האופוזיציה החל. בין האופציות המובילות: ציפי לבני ושלי יחימוביץ', כשגם איתן כבל ועמיר פרץ בתמונה. ההחלטה על המינוי צריכה להתקבל קודם כל בסיעת המחנה הציוני, הסיעה הגדולה ביותר באופוזיציה, ולאחר שייבחר נציג המפלגה לתפקיד הוא יצטרך לקבל את אישור האופוזיציה.

לבני, שמפלגתה "התנועה" התמזגה עם מפלגת העבודה בבחירות האחרונות למפלגת "המחנה הציוני", דורשת לקבל את התפקיד כחלק מהסכם הרוטציה שנחתם בין שתי הסיעות לפני הבחירות הקודמות. לבני אמנם לא העלתה את הדרישה במהלך שלוש השנים האחרונות, אך לאחר העזיבה הצפויה של הרצוג היא תשים מחדש את ההסכם על הפרק.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לראשונה: בית המשפט ביטל דוחות מהירות בשל שאלת אמינות המצלמות

הנאשם גילה: חמאס שילם להורי תינוקת כדי שיטענו שמתה מגז מדמיע

דיווח: יפן תקפיא תרגילי היערכות לתקיפה צפון קוריאנית

 יצחק הרצוג
 

יצחק הרצוג (חדשות עשר)

 

המועמדת שעשויה למנוע מלבני את קבלת התפקיד היא שלי יחימוביץ', שסיימה במקום הראשון בפריימריז של מפלגת העבודה בבחירות הקודמות והוצבה במקום השלישי ברשימת המחנה הציוני לכנסת, אחרי הרצוג ולבני. יחימוביץ' צפויה לדרוש את תפקידה לנוכח היותה הח"כית הבכירה ביותר בקרב מפלגת העבודה. מלבד שתי חברות הכנסת שחושקות בתפקיד, עלו השמות של איתן כבל ועמיר פרץ. 

כזכור, בחודש יולי אשתקד הפסיד הרצוג את תפקיד יו"ר מפגלת העבודה לאבי גבאי. עם זאת, בגלל שגבאי אינו חבר כנסת, תפקיד יו"ר האופוזיציה נותר ברשותו של הרצוג. תפקיד יו"ר האופוזיציה הוא ממלכתי. מי שנושא במשרה זוכה לתדרוכים ביטחוניים על ידי ראש הממשלה, הוא מאובטח על ידי היחידה לאבטחת אישים של השב"כ ונוסע ברכב משוריין. כמו כן, יו"ר האופוזיציה זוכה לנאום לאחר כל נאום של ראש הממשלה במליאת הכנסת. יש לציין כי אם הרצוג אכן ייבחר לתפקיד יו"ר הסוכנות, רוברט טיבייב, לשעבר חבר כנסת ממפלגת קדימה, ייכנס לכנסת מטעם המחנה הציוני.

היום פורסם צילום מכתב הפנייה הישיר מהסוכנות להרצוג, שבו נכתב כי "בזמנים אלו, שרוב היהודים עדיין חיים מחוץ למדינת ישראל, הקשרים ההדדיים בין היהודים לישראל קריטיים מאי פעם והאתגרים שצריך לעמוד בפניהם דורשים אחריות משותפת. יש להבטיח את עתיד היהודים והדורות הבאים". עוד נכתב: "אנו מאמינים שאתה המועמד המתאים ביותר לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית אחרי נתן שרנסקי. הניסיון שלך בכנסת ובממשלה, בשילוב הניסיון העמוק שלך עם יהודי התפוצות והמחויבות שלך לאומה היהודית, הופך אותך למנהיג האידיאלי".

 ציפי לבני בתוכנית "המטה המרכזי"
 

ציפי לבני בתוכנית "המטה המרכזי" (חדשות עשר)

 

ח"כ הרצוג כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה: "לאור פניה שקיבלתי ממנהיגי יהדות התפוצות, הסכמתי לקחת על עצמי את תפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. אלה הם ימים של אתגרים משמעותיים בכל הנוגע ליחסי העם היהודי ומדינת ישראל. אכנס לתפקיד החל מה-1 לאוגוסט".

אחר פרסום הדבר, הרצוג קיבל תמיכה רבה מחבריו למפלגה. יו"ר העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, הביע תמיכה במינוי וכתב בטוויטר: "מברך את ח"כ בוז'י הרצוג על החלטת ועדת המינויים למנותו כיו"ר הסוכנות. בוז'י הוא האיש הנכון במקום הנכון כדי לחבר את יהדות ארצות הברית והעולם בחזרה לישראל".

יו"ר התנועה וח"כ ציפי לבני אמרה: "מברכת עמוקות את יצחק בוז'י הרצוג, חבר ושותף אמת לדרך. מההיכרות הקרובה בינינו והידידות המיוחדת, אין לי ספק שהוא האיש המתאים ביותר למלא את התפקיד ומכיר מקרוב את האתגרים הגדולים שעומדים בפני ישראל ויהדות העולם. יחד הקמנו את המחנה הציוני מתוך הבנה ודאגה לעתיד ישראל והעם היהודי, אני משוכנעת שבאותה תחושת שליחות ויחד עם הכישורים הרבים, בכוחו להוביל את הסוכנות היהודית להישגים רבים".

שלי יחימוביץ'
 

שלי יחימוביץ' (רפי קוץ)

 

ברכות למינוי הגיעו גם מהקואליציה. השר נפתלי בנט מסר כי "הסוכנות הרוויחה איש עשייה, ישר וערכי, שדמותו הממלכתית תתרום רבות לאיחוד השורות ביננו ובין אחינו בתפוצות. בייחוד בעת הנוכחית, בה ניצב הקשר בין מדינת ישראל ויהדות התפוצות בפני אתגרים משמעותיים, אני סמוך ובטוח כי הרצוג יידע ליצור גשר אמיתי בינינו ובין יהדות העולם". לדבריו, "הרצוג, כמי שכיהן בעבר כשר לענייני תפוצות, הוא בין האנשים הבודדים שמבינים לעומק את חשיבות הקשר לעתידו של העם היהודי. הכנסת אולי הפסידה פרלמנטר מצוין, אך העם היהודי הרוויח איש חזון ועשייה".

ח"כ איתן כבל כתב בחשבון הטוויטר שלו: "למען אחדות העם היהודי ולטובת מדינת ישראל, שמאל וימין כאחד, אין מתאים מידידי ושותפי לדרך בוז'י הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. בהצלחה יקירי"

גם חברת הכנסת סתיו שפיר בירכה את הרצוג: "‏מזל טוב ‎הרצוג, אתה ללא ספק האדם הנכון ביותר למשימת בניית הגשרים וההתמודדות עם האתגרים העצומים שעומדים בפני הקשר החשוב של ישראל והעם היהודי בתפוצות. מתרגשת בשבילך ובשביל כולנו".